8 °C Budapest

A félelem indexe

Pénzcentrum
2007. február 12. 06:00

Pénzügyi körökben ritkán lehet gyakoribb kifejezést hallani mint a volatilitás. Laikus, pénzügyekhez nem értő személyek ilyenkor kicsit tanácstalanul hallgatják a vitatkozókat, akik beszélnek róla, ugyanakkor szintén bajban vannak, ha a mértékre pontos mérőszámot kell használniuk. A fogalom jellemzően a piaci árfolyamok ingadozására utal, a kifejezést a statisztikából kölcsönzik (a volatilitás definíciószerűen a szórás négyezete). Alábbi írásunkban a piaci volatilitás egy igen gyakran használt mérőszámát, az ún. VIX-et (Volatility Index) mutatjuk be. Az index egyik angol elnevezése a fear index (félelem index), mely önmagában is utal rá, hogy egy izgalmas területre lépünk.

A VIX a Chicago Board Options Exchange (CBOE) által számított mutató. Az index a piac azon várakozását fejezi ki, hogy az árfolyamok ingadozása a következő 30 napban milyen intenzív lehet. A számításnál az S&P 500 indexre vonatkozó vételi és eladási opciókat használják fel, ezek árfolyamából és egyéb paramétereiből (lejárat, kötési árfolyam, kamat stb.) számítják vissza az ún. implicit volatilitást. Egy opció árát (díját) nagymértékben befolyásolja, hogy az alaptermék árfolyama mennyire változékony, volatilis. Az opciós díj vételi és eladási opciók esetében is emelkedik az alaptermék árának változékonyságával.

Az első VIX indexet 1993-ban vezették be a CBOE-n, akkor még az S&P 100 indexre vonatkozó opciókat használták fel a számítási metódusban. 10 évet kellett várni, hogy egy szélesebb vállalatcsoportot reprezentáló index kerüljön a 100-as mutató helyére, nevezetesen az S&P 500 index. Ez a piaci várakozásokat már jobban tükrözte.

A VIX indexet százalékos formában értelmezik. A mutató alakulásánál ún. kritikus szinteket is megkülönböztethetünk. Egy hüvelykujj-szabály szerint a 30% feletti érték jellemzően azt jelzi, hogy a piac jelentősebb elmozdulásokra számít, míg a 20% alatti szintek viszonylag nyugodt időszakot jelentenek.

Lássunk egy példát az index értelmezésére. Tételezzük fel, hogy a VIX index értéke 20%. Ez azt jelenti, hogy a piac éves szinten 20% elmozdulást vár, ez a következő egy hónapra értelmezve: 20%/(12^(1/2))=5.77%-os elmozdulást jelent. Ha az adott pillanatban az S&P 500 index értéke mondjuk 1 000, akkor 68% annak a valószínűsége, hogy a részvényindex a következő 30 napban 57.7 pontnál kevesebbet mozdul el.

Mivel a VIX indexet jellemzően mint százalékos érték értelmezik, emiatt teljesítményt sem számíthatunk közvetlenül belőle. De mi történik, ha meg akarjuk venni (nagy árfolyammozgásra számítunk), vagy el akarjuk adni (nyugodt időszakra számítunk) a volatilitást, és ebből akarunk profitálni? Vannak olyan ETF-ek, melyek mégis alkalmasak a VIX, illetve a volatilitás megvásárlására vagy eladására. Ezen túl a VIX határidős kontraktusok 2004-ben jelentek meg a piacon, az opciók 2006 februárjában. Mindkét derivatíva egyszerűen kereskedhető.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az alábbi ábrán a CBOE adatbázisából hivatkozunk be egy ábrát, ami a VIX index alakulását mutatja az elmúlt kb. 18vben. Az index február 9-én délután 10.44% körül alakult, ami azt jelzi, hogy a piac többsége nem számít nagy kilengésekre a részvényárfolyamoknál.

Még egy pillanást a fenti ábrára vetve látható, hogy jelentős kilengések legutóbb tavaly május-júniusban voltak. Az utóbbi néhány hétben az index jellemzően 10 és 12 között ingadozott közepesnek nevezhető aktivitás mellett.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 24. szerda
György
17. hét
Április 24.
A rendőrség napja
Április 24.
Zajvédelmi világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. április 24. 13:12
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem