11 °C Budapest
Chairs on the tables of a restaurant forced to close during lockdown to control COVID-19 pandemic, Cambridge, UK

Sorra jelentenek csődöt az éttermek, cukrászdák Magyarországon: mi történik itt?

2024. február 3. 12:58

Az elmúlt most már lassan négy év történéseinek igazán nagy vesztesei a vendéglátóhelyek voltak. A járvány miatt ideiglenesen be kellett zárniuk, az energiaválság miatt többszörösére nőtt a fenntartási költségük, a vásárlóerő folyamatosan csökken az infláció miatt, alkalmazottakból pedig óriási a hiány. Nem csoda, hogy 2019 és 2023 között összesen több mint 5400 egység tűnt el. 

Nem kicsit rángatta meg a vendéglátóipart az elmúlt 4 év: 2020 február elején még semmi nem látszott abból a katasztrófacunamiból, ami rájuk zúdult azután. Kezdődött a koronavírus-járvány miatti közel 2 éves kötelező bezárásokkal, folytatódott az energiaválsággal, majd jött a rég nem látott mértékű infláció kettős negatív hatása: egyrészt az embereknek nem maradt pénze étterembe, cukrászdába menni, másrészt az amúgy is kevés meglévő alkalmazottnak többet kellett fizetni azért, hogy megmaradjanak. Ilyen körülmények között nem azon kell csodálkozni, hogy ennyi vendéglátóegység bezárt, hanem hogy ilyen sokan talpon tudtak maradni.

Persze a turisták minden szorult helyzetben dobnak mentőövet, ám ők jellemzően a Budapest táblánál megállnak, csak a legritkább esetben mennek költeni vidékre.

Míg 2019-ben, az utolsó békeévben, ahogy nevezni szoktuk, 51 329 vendéglátóhely volt összesen Magyarországon, addig 2023 júliusára már 5400-zal kevesebb, 45 914. Mi itt a Pénzcentrum oldalán is hírt adtunk számos híresebb egység utolsó napjairól, ám inkább a vidéki éttermek, cukrászdák érezték meg a válságot – ahogy erre majd a későbbiekben kitérünk.

Az infografikán is jól látszik a meredek esés: főleg 2020 és 2021 között – a koronavírusválság hatására.A KSH szerint a kereskedelmi vendéglátásban magasan az átlagos infláció felett nőttek az árak, amely nem csoda, hiszen a szolgáltatás nagyban függ az élelmiszerek árától, amely pedig sokáig rekorder volt itthon. A vendéglátásban 30 százalék felett volt az éves bázisú áremelkedés az idei első félévben.

Se cukrászda, se kávézó

A második grafikonon azt látjuk, hogy a különböző típusú helyek, éttermek, cukrászdák, Italüzletek-kávézók-szórakozóhelyek valamint munkahelyi étkezdék száma miképp alakult 2019 és 2023 júliusa között.

Jól látszik, hogy egyedül a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztetést végző vendéglátóhelyek száma növekedett 2021 és 2022 között 6731-ről 7199-re, viszont 2023 júliusára ismét csökkenést mutattak: 7134 maradt belőlük. A cukrászdák tartották magukat a covid első évében viszonylag jól, de 2023-ra már lecsökkent a számuk 3896-ra.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Őket sem kerülte el az infláció: mint ahogy arról beszámoltunk, hiába állt csökkenő pályára az infláció, majdnem ötezer forintba kerül idén egy minőségi cukrászdai bejgli az alapanyagok drágulása, a növekvő bérköltségek és az elszálló energiaárak miatt. Ezt azonban már egyre kevesebben tudták megfizetni.

Somogy vármegye a sereghajtó

A statisztikai hivatal megyénként is vizsgálja a bezárt egységek számának alakulását: 2022 és 2023 között. Somogy vármegyében egy év leforgása alatt a vendéglátóhelyek 93,7 százaléka maradt meg, Vas vármegyében 94,3, Borsodban szintén ennyi – ők a sereghajtók. A legjobban Jász-Nagykun-Szolnok, Heves és Bács-Kiskun vármegyék teljesítettek.

A vásárlóerő tehát folyamatosan csökken Magyarországon és ezt nagyon megérzik a szolgáltatók. Mint ahogy arról egy korábbi elemzésünkben beszámoltunk, egy év alatt a kiskereskedelmi üzletek 6,4 százaléka zárt be Magyarországon: 2022. június 31. és tavaly június 30. között több mint 7000 bolt húzta le a rolót, így pedig összességében 110 ezer közelébe csökkent országosan az üzletek száma - derült ki a KSH friss adataiból. Ez a szám mára minden bizonnyal 110 ezer alatt van, legalábbis a boltosok helyzete érdemben nem javult az elmúlt hónapokban sem.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem