11 °C Budapest
Mature professor giving a lecture in front of projection screen at lecture hall. Copy space.

Félmillió magyar alatt ketyeg a bomba: ha ezt nem teljesítik, súlyos milliókat fizethetnek az államnak

2023. november 13. 10:01

Magyarországon 2012 óta majd 700 ezer embert vettek fel egyetemekre. Ez a dátum pedig azért kiemelten fontos, mert ekkor kerültek bevezetésre a hallgatói szerződések. Ezek azt a célt szolgálják, hogy azok, akik az állam pénzén végezték tanulmányaikat, legalább annyi ideig dolgozzanak Magyarországon, ameddig a képzésük tartott. Ilyen élő szerződése jelenleg 478 ezer magyarnak van – tudta meg lapunk a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól, akik elárulták azt is, egy állami ösztöndíjas tanuló képzési költsége átlagosan 6 millió forint.

Miközben Magyarországon 2010-ben és 2011-ben több mint 100 000 fő jelentkezett egyetemekre, főiskolákra nappali képzésre, addig 2012-re ez a szám durván bezuhant. Olyannyira, hogy a 2012-es szám, nem hogy a 100, de a 90 ezret sem érte el a maga 84 ezres számával. Igaz, ami igaz a felvettek számában nem volt ennyire nagy az eltérés, sőt arányait tekintve még sikeresebb is volt, mint az előző kettő.

De hogy miért ilyen fontos a 2012-es év a hazai felsőoktatásban? Ettől az évtől vezették be ugyanis hazánkban a hallgatói szerződések rendszerét. Ennek lényege, hogy a tanulóknak meghatározott időn belül diplomát kell szerezniük, majd ezután legalább annyi ideig rendelkezniük kell hazai munkaviszonnyal a következő 20 (!) évben, mint amennyi az állami ösztöndíjas tanulmányuk idejük volt.

Hogyan muzsikálnak a hallgatói szerződések?

A hallgatói szerződések bevezetése után 11 évvel kíváncsiak voltunk, hogyan teljesültek ezek a szerződések a kezdetek óta. Kérdéseinkkel megkerestük a Kulturális és Innovációs Minisztériumot, akik válaszaikban kiemelték, "ma Magyarországon tíz egyetemistából közel nyolc állami ösztöndíjasként kezdi meg tanulmányait.". Elárulták azt is, hogy

átlagosan egy állami ösztöndíjas tanuló képzési költsége 6 millió forint.

Ezt a költséget szeretné tehát az állam visszaforgatni a gazdaságba: ahogy a minisztérium írja, „Magyarország azért fordít közforrásokat az egyetemisták tanulmányára, hogy végzésüket követően tudásukkal a magyar gazdaságot, a magyar társadalmat szolgálják. A nyers adatokat tekintve pedig az ösztöndíjrendszer 2012-es bevezetése óta jelenleg 478 568 diáknak van élő hallgatói szerződése.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Érdemes megemlíteni, hogy 2012 és 2022 között majd 600 000 diák kezdte meg tanulmányait hazai egyetemeken, egészen pontosan 595 029-en. Ez azt jelentené, hogy a diákok 80 százalékának még élő szerződése van. Igaz, 2023 szeptemberében az azt megelőző évekhez képest rekordsok embert vettek fel képzésekre, pontosan 94 785 főt. Hogyha ezt is hozzácsapjuk a 2012 óta felvételt nyert hallgatók számához, akkor azt mondhatjuk, hogy

a hallgatói szerződések bevezetése óta az egyetemekre felvett diákok kb. 30 százaléka már most visszafizette azt.

A minisztérium lapunkkal közölte azt is, hogy a hallgatói szerződések kapcsán visszafizetési kötelezettség a képzési idő túllépése miatt keletkezhetett eddig. Ez összesen 692 személyt érint, akik rendben teljesítik is visszafizetési kötelezettségeiket. Értelemszerűen, mivel a törvény 20 éves időablakot hagy arra, hogy a végzettek Magyarországon dolgozzanak, ezért erre az időtartamra vonatkozóan még nem keletkezhetett visszafizetési kötelezettség.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem