A kínai gazdaság a ma közzétett hivatalos adatok szerint az év első három hónapjában 9.7%-al nőtt az előző év azonos időszakához képest, jelentősen felülmúlva a korábbi várakozásokat (9.2%-os elemzői konszenzus), és egyúttal felerősítve az inflációtól való félelmeket. A kínai központi bank figyelmeztetett, hogy a kormánynak további intézkedéseket kell tennie a gazdasági növekedés hűtésére, ha az eddigiek nem lennének elegendőek. A rendkívül dinamikus növekedésnek igen jelentős energiaszükségleti vonzata is van. A kínai olajkereslet már a világpiaci olajárak alakulását is egyre inkább befolyásolja.
A kínai GDP 9.7 százalékkal bővült a márciussal zárult negyedévben - tette közzé a kínai statisztikai hivatal. Kína gazdasági teljesítménye 2003-ban is rendkívül gyors ütemben, 9.1 százalékkal bővült, az előző évi 8 százalékos ütem után. Az 1997 óta leggyorsabb, tavalyi növekedés pillérei a nagymértékű befektetések (FDI), valamint a külkereskedelem dinamikus növekedése, amelyet az erős belső kereslet is táplál.
A tavalyi negyedik negyedéves kínai GDP növekedés láttán az OPEC növelte az idei évre vonatkozó olajkeresleti előrejelzését. A szervezet napi 230 ezer hordóval 26.2 m hordóra emelte prognózisát. Az előrejelzés a fentiek következtében 4 éves csúcsot takar, míg az olaj árfolyama több éves csúcs közelében tartózkodik. Ez tehát elsősorban a motorizáció fejlődése miatt egyre növekvő kínai keresletnek, valamint az alacsony amerikai készleteknek köszönhető. Jelenleg a kőolaj világpiaci ára 34 dollár körüli szinten ingadozik.
A gyors gazdasági növekedés miatt sebesen nő Kína olajimportja. A kínai statisztikai hivatalban kedden úgy becsülték, hogy 2020-ig az ország nyersolajimportja több mint megkétszereződhet, napi 12.74 millió hordóra. A kínai energiafelhasználás forrásai között jelenleg 22 százalékkal szerepel a kőolaj, ez az arány 2020-ra 31 százalékra nőhet az illetékesek szerint.
Kína saját olajtermelése 1985 és 2002 között évi átlagban 1.7 százalékkal nőtt, miközben az olajbehozatala 132 százalékkal bővült. A kínai olajimport az első negyedévben átlagosan 6.14 millió hordó volt naponta, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) becslése szerint, ami a jelenlegi OPEC-kiterlemés közel 25%-át teszi ki (jelenleg az OPEC napi kitermelési kvótája 23.6 millió hordó). Kína már tavaly a világ második olajfogyasztója lett, leszorítva Japánt erről a pozícióról, az első helyezett Egyesült Államok mögött.
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A jegybanki figyelmeztetés elsősorban amiatt hangzott el, hogy a robosztus gazdasági növekedés jelentősen felerősíti az inflációtól való félelmeket is. A márciusi inflációs adat mérsékelt ütemű pénzromlást mutatott (3.1%). A jegybank az elmúlt időszakban egyre fokozódó pénzszűkítő politikát folytat.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Nem enyhül az élelmiszer-infláció, de nem mindenhol kell mélyebben a zsebünkbe nyúlni
A Lidl-nél például bővítik az akciós termékek körét.
-
Multi élelmiszerláncok: családtámogatás az árakon és a munkatársakon keresztül (x)
Évente több száz milliárdos nagyságrendben fektetnek be az árak letörésébe, valamint munkatársaik bérezésébe és egyéb juttatásaiba az árharcos multinacionális nemzetközi élelmiszerláncok.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
- Készüljön némi fennakadásra, ha az Erzsébet híd felé visz az útja!
- Jön a hidegfront, hová tűnik az októberi nyár?
- Horribilis büntetést kapott a notórius szabályszegő horgász a Balatonon
- Megrázó fotók a Veszprémnél történt halálos balesetről
- Egy számjegyű lehet az infláció novemberben a miniszterelnök szerint - a nap hírei
- "Ezt már a bérlők nehezen tolerálják" - itt vannak a kerületi lakbéradatok
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


