Bő egy éve lépett életbe a Büntető törvénykönyv módosításával az úgynevezett uzsoratörvény, ám a hitelből hitelbe menekülő adósok problémáinak tényleges megoldásához ez még mindig kevés -írja a Népszava.
Szakértők szerint a jogszabály nehezen értelmezhető, például egyáltalán nem említ meghatározott kamatszázalékot, amelynek alapján egy-egy kölcsön már uzsorának minősülhetne. Valószínűleg emiatt kezdeményezte tavaly ősszel a kormány - több, más pénzügyi tárgyú jogszabály-módosítás kapcsán - a pénzügyi szolgáltatóktól felvehető hitelek teljes hiteldíjmutatójának maximalizálását. Meghatározták, hogy ugyanaz az ügyfél egy éven belül csak egyszer vehet fel a mindenkori jegybanki alapkamat tízszeresénél magasabb hiteldíjmutatóval kölcsönt.
A mindennapi gyakorlatban azonban ez a megoldás nem nyújt valódi segítséget, hiszen nincs olyan nyilvántartási rendszer, amelynek alapján ellenőrizni lehetne, hogy egy magánszemély ugyanabban az évben vett-e már fel valamely pénzügyi intézménynél a kritikus teljes hiteldíjmutató mellett kölcsönt.
Vélhetően minden eddig született jogszabály együttesen sem segíthetne a klasszikus uzsorakölcsönök sértettjein, akik hagyományos módon "zsebből-zsebbe" jutnak a gyakran "kitudja" hányadik áthidaló hitellehetőséghez. A "szerződések" többnyire szóbeli megállapodások alapján születnek, így egyszersmind lehetetlenné téve a bizonyítási eljárást.
-
Indul a szezon! Mire figyelj, ha most vásárolsz kerti bútort?
Az XXXLutz szakértői szerint folyamatosan nő az érdeklődés a kerti termékek iránt.
- Most kiderül, melyik a Balaton legjobb strandja
- Bolla Tibor: járatcsökkentést nem tervez a BKV, inkább új buszokat és villamosokat venne
- Naperőművek tucatjait húzza fel most az MVM
- Irtózatos erejű mágnest alkottak, robbanás lett a vége – videó
- Mérföldkő a hazai endokrin onkológia történetében
- Nem tipikus: rendkívüli bérfejlesztéssel álltak elő autóipari munkáltatók
Sustainable World 2022
Portfolio Digital Transformation 2022
Külföldi piacra lépés 2022


