Harris és Trump is ígéretet tett az egészségügyi ellátás megfizethetőbbé tételére.
Itt kiskirályként élhetnek a nyugdíjasok 2023-ban: nem kell tartaniuk az inflációtól, rezsitől?
Sok tényezőt kell együttesen vizsgálni ahhoz, hogy ki lehessen jelenteni, hogy a legjobb a nyugdíjasok helyzete a világon. Egy friss elemzés szerint - a megélhetés költségei, az egészségügyi ellátórendszer minősége, az életminőség, az időskori eltartottsági ráta, az éghajlat, a boldogság és biztonság indexek figyelembevételével - a legjobb Dániában nyugdíjasnak lenni. Mutatjuk azokat az országokat, amelyek valódi nyugdíjasparadicsomnak számítanak.
A nyugdíjasok helyzetét a világ különböző országaiban a Wise friss kutatása. Eszerint a dán, a holland és a finn nyugdíjasok járnak a legjobban a világon. A TOP20-as listán 16 ország ráadásul itt van Európában, kettő pedig egyenesen Magyarország tőszomszédságában. A friss rangsorból az is kiderül, hol a legköltséghatékonyabb, legboldogabb az idősek élete.
A listavezető dánoknál az egészségügyi rendszer kifogástalan, a boldogságrangsorban is élen járnak és az életminőségre sem lehet panasz. A megélhetőségi költségek viszonylag magasak, de minden mutatót összevetve még mindig itt a legjobb a nyugdíjasok dolga a világon. Hollandiában igen hasonló a helyzet, a világ egyik legjobb egészügyi rendszerével rendelkeznek. A finnek pedig a legboldogabb nemzet a világon, országuk egyben az egyik legbiztonságosabb is, és nagy hangsúlyt fektetnek az életminőségre és az egészségügyre is.
A megélhetési költségek szempontjából a nyugdíjasoknak Thaiföldön a legjobb a dolga, viszont a TOP5-ben a másik négy helyezett európai ország: Portugália, Litvánia, Horvátország, és Csehország. Azt viszont kiemelték, hogy az alacsony megélhetési költségek nem feltétlen jelentik a magasabb életminőséget. Az olyan országokban, ahol a megélhetési költségek a legmagasabbak, mint például Svájc, Norvégia vagy Izland, a boldogság index is magas. A drága megélhetés tehát nem jelenti, hogy rossz életük lenne ettől az időseknek, akik abban az országban mennek nyugdíjba.
Mi a helyzet Magyarországon?
Bár ebből a kutatásból nem derült ki, hogy Magyarország hol helyezkedik el a világranglistán, egy nagyon hasonló kutatás a közelmúltban megmutatta, milyen a nyugdíjasok helyzete hazánkban a többi országhoz képest. A 2022-es Natixis Global Survey of Financial Professionals kutatásában 44 országot vizsgáltak 18 indikátor alapján, amellyel mérték az országok teljesítményét. Az egyes mutatók összesítéséből született a Global Retirement Index (GRI), azaz nyugdíjindex, mely megmutatja, milyen a nyugdíjasok helyzete az adott országban. A friss elemzésben felállított rangsor alapján Norvégiában, Svájcban, Izlandon, Írországban, Ausztráliában, Új-Zélandon, Luxemburgban, Hollandiában, Dániában és Csehországban a legjobb a nyugdíjasok helyzete jelenleg.
Amíg az összesített nyugdíjindex (GRI) alapján a 32. helyen áll Magyarország a 44 ország közül, addig az egészségindex (59%) alapján már csak a 38. helyig jutottunk, a pénzügyek a nyugdíjas korban mutató szerint pedig a siralmas, 42. helyet szereztük meg. (Csak Görögország és Törökország marad el tőlünk.) Az életminőség-indexünk a 37. helyre volt elegendő, az anyagi jólétüket tekintve pedig 13. helynek örülhetnek a magyar nyugdíjasok. Erről a kutatásról bővebben ebben a cikkben írtunk:
A Pénzcentrum idén készített felmérése a magyar nyugdíjasok helyzetéről szintén nem fest túlságosan pozitív képet. A 2023-as kutatás eredményeit vizsgálva egyértelműen az látszik, hogy a 2022-ben végzett felmérésünkhöz képest romlott a nyugdíjasok helyzete, mind az anyagiakat, mind az egészségüket tekintve. Az általános elégedettség szintén romló tendenciát mutatott.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Amíg 2022-es felmérésünkben a Mennyire elégedett az életével mostanában? kérdésre a válaszadók 16,6 százaléka adta az adható legrosszabb értéket, 2023-ban már több mint a 20 százalékuk. Az anyagi helyzetre vonatkozó válaszokból kirajzolódik, hogy sokaknak romlott az anyagi helyzete 2022-ben. A jelenlegi anyagi helyzetre kérdezve a legsúlyosabb eredmény, hogy minden hatodik (16,9%) nyugdíjas válaszadónk úgy nyilatkozott: hónapról hónapra anyagi gondjai vannak. 2022-ben is nagy volt az arányuk (13,2%), de a változás jelentős. Azoknak az aránya is nőtt, akik éppen kijönnek a jövedelmükből, de félretenni már nem tudnak (37,7%).
A fizikai, vagyis a testi egészség tekintetében is a válaszadók csaknem ötöde érzi úgy, hogy mindennapi nehézséget jelent számára a rossz egészségügyi állapota! Ezzel párhuzamosan 2022-höz képest idén arányaiban többen vannak azok is, akiknek mindennapi problémát jelent, hogy nehezen birkóznak meg az érzéseikkel, napi teendőikkel; és azok is, akiknek az érzéseikkel, teendőikkel való megbírkózás gyakran, vagy időről-időre gondot jelent.
A felmérésben az összes válaszadó véleményezhette a nyugdíjasok helyzetét. Az összes válaszadó közül 41 százalék szerint a magyar nyugdíjasoknak nélkülözniük kell, és 17,6 százalékuk szerint egyenesen kilátástalan a helyzetük. A nyugdíjasok inkább hajlanak a helyzet rosszabb megítélése felé, az aktív rétegből kevesebb ítélték a körülményeket ennyire rossznak, az arány viszont még így is rendkívül magas. A kutatás eredményeiről bővebben ebben a cikkben írtunk:
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
Az első nyugdíj jóval alacsonyabb lesz az utolsó fizetésnél
Aki időben elkezd gondoskodni önmagáról, azzal biztosíthatja az időskori megélhetését.
-
Itt az ősz, most sokan kezdenek el futni: mutatjuk, mire figyelj, hogy vágj bele
Októberben jön a SPAR Budapest Maraton® Fesztivál is: még te is fel tudsz készülni.
-
Ugyanaz az életszínvonal nyugdíj után is: hogyan fogjuk elérni?
Az állami nyugdíjat milyen megtakarításokkal egészíti majd ki?
-
Ezt ne hagyd ki, ha Villányban jársz: mutatjuk a programokat és a borkóstolókat
Cikksorozatunk első részében Baranya legendás vörösboros vidékére látogatunk.