Siófokon a szezon előtt is elég borsosak tudnak lenni az árak.

Új korszak jön a magyar éttermekben, szállodákban: a fizetést is érinti, erre készüljenek a vendégek
Sok szempontból előremutatónak tartják a nemzetgazdasági minisztérium által a napokban bejeentett turisztikai deregulációs program tervét a megkérdezett vendéglátóipari szakemberek - ezt egymástól függetlenül mondták a Pénzcentrum kérdésére. Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke az airbnb-szabályozást emelte ki, Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke szerint pedig a borravalós terminálokkal semmi dolguk nem lesz az éttermeknek. Ám van olyan pontja is a csomagnak, amin azért szerinte még lenne mit finomítani.
Jelentős változásokat jelentett be hétfőn a turizmust érintően Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, illetve Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség igazgatósági elnöke közös sajtótájékoztatóján. Mint lapunk is beszámolt róla, a turizmusban egy deregulációs csomagot jelentettek be, ami egyebek mellett elhozná a régen várt szabályozást az airbnb-s lakások kapcsán, illetve a SZÉP-kártyát érintően is módosításokra lehet számítani - ezek mellett még egy sor tervet is bejelentettek.
A Pénzcentrum a turizmus és vendéglátás két szakértőjével beszélte át, mit jelenthetnek a most bejelentett pontok azok közül, amelyek a szállodákat és az éttermeket érinti. Mint megtudtuk: alapjában véve jónak és fontosnak tartják a bejelentett intézkedéscsomagot, amely régi adósságokat is törleszt, ám van még olyan pont, ahol kisebb vagy nagyobb változásokat szeretnének.
Kevesebbet költenek a turisták
Nagy Márton a sajtótájékoztatón elmondta többek között, hogy a magyar turizmus "kirobbanó formában van", Budapesten és vidéken is. Hozzátették, hgy sosem nyaralt még ennyi magyar belföldön, mint idén, ám a költések összege csökkent. A nemrég állami kézbe került Budapest Airport például már most rekordokat dönt, idén a 17,5 milliós utasszámot is elérhetik. A turisztikai szektor emellett folyamatosan növeli a GDP hozzájárulását, 2024-ben eléri a 12%-t. Az adóbevételek több mint 10 százaléka pedig már most is ebből a szektorból származik.
A turisztika dergeulációjának 14+2 pontos csomagja a következő:
- Rendőri jelenlét fokozása a bulinegyed területein
- Rövidtávú lakáskiadás szabályozása
- Szálláshelyek magánszálláshelyként történő használata
- Szálláshelyeken üzemelő medencék szabályozásának felülvizsgálata
- Készpénzmentes fizetési mód szabályozása
- Felszolgálási díj maximalizálása
- Hivatásos turisztikai rendezvények szervezéséhez kötődő szabályozás módosítása
- Állatkerti belépő, mint adómentes természetbeni juttatás szabályozása
- Idegenvezetési tevékenység átfogó szabályozása
- Idegenvezetési tudásmegújító képzés kialakítása
- Digitális SZÉP kártya fejlesztés
- Éttermek előtti parkolók biztosításának felülvizsgálata
- NTAK attrakciók körének bővítése az éttermek esetében
- Repülőtéri aktivitásokra vonatkozó szabályozás átfogó vizsgálata
+1. Élelmiszerbiztonsághoz kapcsolódó vendéglátási szabályok felülvizsgálata
+2. Termálvíz kísérőgáz jövedéki adójának tisztázása
Nagy Márton elmondta, hogy az a tanács, amit a minisztérium a Magyar Turisztikai Ügynökséggel létrehozott, 33 szervezetet tömörít, akikkel egyeztettek is az őket érintő pontokban. A turizmus fejlesztése, a költés növelésének célja mellett a bürokrácia csökkenését is szeretnék elérni a szektorban - tette hozáá a nemzetgazdasági miniszter.
Régi adósság az Airbnb-k szabályozása
Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke azt mondta lapunk megkeresésére, hogy magát a bejelentett csomagot előremutatónak és több ponton hiánypótlónak tartja. Megkérdeztük tőle, hogy a SZÉP-kártyák digitalizálásának terve jót fog-e tenni a szállodáknak - egyértelmű választ kaptunk.
Minden olyan intézkedésnek örülünk, ami a turizmust előmozdítja, és a SZÉP-kártyák digitalizálásának terve mindenképpen egy ilyen lépés. nem egyszer és nem lkétszer fordult az elő, hogy a vendég azért nem tudott ezzel fizetni, mert egyszerűen nem volt nála, a digitalizációs törekvésekkel az ilyen esetek számát minimalizálni lehet - ez pedig máris egy olyan fogyasztásnövelésre történő törekvés, ami végső soron nem csak a szállodaiparnak, a turizmusnak, hanem a gazdaságnak is jót tesz
- fogalmazott az elnök. Kíváncsiak voltunk arra is, hogy az Airbnb-kre vonatkozó szabályozás mennyiben köszönhető annak, hogy azt a szállodaipar szereplői azt már évek óta kérték a kormánytól. Mint Flesch Tamás elmondta: ők nem álltak konkrétan a betiltás mellett, de az biztos, hogy ennek szabályozása is régi adósság már a hazai turizmusban.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Bár a csomag bejelentése előtt velünk egyeztetés nem történt minden egyes lépést illetően, még korábban nagyon sokat beszéltünk a minisztériummal az Airbnb-k szabályozásának szükségességéről, és korábban 26 érintett szövetség alá is írt erről egy közös memorandumot. Szeretném hangsúlyozni, hogy természetesen nem azon dolgoztunk vagy dolgozunk, hogy az Airbnb-zést betiltsák, de égető szükség volt a szabályozásra és arra, hogy az adózást valahogy átnézzék ezen a területen. Egy Airbnb-t kiadó személy lényegesen kevesebb adót fizet, mint a szállásadásból hivatásszerűen élők, és szerintünk ez nem tartható fenn
- fogalmazott lapunk kérdésére az elnök.
Mi lesz a borravalóval?
A szállodákon kívül az éttermekre is több pont vonatkozik a most bejelentett deregulációs csomagtervből. Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke azt mondta: szerinte a borravaló adómentessé tétele egy olyan pont ebben a csomagban, ami mindenképpen előremutató.
Tudtommal a kormányzat már egy ideje gondolkodott azon, hogy amerikai mintára adómentessé tegyék a borravalókat a vendéglátóhelyeken. Amíg több volt a készpénzes fizetés az éttermekben, ez könnyebben is volt kivitelezhető, csakhogy mivel már jellemzően kártyával fizetnek a vendégek, erre is ki kellett találni egy módszert. Tudtommal a tervek szerint egy külön "borravaló" gomb lenne a terminálon, ami elektronikus formában már létezik is pár vendéglátóhelyen - de ha fizikailag is be kell majd vezetni, az biztosan nem az éttermek, hanem a bankok gondja lesz, hogy megoldják, és úgy tudom, hogy a miniszter felkérte a bankokat arra, hogy teremtsék meg a lehetőséget
- mondta Kovács László. Azt is hozzátette, hogy mivel a tervek szerint a borravaló egyenesen a felszolgáló számlájára lesz utalva, ők mindenképpen jól járnak - előzetesen el tud képzelni kiskaput, de mint mondta, azt is életképes rendszernek gondolná. Van azonban a csomagnak olyan szegnese is, aminek változtatását még szeretnék elérni.
Előfordulhat, hogy a beállított számlaszám a felszolgálók brigádvezetőjéé lesz, és azt az összeget, ami borravalóként bejön, majd szétosztják éppen úgy, ahogy a készpénzes borravalónál is régóta történik. Azt tudni kell, hogy azért a vendéglátóhelyeken nem mindenki ugyanakkora munkát tesz bele a kiszolgálásba, és sokszor teljesítmányarányosan történik a borravaló szétosztása. De még ennek is lehet pozitív hozadéka: naponta vezethető, tudjuk, ki mennyit dolgozott, tehát az elszámolásnál is ennek függvényében kapja mindenki a pénzt. Összességében remek csomagnak találjuk ezt, egyedül a szervizdíj maximalizálásával nem értünk egyet - de bízunk abban, hogy itt sikerül majd valamiféle megegyezésre jutnunk a minisztériummal
- fogalmazott az elnök.
A szervizdíjról és a borravalóról mi is írtunk a Pénzcentrumon, pontosabban arról, hogy mi a különbség, és mit jelent ezek számára a most bejelentett deregulációs csomag. Ezt a cikket itt olvashatod el újra:
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


