Van még valaki Magyarországon, aki nem unja a "konvergencia sztori" szóösszetételt? Feltehetően nincs. De vajon mit is jelent ez, illetve milyen hatásai lehetnek hazánkban az elkövetkező időszakban? Induló sorozatunk első részében a spanyol tőzsdei mozgásokat mutatjuk be az ibériai ország EU csatlakozását követően, s próbálunk párhuzamot vonni a magyar helyzettel.
4 olyan jelenlegi EU tagállamot szokás említeni, melyeknek a fejlettségi szintje a csatlakozáskor jelentősebben alulmúlta az EU (illetve akkor még Európai Közösségek) átlagát, s melyek nagyságrendileg hasonló szinten álltak a belépéskor, mint jelenleg Magyarország. Ezek az országok a következők: Görögország, Írország, Portugália és Spanyolország.
Érdekesek és tanulságosak lehetnek ezeknek az országoknak a tapasztalatai hazánk EU csatlakozása előtt, s - amint az induló sorozatunkból kiderül - több fontos következtetést is levonhatunk a tőkepiaci folyamatokból.
De mi is az a konvergencia? Konvergencián azt a folyamatot értjük, mely során eltérő gazdasági adottsággal rendelkező országok, illetve régiók gazdasági teljesítményt és egyensúlyt tükröző mutatószámai úgy közelednek egymáshoz, hogy a kevésbé fejlett országok mutatószámai közelítenek a fejlettebb országokéhoz.
Sajnálatos módon az említett országok közül kizárólag a spanyol tőzsde indexéhez sikerült hozzájutnunk, így a tőzsdeindexek vizsgálata egyetlen esetre korlátozódik, ami még nagy jóindulattal sem nevezhető széles mintavételnek.
Portugália : megkerestük a Lisszaboni Tőzsdét, ahol közölték, hogy a csatlakozás időpontjában nem számoltak még részvényindexet...
Görögország, Írország : az indexekhez ezen két ország esetében sem sikerült hozzájátnunk.
Azt előljáróban mindenképpen ki kell emelnünk, hogy Spanyolország természetesen teljesen más külső gazdasági környezettel és más jellegű gazdaságpolitikával rendelkezett csatlakozását megelőzően, mint jelenleg Magyarország, vélhetőleg azonban az alább vázolt folyamatok érdekesek lehetnek a hazai befektetők számára.
Az alábbi grafikonon a madridi tőzsde jelenleg 101 komponenssel rendelkező indexének, az SMSI-nek az alakulása látható Spanyolország EU csatlakozását megelőző és követő 3 hónapban. Annak érdekében, hogy ne egy önkényesen választott időpont index értékéből induljunk ki, a növekedés meghatározásánál havi átlagos index értékeket számoltunk, majd ezeknek az elmozdulását vizsgáltuk meg.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek.
A pénzügyi szakértők most elmondták, milyen tippekkel spórolhatunk.
A magyar piacon is megjelennek az enyhén alkoholos, gyümölcsös italok, egy felmérésből pedig kiderült, hogy a fiatalok különösen nyitottak ezekre az alkoholos frissítőkre.
Sokan gondolják, hogy teljesen tudatosan szervezik a pénzügyeiket, és nem értik, hogy hova folyik a pénzük a hónap végére.
-
Videó: ennyivel olcsóbb, ha nem a balatoni büfében vásárolsz, hanem a boltban
Megnéztük, milyen árak vannak a parton, és mennyibe kerül egy hamburger, ha magunk készítjük.
-
Hogy lehet bankszámlát nyitni egy szelfivel? Mutatjuk
A Gránit Bank szolgáltatását már több ezer ügyfél vette igénybe.
-
Ez a KKV-k nagy lehetősége: íme 3 érv, hogy kipróbáld a közösségi finanszírozást (x)
Ha érdekel a közösségi finanszírozás, akkor nagy valószínűség szerint ennek fő oka a tőke nem tradícionális módon történő előteremtésének lehetősége.
- Jóslatot tett az infláció tetőzésére és lefutására a Magyar Nemzeti Bank
- Visszatérnek a várólisták, itt a dátum
- Csökken a termékenységi arányszám, de többen születnek
- Varga Judit: 2024-ben ott leszünk Európa színpadán, megkerülhetetlen tényezőként
- Zuhan az orosz GDP, de ez mindenkinek baj - a háború csütörtöki hírei
- Szüntelen bombazáporban - ilyen a helyzet Liszicsanszk végnapjaiban
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


