Egy nyolc éve húzódó devizahiteles perben hirdetett ítéletet pénteken a Fővárosi Törvényszék.
A Kúria jogegységi döntése óta meg volt kötve a kormány keze, így nem lehetett jelentősen eltérni a piaci árfolyamtól a forintosítás megtervezése során - mondta Varga Mihály a Trócsányi Lászlóval közösen tartott sajtótájékoztatón.
A négy törvényt egy csomagban kell kezelni: a tartozás és a törlesztőrészletek csökkentését a két elszámolási törvény, az árfolyamkockázatok kivédését a forintosítás, a jövőbeni törlesztőrészletek stabilizálását pedig a fair banki törvény biztosítja. Ez utóbbi kettőt kedden szavazhatja meg a parlament. Varga Mihály szerint a devizahitelesek nem járnak jobban, mint a forinthitelesek.
Trócsányi László igazságügyi miniszter többek között az alábbiakról beszélt a sajtótájékoztatón:
- November 25-én lesz a végszavazás a fair bankrendszerről és a forintosításról szóló törvényről.
- A devizahiteleseket érintő négy törvényt együtt kell nézni: 1. a júniusi kúriai törvényt, amely a devizahiteles pereket szabályozza, 2. a szeptemberi, elszámolás módját és idejét szabályozó törvényt, 3. a fair bankrendszerre vonatkozó és 4. a forintosításra vonatkozó törvényt.
- A fair banki törvény szigorú tájékoztatási kötelezettséget ró a bankokra, meghatározza az egyoldalú szerződésmódosítások lehetőségét és ingyenes szerződésfelmondásra ad lehetőséget, ami Trócsányi szerint versenyt generálhat a bankok között.
- A forintosítás alapja a Polgári Törvénykönyv, az Alkotmánybíróság idén márciusi határozata (amely kivételes társadalmi problémák esetében, itt pl. a lakással érintett hitelekre arányos beavatkozást tesz lehetővé a szerződésekbe), illetve a bankszövetséggel kötött megállapodás.
- Ha mindenkinek előírták volna a forintosítást, probléma lett volna, ezért sokak számára hagytak lehetőséget a devizahitel fenntartására (devizajövedelmű ügyfelek, az MNB feltételeinek megfelelők, a 2020 vége előtt lejáró szerződéssel rendelkezők (vagyis a szerződések mintegy egyharmada),illetve a csökkentett kamattal rendelkezők), figyelembe véve a szükségesség és arányosság elvét.
- Az új kamatok meghatározásánál figyelembe vették a devizahitelek eredeti kamatfelárát, és 1 százalékos minimumot határoztak meg erre. A törlesztőrészletek a kezdeti ígéretnek megfelelően 25-30 százalékkal csökkenni fognak.
- Mindez alkotmányos és kiállja az EU-s kontroll próbáját is, az ezzel kapcsolatos aggályokat sikerült eloszlatni.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter többek között az alábbiakról beszélt a sajtótájékoztatón:
- "Ahogy a kormány korábban ígérte, elszámolunk a bankokkal, leszámolunk a devizahitelekkel"
- A kormány kiindulópontja mindig az volt, hogy a Kúria jogegységi döntését vegye alapul, azóta nem volt nagy mozgástere a kormánynak, hogy a testület kimondta: az árfolyamkockázatokat az ügyfelek viselik
- Eközben azok a forinthitelesek sem járhatnak rosszabbul, akik "nem engedtek a bankok csábításának"
- A bankszövetséggel és az MNB-vel kötött megállapodás biztosítja a forintosítás feltételeit, utóbbi már a bankok rendelkezésére is bocsátotta a forintosításhoz szükséges 8 milliárd eurónyi devizát
- Az elszámolás egy tisztességtelenül elvett pénz visszaadása tőkében és törlesztőrészletben, a jövőbeni kockázatok kivédését pedig a forintosítás biztosítja
- A tegnapi módosításokkal pontosították azt is, miként alakulhatnak a jövőbeni törlesztőrészletek, a most keletkező 25-30%-os előnyt sikerül megtartani a következő években a fair bankrendszerről szóló törvénynek köszönhetően
NEKED AJÁNLJUK
FRISS HÍREK
Több friss hír
PC BLOGGER & PODCASTER
Portfolio Checklist
2026. február 13. 16:59
Media1
2025. december 2. 13:23
Kasza Elliott-tal | 2026. február 15. 17:02
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Holdblog | 2026. február 14. 10:00
Hova vezet az egyenlőséghez ragaszkodás? Az inga kilengéséhez. Az e heti levél trumpozó hisztiként í...
Bankmonitor | 2026. február 13. 15:28
Évente több tízezer forintot spórolhatnánk egy ingyenes számlával, mégis maradunk a fizetős bankszám...
MEDIA1 | 2026. február 13. 13:34
Eltűnt, ismeretlen helyen lévő személyként jelent meg a rendőrség oldalán Pesty László újságíró, dok...
Erről ne maradj le!
-
Az Év Bankja 2025: mutatjuk a teljes listát, ők lettek a győztesek
Csütörtökön adták át a Mastercard díjait.
NAPTÁR
Tovább
2026. február 16. hétfő
Julianna, Lilla
8. hét
Ajánlatunk
-
Gyors, egyszerű, átlátható: digitális persely a Gránit Banktól (x)
Forintban és devizában is félre lehet tenni a vágyott célokra
Hitel legolvasottabb
1
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
Planet Expo és Konferencia – A tiszta energia jövője
INGYENES REGISZTRÁCIÓ
Planet Expo és Konferencia – Agrárium a klímaváltozás szorításában
INGYENES REGISZTRÁCIÓ
EZT OLVASTAD MÁR?

Pénzcentrum | 2026. február 16. 04:02

Pénzcentrum | 2026. február 15. 20:02

Agrárszektor | 2026. február 15. 18:26




