6 °C Budapest

Sikeres régiók - a GVOP pályázatok eredményei alapján sikeres a felzárkózás

Pénzcentrum
2007. október 2. 11:26

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által közzétett GVOP pályázati eredményeket vizsgálta meg a Start Tőkegarancia Zrt. olyan szempontból, hogy az egyes pályázatok keretében elérhető támogatások megszerzésében mennyire voltak sikeresek az egyes régiók. A közzétett eredmények összesen 156 milliárd forint támogatást jelentenek a vállalkozói szektor számára.

Első lépésben a megszerzett támogatási összegek regionális eloszlását egyrészt a régiók lakosságarányához, másrészt a régiók GDP-jének országos GDP-hez mért arányához hasonlítottuk (lásd 1. táblázat). Az értékelés eredménye alapján látható, hogy a Dél-Alföldi Régió mind a GDP-hez való hozzájárulás, mind a lakosságarányhoz mérten a támogatások jelentősen nagyobb részét szerezte meg, mint a többi régió. Nem meglepő módon a támogatások legnagyobb része a Budapestet is magába foglaló Közép-Magyarországi Régióba jutott, ahol azonban a régió GDP-n belüli súlyától lényegesen elmaradt a megszerzett támogatások összege.


Második lépésben azt vizsgáltuk, hogy az egyes támogatáscsoportok esetében milyen volt a regionális eloszlás, és ez hogyan viszonyult az egyes régiók által a GVOP keretében megszerzett összes támogatás részarányához.


A GVOP első prioritásán belül az ipari és szolgáltató szektor versenyképességének fejlesztését célzó támogatások (1.1.1, 1.1.2 és az 1.1.3 jelű pályázatok) esetében, amelyek alapvetően a nagyobb vállalkozások technológiai korszerűsítését, beszállítói kapcsolatok erősítését célozták, három régió jelentősen túlteljesítette a GVOP-n belüli részarányát: ezek az Észak-Magyarországi Régió, a Közép-Dunántúli Régió és a Nyugat-Dunántúli Régió. A GVOP-n belül ez a támogatáscsoport jelentős, 20%-os súllyal részesedett.

A második prioritáson belül a GVOP 2.1.1 és 2.1.2 jelű pályázatok esetében, amelyek a kis- és középvállalkozások műszaki-technológiai hátterének fejlesztését támogatták, a regionális eloszlás a legkiegyensúlyozottabb volt. Itt a régiók hasonló arányokban szerezték meg a támogatási összegeket, mint az összes megszerzett támogatás eloszlása. Megemlítendő azonban, hogy a Közép-Magyarországi Régió ebben a kategóriában alulteljesítőnek számít, míg az összes többi régió magasabb arányt ért el. A támogatáscsoport részesedése a GVOP-n belül 26% volt.

A kutatás-fejlesztést, innovációt célzó harmadik prioritáson belül egyértelmű a Közép-Magyarországi Régió jó eredményessége, míg némileg meglepő, hogy a vállalkozások versenyképességét erősítő támogatások megszerzésében eredményes három régió áll az utolsó helyen. A harmadik prioritás részaránya a GVOP-n belül 25% volt.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A négyes prioritáson belül az e-gazdaság fejlesztését célzó támogatások (4.1.1., 4.1.2., 4.2.1. és 4.2.2. jelű pályázatok) esetében szintén a Közép-Magyarországi Régió dominanciája érezhető, a támogatások 70%-a került ebbe a régióba.

Ezzel szemben az e-közigazgatás és a szélessávú infrastruktúra fejlesztését célzó támogatások esetében a vidéki régiók szerepeltek jobban, a két alföldi régióba jutott a támogatások csaknem fele.


A GVOP-s pályázati eredményeket értékelve Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója a következőket nyilatkozta: "Látható, hogy a kevésbé fejlett régiók több területen is jól szerepeltek, így teljesülni látszik az a gazdaságfejlesztési célkitűzés, hogy a fejletlenebb régiók felzárkózását segítsék elő az Európai Uniós támogatások."

Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem