Miben mérhető a jólét? Vitás kérdés, a jóléti államokban az ország gazdagságát, a népesség anyagi helyzetét a vásárlóerő-paritáson számított egy főre jutó GDP-vel szokás azonosítani. A pénz azonban, mint tudjuk nem minden, a jóléthez hozzátartozik például az egészség is.
Az emberi fejlettségi index (HDI) szélesebb körű jólétet mérő indexnek számít, hiszen a fent említett, az anyagi életszínvonalat kifejező mutatón kívül a születéskor várható élettartam értékén keresztül az egészséget, valamint a lakosság tudásszínvonalát is magában foglalja - utóbbinál a felnőtt lakosság körében mért írástudást, illetve a beiskolázási arányt veszi figyelembe.
A mutatót egyébként 1990-ben dolgozták ki, azóta használja az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) az Emberi Fejlődési Jelentés (HDR) című, évente megjelenő tanulmányában.
A HDI értéke 0 és 1 közötti értéket vehet fel (a három dimenzióra adott pontot standardizálásával), mely alapján előáll az országok közötti rangsor is.
A 0,5 alatti HDI érték alacsony fejlettségi szintnek számít, míg a 0,8 feletti érték magas fejlettségi szintet mutat. Idén bevezették már a nagyon magas fejlettségi szintet jelölő kategóriát a 0,9 feletti értéket elérő országok számára. A harminc legfejlettebb ország HDI értéke 0,965 és 0,885 közé esik.
Az idei eredményekhez azonban hozzá kell tenni, hogy ezek nagy része 2007-es adatokon alapul, vagyis a gazdasági válság hatását nem tükrözi, márpedig az elmúlt egy év eseményei erősen befolyásolhatják a rangsort.
Az összehasonlításban szereplő 182 ország közül négynél csökkent a HDI értéke az előző évhez képest, míg a többinél emelkedett. Ötven ország csúszott lejjebb a rangsorban, és nagyjából ugyanennyi mászott feljebb a ranglétrán. Kínának sikerült a legnagyobbat, hét helyet előrébb lépnie, őt követte Kolumbia és Peru ötöt-ötöt lépve előre, köszönhetően a relatíve gyors GDP növekedésüknek.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A rangsor alapján azt mondhatjuk, hogy Norvégiában a legjobb élni, Nigerben a legrosszabb. Norvégiát Ausztrália és Izland követi a sorban, a sereghajtók Niger mellett pedig Afganisztán és Sierra Leone. A tíz legrosszabb ország egyébként változatlan a megelőző évhez képest.
Az első tízben szerepel még Kanada, Írország, Hollandia, Svédország, Franciaország, Svájc és Japán. A toplistában egyébként viszonylag kevés a változás a tavalyi évhez képest, egyedül Franciaország szorította ki a listáról Luxembourgot. Hazánk 0,879-es HDI értékével - 5 helyet rontva - 43. a listán, Észtországgal, Lengyelországgal és Szlovákiával nagyjából egyvonalban, a közép-európai térség államai közül Szlovénia és Csehország előz meg minket.
A tanulmányból még kiderül az is, hogy míg a világ legszegényebb 24 országban a lakosság fele írástudatlan, a közepes fejlettségű országokban csak minden ötödik ember. Az egy főre jutó GDP alapján Liechtenstein a leggazdagabb, és a Kongói Demokratikus Köztársaság az utolsó a listán. Az átlagos várható élettartam ugyanakkor Japánban a legnagyobb (83 év), míg Afganisztánban a legalacsonyabb (44 év).
Az UNDP 1990 óta minden évben közreadja életminőség-rangsorát. Az eltelt csaknem húsz évben Kínában, Nepálban és Iránban nőtt a legnagyobb mértékben az életminőség.

Súlyos dolog derült ki a kedvelt hazai tisztítószerekről: erről minden magyar vásárlónak tudnia kell
16 százalékkal bővült 2022-ben a környezetbarátként árult tisztítószerek piaca, az elmúlt 3 évben mintegy kétszeresére nőtt a forgalmuk.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Az ENSZ szerint az orosz hadsereg halálra kínózza ukrán foglyait
- Litván-magyar - hamarosan kezdődik a jegyárusítás
- Elon Muskkal tárgyalt Novák Katalin
- Covid-helyzet: egy fontos kérdésre nincs válasz
- Boris Pistorius: Németország vezető katonai szerepet vállalna a Baltikumban.
- Trump lehetősége? Nyugalomba vonul a befolyásos és nőfaló médiacézár
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


