8 °C Budapest

Üzleti környezet értékelése: fontosabb, mint gondolnánk...

Pénzcentrum
2008. január 30. 09:56

A Coface a napokban mutatta be a 155 országra érvényes új "Üzleti Környezet" értékelési rendszerét (BusinessEnviroment@rating), amelyet szerte a világon tevékenykedő cégek működésével kapcsolatos tapasztalatai alapján fejlesztett ki. Az üzleti környezet értékelő rendszer teljesebb képet ad az adott ország üzleti kultúrájáról és figyelmeztet a lehetséges kockázatokra.

A Coface lassuló világgazdasági növekedést vár 2008-ban; ennek mértéke azonban még mindig három százalék feletti lesz. Jelenleg egyáltalán nem valószínű, hogy a hitelválság olyan mértékűvé fajulna, mint az 2001-ben történt. A Coface felhívja a figyelmet azokra a legnagyobb kockázatokra - ezeket mindvégig figyelemmel kíséri - amelyek közül az egyik az, hogy az amerikai gazdaság lassulása átterjed az Egyesült Királyságra, Spanyolországra és Írországra. Arra is figyelmeztet, hogy a feltörekvő országok kimagasló teljesítményének nem szabad elhomályosítania azt, hogy a jó eredmények mögött gyenge üzleti környezet állhat; esetleg egy spekulatív buborék szemtanúi vagyunk.

Az idei krízis kevésbé súlyos, mint a 2001-es

A Coface folyamatosan figyelemmel kíséri a vállalati kifizetési gyakorlatokat azokban az országokban, ahol jelen van, így képes felhívni a figyelmet a jelenlegi és a hét évvel ezelőtti hitelválság közötti különbségekre: röviddel a 2001-es a buborék kipukkanása előtt 30 százalékkal ugrott meg a fizetésképtelenséget jelentő cégek száma, a világgazdaság növekedési üteme pedig 2 százalék alá esett. Azonban 2007-ben és 2008-ban inkább a háztartások a szenvedő alanyai az eladósodottságnak, semmint a cégek. Azaz a válság középpontjában nem a vállalati szektor áll. Ugyanakkor a gazdasági sokk és a hitelhez jutási feltételek szigorodása természetesen hatással lesz a vállalkozások üzletmenetére is.

Azonban a feltörekvő országok még a lassuló növekedési ütemet mutató világgazdasági fejlődés ellenére is szép eredményeket mutatnak fel. Mára gazdaságuk megerősödött, növekedésüket pedig egyre nagyobb mértékben a belföldi kereslet segíti, pénzügyi rendszereik pedig általánosságban véve stabilnak nevezhető. A Coface adatai szerint a feltörekvő országok 2008-ban a világ GDP-jének 34 százalékát adják, szemben a 2001-es 24 százalékos adattal. Ezzel éles ellentétben az Egyesült Államok 2008-ban már csak a világ GDP-jének 26 százalékát állítja elő, miközben 2001-ben ez az arány még 32 százalék volt.

Az új üzleti környezet értékelési rendszer

Mindazonáltal, eltűntek-e a feltörekvő országokkal kapcsolatos kockázatok? Kiváló pénzügyi állapotuk ellenére nem szabad elfelejtkeznünk az üzleti környezetükben ismételten megjelenő hiányosságokról, amelyek hitelezési kockázatot jelentenek a vállalkozások számára. Ezért története során a napokban először tette közé a Coface a 155 országra vonatkozó, az üzleti környezetet értékelő rendszerét. Az országértékelések (Country@ratings) kiegészíthetők az új értékelési rendszerrel, amely országokra lebontva minősíti az üzleti környezetet.

Az új értékelési rendszer segítségével a Coface így mindenki számára elérhetővé teszi hosszú távú és megalapozott tapasztalatain alapuló minősítéseit, amelyek segíthetnek az adott cégekkel kapcsolatos hitelkockázatok felmérésében. A hitelkockázatok felmérése szempontjából életbevágó, hogy a cég számlái hűen tükrözzék annak valós pénzügyi állapotát, valamint az, hogy az érvényben lévő jogrendszer igazságos és hatékony védelmet tud-e nyújtani fizetésképtelenség esetére.

A Coface az üzleti környezet értékelési rendszerének kifejlesztéséhez (BusinessEnvironment@rating) a biztosítási kötvénykibocsátók, az egyéb üzleti információ szolgáltatók és a kintlévőség-kezelők által kibocsátott adatokat világméretű hálózatán keresztül összegyűjtve használta fel. Akárcsak az országértékelési rendszer, az új minősítőrendszer is hét kockázati kategóriát - A1, A2, A3, A4, B,C, és D - alkalmaz, ahol A1 jelöli a legkisebb kockázatot.

A legjobb példát a BRIC-országok - Brazília, Oroszország, India, Kína - adják. Kína országértékelési besorolása A3, ami azt jelenti, hogy még elfogadható szinten van a vállalati fizetésképtelenségi ügyek száma. Ugyanakkor az üzleti környezet értékelési rendszerben Kína csak az országkockázatánál kettővel rosszabb besorolást, B-osztályzatot kap. "Természetesen az átfogó országkockázati értékelés egyik fő összetevője az üzleti környezetkockázati besorolása" - magyarázzák a Coface elemzői. "Így elképzelhető, hogy Kína országkockázati besorolása akár meg is egyezhetne bizonyos fejlett országokéval, ha üzleti környezete fejlettebb lenne."

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Magyarország esetében a makrogazdasági egyensúlytalanságok és az árfolyamkockázatra hivatkozva a Coface 2006 év végén a hazai cégek fizetőképességét tükrözve A2-ről A3-ra rontotta Magyarország besorolását. Ezzel hazánk kikerült a, többek között Portugáliát, Csehországot és Észtországot is tartalmazó A2-es rövidtávú-vevőkockázati besorolási körből.

Az Európai Unió jelenlegi 25 tagja 3 kockázati besorolásban található a Coface "D"től A1-ig terjedő világskáláján:

A1: SI, AT, BE, DE, DK, ES, FR, FIN, IRE, LUX, NED, SE, UK
A2: CZ, EST, GR, IT, P
A3: HU, LAT, LIT, PL, SK, CYP, MAL

Az exportpiacok nyújtotta lehetőségek eredményes kiaknázása érdekében fontos lenne, hogy a hazai vállalatok bátran merjenek kereskedni a távolabbi régiókban is. Természetesen ennek elengedhetetlen feltétele, hogy a cégek tisztában legyenek az adott célpiacok fizetési szokásaival, valamint az egyes kereskedelmi partnerek pénzügyi helyzetével - hívja fel a figyelmet Dercze Zoltán a Coface Hungary országigazgatója.

Ezzel az értékelési rendszerrel lehetőségük nyílik az eddiginél is pontosabb, teljes körű kockázatértékelések elkészítésére, és egyértelmű versenyelőnyhöz jutatja az exportáló cégeket. "A hazai csődhelyzet romlásával a biztonságos gazdálkodást és nyereséges működést szem előtt tartó vállalkozások számára egyre nyilvánvalóbbá válik a fizetésképtelenséget előrejelző eszközök szükségessége. Sok cég szerencsére már felismerte, hogy a forgalom tört részéért biztosítható, hogy a vállalkozást nem érik kellemetlen meglepetések. " - tette hozzá Dercze.

Az Ausztriában piacvezető Coface Austria Kreditversicherung AG magyar Fióktelepét 2005-ben hozták létre, a Coface Hungary Credit Management Services Kft. pedig 1990-óta nyújt céginformációs és követeléskezelési szolgáltatásokat Magyarországon valamint követeléskezelést, hogy megbízóink az esetleges késedelmes fizetések ellen hatékonyan tudjanak fellépni az adósokkal szemben. Céginformációs rendszere révén lehetőség van azonnali hitelértékelésre vagy egyedi kritériumok alapján összeállított információk elkészítésére, ami nagyban hozzájárul a kockázatok felméréséhez a hitelbiztosítási területen. A magyar vállalatok többsége sajnos még mindig nem építette be a tudatos kockázatkezelést a működési folyamatai közé, pedig egy kereskedelmi ügylet sikerét nagyban befolyásolja a vevő hitelképességéről szerzett előzetes, pontos információ.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 26. péntek
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem