23 °C Budapest
Budapest, 2025. január 15.Taxisok gyülekezenek jarmûveikkel a Hõsök terén a Taxisok Érdekvédelmi Szervezetének felhívására megtartott tûntetés kezdetén, majd több csoportban az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM), a Nemzetgazda

Hihetetlen, de igaz, ennyit keres egy átlagos taxis Budapesten: 2025-ben is megéri belevágni?

2025. május 13. 08:44

Budapest nem emelte a taxitarifákat, ami a sofőrök körében elégedetlenséget váltott ki. A fővárosban továbbra is 1100 forint az alapdíj, 440 forint a kilométerdíj és 110 forint a percdíj marad. A látszólag impozáns, havi 1,3-1,7 millió forintos bruttó bevétel mellett jelentős költségekkel kell számolniuk a sofőröknek.

A fővárosi vezetés két tárgyalási fordulót követően elutasította a taxisok által kezdeményezett díjemelést. A döntés nyomán megvizsgáltuk, hogyan fogadták ezt a taxisok, milyen gazdasági realitásokkal szembesülnek a mindennapokban, és hogyan viszonyulnak a budapesti árak a nemzetközi tarifákhoz - írja a Telex.

A szakmabeliek becslése szerint jelenleg 7500-8000 engedéllyel rendelkező taxis dolgozik Budapesten. A piac legnagyobb szereplői a Bolt, a City Taxi, a Főtaxi, az Uber és a 6×6 Taxi. A megkérdezett sofőrök szerint a legálisan működő taxisok helyzete folyamatosan romlik, miközben egyre kiszolgáltatottabbá válnak a fuvarszervező cégekkel szemben.

Bár a taxisok adózási szempontból privilegizált helyzetben vannak – a kata adózási forma lehetőségét megtarthatták, amikor másoktól elvették –, a piac túlkínálata miatt nehezen tudnak megfelelő bevételre szert tenni. A látszólag impozáns, havi 1,3-1,7 millió forintos bruttó bevétel mellett jelentős költségekkel kell számolniuk. A taxisok különböző konstrukciókban dolgoznak: vannak katás és átalányadós egyéni vállalkozók, társas vállalkozásokban dolgozók, illetve ezek kombinációi. A jövedelmezőség szempontjából meghatározó, hogy saját vagy bérelt autóval végzik-e a szolgáltatást. Saját autó esetén az amortizáció (havi 100-180 ezer forint) jelentős költségtényező.

Egy átlagos, havi 1,5 millió forintos bevételből a fuvarszervezőnek fizetett díj, az adók és járulékok, az üzemanyag, a szervizköltségek, a fővárosi díjak és az amortizáció levonása után körülbelül 650 ezer forint nettó jövedelem marad a sofőrnek. Ehhez forrásaink szerint legalább havi 250 óra munkára van szükség.

A fuvarszervezőknek fizetendő díjak változatosak: van, aki fix havi 170-180 ezer forintot fizet, mások a bevételük 15-19 százalékát adják le. Akik bérelt autóval dolgoznak, jellemzően heti 75-95 ezer forint bérleti díjat fizetnek, amihez a bevétel 13 százaléka is hozzáadódik adminisztrációs költségként.

A taxisoknak számos legális és illegális versenytárssal kell szembenézniük. A BKK reptéri járata, a transzferszolgáltatások, a carsharing-szolgáltatók, a sofőrszolgálatok, de még a rollerek és közbringák is elvesznek utasokat tőlük. Emellett a feketepiacon működő, engedély nélküli személyszállítók is jelentős konkurenciát jelentenek. A tarifaemelési tárgyalásokon a főváros mellett három taxis érdekvédelmi szervezet – az Országos Taxi Szövetség, a Fővárosi Taxi Egyesület és a Taxisok Érdekvédelmi Szervezete – vett részt. A taxisok 27 százalékos emelést javasoltak, ami az alapdíjat 1400, a kilométerdíjat 560, a percdíjat pedig 140 forintra növelte volna.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az érdekvédők azzal érveltek, hogy az elmúlt három évben csak 10 százalékos díjemelést tudtak érvényesíteni, miközben az infláció 30 százalék felett volt. Ugyanakkor 2022 áprilisában jelentős, 33-43 százalékos emelés történt, így három év alatt összességében 45 százalékkal nőttek a tarifák. A taxisok szerint a rendszeres, kisebb mértékű korrekció jobb lenne, mint a többévenkénti nagyobb emelés. A ritkán végrehajtott, de jelentős áremelések sokkolóak lehetnek az ügyfelek számára, miközben a taxisok fokozatosan elveszítik tartalékképzési lehetőségeiket.

A COVID-járvány alatt drasztikusan visszaesett a kereslet, sokan elhagyták a szakmát. A piac helyreállása után átmenetileg taxishiány alakult ki, ami javította a megmaradtak jövedelmezőségét. A taxisok most azt szeretnék elérni, hogy körülbelül 6500 főben korlátozzák a budapesti taxisok számát.

Címlapkép: Koszticsák Szilárd, MTI/MTVA

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. június 16. hétfő
Jusztin
25. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. június 16. 16:37