A háztartások 2024. január közepétől egy éven át jelentkezhettek a zöldenergia termelésére és tárolására ösztönző programba.

Idén év végén lejár az úgynevezett kútamnesztia, amelyet még 2016-ban kezdeményezett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), és 2020-ban a határidő meghosszabbították a 2023-as év végéig. A határidő lejáratáig az illegálisan kialakított kutakat még bírságmentes lehet engedélyeztetni az illetékes vízügyi hatóságoknál. Mivel a kerti kutak létesítése 1992 előtt nem is volt engedélyköteles, így rengeteg olyan a törvény szerint illegális kút lehet Magyarországon, amelyre engedélyt nem állítottak ki. Ez év vége után az ilyen kutakért több százezer forintos bírság is járhat, és még elbontásra is kerülhetnek.
Hatféle vízügyi eljárás valamelyikét kell 2023. december 31-ig kezdeményezniük azoknak, akik nem szeretnék, hogy másnaptól a kutakra vonatkozó jogszabály megsértése miatt bírságtól kelljen tartaniuk - írja a VG. A bírság a gazdálkodáshoz használt, engedély nélküli kút értékének a 80 százalékáig, az engedély nélküli vízmunka- vagy vízhasználat esetében egymillió forintig terjedhet. Magáncélú használat esetén a természetes személyre legfeljebb 300 ezer forint bírság szabható ki - írták.
A kútfennmaradási engedély kérelmezőjének nem kell feltétlenül magának is ingatlan- vagy kúttulajdonosnak lennie – lehet bérlő vagy használó is. A kérelmet az érintett kút jellemzőitől és a kivett víz használatától függően vagy a Nemzeti Földügyi Központba (NFK), vagy a települési jegyzőhöz kell benyújtani. A jegyző inkább a kisebb kerti kutakkal foglalkozik, míg az NKF alapvetően az évi 500 köbméternél nagyobb, mezőgazdasági célú vízhasználat esetében dönt. Fontos tudni, ha az érintett talajvízkút vízgazdálkodási, környezet- vagy természetvédelmi szempontból káros, és ez átalakítással sem szüntethető meg, akkor a jegyző azonfelül, hogy elutasítja a kérelmet, az építtetőt még a létesítmény elbontására is kötelezi.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


