Egyre többen hívják fel figyelmünket az interneten leselkedő veszélyekre. Kevesen tudják, hogy a közösségi oldalakon közzétett bántó cikizések a Bűntető Törvénykönyv szerint zaklatásnak minősülnek! Ezért az korántsem gyerekjáték figyelmeztet minket Stanka Mária rendőr őrnagy a Police.hu-n közzétett közleményében.
Régebben, ha a gyerekek között nézeteltérés támadt, jól kiveszekedték magukat, esetleg verekedtek egyet, ma azonban más a helyzet. Az iskolákból egyre gyakrabban kapom az információt, hogy a gyerekek egymásról, a tanárokról minősíthetetlen stílusban írnak véleményt, állítanak valótlanságot az internet bizonyos oldalain.
A gyerekek hajlamosak arra, hogy időnként érthetetlen okból, kiközösítsék egy-egy társukat, és erre az internet adta lehetőségeket használják fel. Létrehoznak egy olyan oldalt, amelyen a bántalmazott gyerekről írnak, az ellene folyó kirekesztést szervezik, róla valótlant állítanak. Nem is gondolnak arra, hogy ezzel bűncselekményt követnek el, amelyet zaklatásnak nevezünk.
Zaklatásnak számít,
ha valaki másnak adja ki magát megtévesztés céljából,
ha valakiről hazugságokat terjeszt, vélt, megalapozatlan dolgokat állít,
ha egy konkrét személy nevében létesít kapcsolatot,
ha valaki olyan leveleket küldözget, amelyeket a címzett nem kért, perverz, bántó stílusú vagy tartalmú szöveget, képeket tartalmaznak.
A cikizések, durva bántások nem viccesek, a Bűntető Törvénykönyv szerint zaklatásnak minősülnek!
Legveszélyeztetettebb a 11-17 éves korosztály, hiszen többségük napi rendszerességgel használja a világhálót, szinte ott éli közösségi életét. Nem is tudatosul bennük, hogy az általuk kikezdett társuk lelkében milyen súlyos kárt okoznak, arra pedig sem ők, sem a környezetükben élő felnőttek nem gondolnak, hogy ez az ő pszichéjük torzulását is okozza.
Létezik egy fogalom, a "cyberbullying". Pontos jelentése, hogy az internet, mobiltelefonok és egyéb technikák segítségével olyan szövegeket vagy képi anyagokat készítenek és továbbítanak, amelyek alkalmasak arra, hogy az embert megzavarják, kínos helyzetbe hozzák, vagy rágalmakat terjesszenek róla.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 6 százalékos THM-el, és havi 106 085 forintos törlesztővel fel lehet venni a Raiffeisen Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,42% a THM; a K&H Banknál 6,43%; az Erste Banknál 6,67%, a MagNet Banknál pedig 6,8%; míg az UniCredit Banknál 6,9%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a Sopron Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A szülőknek jellemzően fogalmuk sincs arról, hogy gyermekeik mit csinálnak internetezés közben, mit követnek el, vagy milyen bántalmazás áldozataivá válnak. Ma már az internet bárhol hozzáférhető, otthon, iskolában, net-caféban, könyvtárban, a barátoknál.
Az internet jó, hasznos, fontos, de okosan és óvatosan kell használni! A gyerekek eltiltása, állandó ellenőrizgetése nem megoldás. Rontja a gyerek és szülő közötti kapcsolatot. Arról nem is beszélve, jobban értenek hozzá, mint mi felnőttek!
Megoldás lehet,
ha megtanítjuk őket a veszélyek felismerésére, elkerülési módjaira,
ha tudatosítjuk bennük az általuk elkövethető/elkövetett cselekedetek következményeit,
ha figyelünk rájuk, észrevesszük a magatartásukban bekövetkezett változásokat,
ha nem megyünk el a problémáik mellett, meghalljuk a kérdéseiket, észrevesszük a segítségkérés jeleit,
ha nem hagyjuk kontroll nélkül élni, létezni őket,
segítjük őket a céltudatos, célirányos információ keresés technikájának kialakításában, vagyis törődünk velük!
Az uniós tagállamok közül a második legnagyobb mértékben nőtt az internetet vásárlásra is használók aránya Magyarországon az elmúlt öt évben.
Hova kerül a magyarok elektronikus hulladéka, milyen szemléletváltásra lenne szükség, és legfőképpen hogyan készül kincs a szemétből- erről kérdeztük a RoboKalandot.
Az otthoni kávézásnak is egyre inkább szeretjük megadni a módját, akár egy drágább kávégépről van szó, akár kávékülönlegességről.
A pandémia alatt megugrott a szobanövények, és kertészeti eszközök iránti kereslet, 2020-ban a szobanövények tekintetében 8%-os emelkedést észleltek a piaci szereplők.
-
Szakképzett és megbízható mester csak néhány kattintásnyira Öntől! (x)
Otthonfelújítást tervez? Felejtse el a stresszt! Küldjön keresletet és válasszon a több mint 5.000 különböző építőipari vállalkozó közül.
- A majomhimlő gyorsan terjed, de mégsem jelent Covid-szintű veszélyt
- Simona Halep meglepő bejelentése
- Itt az idő megbarátkozni az NKK rövidítéssel
- Sajó-katasztrófa - Meghallotta végül Pozsony a sok jajszót
- Kata-ügy: vitába száll a BKIK Parragh Lászlóval
- Felfüggesztettre ítélték Kőrös Gusztávot a bajai videóhamisítás ügyében
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


