A grillezés kiváló lehetőség arra, hogy több zöldséget és gyümölcsöt építsünk be étrendünkbe.

Bár az elmúlt években egyre népszerűbbek a készpénzmentes megoldások, sokan a mai napig a hagyományos fizetési módra esküsznek. Tény, a készpénzhasználat mellett és ellen is lehet észszerű érveket felsorolni – mi most az utóbbiak közül emelnénk ki egyet, nevezetesen azt, hogy a készpénz egyszerűen mocskos. Ez aligha meglepő, hiszen egy-egy érme illetve bankjegy rengeteg ember kezén megy keresztül, így akarva-akaratlan is rengeteg szennyeződést viszünk fel rájuk. Ezúttal viszont egy videónak hála szabad szemmel is láthatjuk, hogy milyen gusztustalan dolgok képesek megtelepedni a fizetőeszközökön.
„Nézzük meg, mennyi baktérium van a papír- és a fémpénzen is!” – kezdi új Instagram-videóját a plantprotecting. A videóban egy fémszázasról és egy papír ötszázasról is mintát vesznek, majd különböző táptalajon tenyésztik azokat. Az eredmények magukért beszélnek – a videó láttán aligha kérdéses, hogy kell-e kezet mosni a készpénzhasználatot követően.
A fizetőeszközökről vett mintákat két különböző talajon, egy úgynevezett sima nutrient agaron és egy véres agaron szélesztette a videós.
Először egy sima nutrient agaron szélesztettem a mintát, utána pedig véres agaron. A különböző összetételű agarlemezeken különböző gombák és baktériumok jelenhetnek meg. És most jöjjön a fémpénz, próbáltam ennek is mind a két oldaláról alaposan mintát venni. Ezután szintén egy nutrient agaron majd pedig egy véres agaron szélesztettem a mintát. Na de jöjjenek is az eredmények
– hangzik el a mintavétellel kapcsolatban.
A papírpénzről vett minta esetében a nutrient agaron egy-két féle baktérium nőtt csak fel, és ez szinte teljesen belepte az egész agarlemezt. Ez azért nem annyira látványos, mert áttetszős színe van a baktériumkolóniának, pedig amúgy az egészet befedi. Ezzel ellentétben a véres agaron felnőtt baktériumkolóniák száma sokkal magasabb, és egy gombatelep is megjelent. Itt felül ez a nagy fehér, ez lesz a gomba, a többi színes pedig baktériumkolónia
– foglalja össze a látottakat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Térjünk át a fémpénzről vett minták eredményeire. Itt azt lehet megfigyelni, hogy kétféle uralkodó baktériumkolónia van, ez az áttetszős narancssárgás - itt talán jobban lehet látni ezt az áttetszős réteget, ezek a baktériumok -, itt pedig ezt a fehéres, szintén áttetszős réteget. Ezzel szemben a véres agaron szinte nem nőtt fel semmi. A Petri-csésze oldalán lehet látni egy sávban, vastagon baktériumkolóniát, azonban azt gondolom, hogy ez lehet felülfertőződés is, hiszen az agar lemezen húzott minták helyén, nem nőtt fel semmi
– hallható a videóban.
Akárhogy is, a videóban látottak igen látványosak, így ha a készpénzhasználattól nem is ijesztenek el minket, azért a pénzhasználat utáni kézmosást vélhetően a jövőben már nem fogjuk elfelejteni. Egyébként nem a készpénz az egyetlen, gyakran használt eszközünk, amin hemzsegnek a baktériumok - korábbi cikkünkben bemutattuk, hogy a mobiltelefonokat sem árt időről időre alaposan letakarítani, de még az élelmiszerek esetében sem feltétlen jobb a helyzet, ugyanis a tv-paprikákról vett mintákban is különböző kórokozókat sikerült kimutatni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


