Számos írásunkban kiemeltük már, hogy hitelből történő vásárlás esetén érdemes lehet elgondolkodni a hitelkártya, mint megoldás igénybevételén. Banki tapasztalatok szerint sokan félnek ettől a megoldástól, mivel átláthatatlannak tartják a konstrukciót és ami ennél is rosszabb: a hitelkártyázók nagy része szorgosan gazdagítja a bankokat, mivel nem tudja, hogy is lehetne ezt a plasztikot "okosan használni". A következőkben áttekintjük, mire is kell figyelni egy hitelkártyánál, hogy szinte ingyen költhessük a bank pénzét.
Mindenek előtt szögezzük le, mi különbözteti meg a hitelkártyát a betéti kártyától! A gyakran csak bankkártyaként emlegetett betéti kártya esetében a saját pénzünket, a banknál elhelyezett betétünket használhatjuk fel, míg a hitelkártyával a bank pénzét költhetjük a számunkra fenntartott hitelkeret erejéig.
Ami a hitelkártyát igazán vonzóvá teheti a tanulékony felhasználók számára, az a kamatmentesen igénybevehető hitel, mely első hallásra rendkívül csábító, de ha nem vigyázunk könnyen belefuthatunk a százalék-erdőbe...
A hitelkártyák esetében tudni kell, hogy a bank csak akkor számít fel kamatot az igénybevett hitelösszegre, ha a havi elszámolás időpontjáig azt nem fizetjük vissza. Ebből az következik, hogy egy meghatározott ideig gyakorlatilag ingyen használhatjuk a bank pénzét, miközben megtakarításaink kamatozhatnak.
Nem árt viszont tudni, hogy a vissza nem fizetett rész kamatkötelessé válik...Lássuk, milyen paramétereket kell figyelembe vennünk, ha okosan szeretnénk használni a kártyát!
· Éves kártyadíj (ezt a bankok különböző akciók keretében gyakran elengedik)
· Hitelkamat
· Türelmi idő
· Minimális törlesztési kötelezettség
A türelmi idő általában 15 nap körüli a hazai konstrukcióknál, ami annyit tesz, hogy ha pont a havi zárás után vesszük igénybe a hitelt, akkor összesen akár 45 napig kamatmentesen használhatjuk a bank pénzét. (30 nap a következő havi elszámolásig, majd ezt követően jön a 15 napos türelmi idő.)
Ha kifutunk az időből, havi 2-3%-os kamattal számolhatunk a vissza nem fizetett hitelösszegre, ami azért jelentősen megdrágíthatja a vásárlást.
A legtöbb konstrukciónál adott, hogy a felhasznált hitelösszeg 5%-a, illetve egy minimum összeg a havonta törlesztendő minimum, ezt tehát mindenképp be kell fizetni.
Nem árt tudni, hogy a készpénzfelvétel meglehetősen drága mulatság a hitelkártyával, csakúgy mint a törlesztési késedelem és a hitelkeret-túllépés.
Összességében tehát azt kell látni, hogy nagyösszegű vásárlásoknál nem jelent kamatmentes megoldást a hitelkártya (mivel vélhetően nem tudjuk minden hónapban nullára vinni a mínusz többszázezres egyenlegünket), néhány tízezer forint esetében azonban megoldható, hogy a kritikus napra feltöltsük a számlánkat, így nem kell az áruhiteleknél, illetve fogyasztási hiteleknél fizetendő kamatokat a nyakunkba venni.


"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


