A Niveus felmérése szerint a megkérdezett vállalkozások 60%-a szerint a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet okozza számukra a legtöbb problémát.

Fontos motiváló erő lehet a dolgozók számára a karácsonyi bónusz, sajnos azonban sok dolgozót nem olyan formában jutalmaznak, aminek a leginkább örülne. A Pénzcentrum felméréséből az derült ki, hogy valójában nagyon kevesen örülnek a bónusznak utalvány, ajándéktárgy vagy puccos karácsonyi buli formájában. A dolgozók jelentős része viszont bárminek örülne, mert ők nem is számíthatnak semmiféle jutalomra, bónuszra év végén.
December második fele a legtöbb cég életében az idei év lezárásáról, a jövő év tervezéséről szól. Ilyenkor esedékesek a teljesítményértékelő beszélgetések, gyakran a bértárgyalások is, valamint hamarosan kiosztásra kerülnek az év végi bónuszok, jutalmak. Nem minden cég alkalmaz átlátható jutalomrendszert, egyik évben adnak, másikban nem, vagy nem egységesen kapnak a dolgozók és részlegek jutalmat. A dolgozók számára így nem marad más, mint várni a bejelentést: lesz-e idén bónusz, és ha igen, milyen formában.
Az év végi bónusz fontos visszajelzés lehet a dolgozók számára, motiváló és akár megtartó tényező is lehet. Egy hazai tréningcég, a Comline Budapest összefoglalója szerint szektoronként meglehetősen eltérő lehet a jutalmazás, a dicsérő szavaktól a fizetett szabadságon át egészen több havi fizetésnek megfelelő összegig terjedhet. A globális trendek azt mutatják, hogy az eredményorientált, teljesítményalapú jutalmazások a legnépszerűbbek és a pénzbeli juttatások mellett egyre gyakrabban alkalmaznak más formákat is, például extra szabadnapokat, ajándékutalványokat vagy rendezvényekre szóló belépőket is.
A cégek számára kulcsfontosságú lehet, hogy megismerjék dolgozóik preferenciáit. Az látható, hogy egyre több vállalatvezető kérdezi meg alkalmazottait, hogy milyen juttatásokat értékelnének a legjobban, legyen az pénzbeli prémium, extra szabadnapok, vagy akár céges rendezvényeken való részvétel. A Pénzcentrum ugyancsak felmérte olvasói körében, milyen bónusznak, év végi jutalomnak örülnének.
A legtöbben nem is álmodhatnak bónuszról
A Pénzcentrum olvasói körében végzett szavazáson - Te milyen formában örülnél leginkább az év végi jutalomnak, bónusznak? - 65,5 százalék a pénzt választotta. Ez az eredmény egyéltalán nem meglepő, inkább az az elgondolkodtató, miért nem választották többen a pénzt. Ennek pedig az az egyszerű magyarázata, hogy a szavazatok 27,6 százaléka alapján rengeteg dolgozó bármilyen formában örülne a jutalomnak, hiszen számukra csak álom az év végi bónusz:
Az alternatívák közül az extra szabadnap mozgatta meg a leinkább a dolgozók fantáziáját, de így is csak 3,6 százalék szavazott erre az opcióra. A legnépszerűtlenek jutalmazási forma pedig az év végi céges nagyrendezvény lett. Ezek szerint a dolgozók nem örülnek a puccos karácsonyi bulinak, helyette inkább kapnának pénzbeli bónuszt. A nagyértékű ajándéktárgy, valamint az utalvány, élményajándék sem vonzó az olvasók szerint.
Sok cég csinálja pedig a mai napig, hogy használhatatlan ajándékkosarakkal "jutalmazza" a dolgozóit év végén, vagy ahelyett, hogy pénzt adna, bosszantó utalványokat ad. Viszont a szavazás eredménye szerint a dolgozók nem igazán lelkesednek ezekért a megoldásokért.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
2024-ben népszerűbb lehet az utalvány, pedig nem repesnek érte a dolgozók
Nemrég készült el a Rewin kutatása, mely szerint látványosan nő a csekély értékű ajándék - ez legtöbbször utalvány -, mint kiegészítő dolgozói juttatás népszerűsége a hazai vállalatok körében: az adatok szerint az év első kilenc hónapjában 22 százalékkal több vállalkozás használta ki ezt a lehetőséget utalványban, 2023. azonos időszakához képest, miközben 57 százalékkal nőtt az utalványok volumene, és hogy év végére szinte megkétszereződik azoknak a cégeknek a száma, akik így adják ki az év végi jutalmakat. Mi lehet ennek az oka?
Az egyik nyomós érv a kedvezményes, 33,04 százalékos adózás. Fontos tényező lehet továbbá, hogy 2024-től változtak a feltételek. A csekély értékű ajándékra leginkább az irányította rá a vállalkozások figyelmét, hogy 2024-től újra évi háromszor nyújtható, tetszőlegesen kiválasztott időpontokban. Mivel a juttatás mértéke az adott év januárjában érvényes minimálbérnek legfeljebb a 10 százaléka lehet, így akár évi 80 ezer forint is adható ezen a jogcímen. A növekvő kereslethez az is hozzájárulhat, hogy a vállalatok is egyre aktívabban keresik a dolgozók megtartását, motiválását elősegítő megoldásokat. A karácsony előtti hetek csúcsszezonnak tekinthetők az utalványok szempontjából is.
A cég felmérése szerint az utalványt alkalmazó munkaadók száma 2024. végére akár 90 százalékkal is nőhet az egy évvel korábbihoz képest, miközben a volumenben ennél nagyobb mértékű emelkedés is elképzelhető. „A csekély értékű ajándék, mint juttatási forma jelentősége tovább nőhet 2025-ben is, részben azért, mert az ezt már használó vállalkozások még jobban kihasználják a rendelkezésükre álló kereteket, illetve azért is, mert újabb cégek is csatlakoznak majd az érintett körhöz” – hangsúlyozta Ruga Róbert, a Rewin Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


