7 °C Budapest

Bajban vannak a vállalkozások, nagy bajban...

Pénzcentrum
2007. június 7. 05:55

A hazai kis- és középvállalkozásokkal (kkv-k) kapcsolatban sokszor elhangzott már az az állásfoglalás, hogy a szektor legnagyobb problémája a tőkeszegénység. Éppen ezért a cégvezetők, ahol csak tudják megpróbálják lefaragni a költségeiket. Nincs ez másként a biztosítások esetében sem, már amelyik vállalkozás egyáltalán gondol arra, hogy fedezze az esetlegesen bekövetkező kárát. Azoknak a cégeknek, amelyek rendelkeznek bármilyen biztosítási termékkel, általában csak egy cél lebeg a szemük előtt: olcsó legyen! Nos ebből a hozzáállásból viszont mindenki profitál, csak a vállalkozás nem, sőt érhetik még kellemetlen meglepetések...

A tőkeszegénység továbbra is az egyik legnagyobb probléma a hazai vállalkozói szférában, és ez a kis- és középvállalkozásokra is igaz. A vállalkozások kénytelenek folyamatos működési költségeiket minimalizálni és meggondolni, mire és mennyit költenek. Ez alól a biztosítás sem kivétel. A legalapvetőbb szempontok egyike lett a biztosítások kiválasztásában az alacsony biztosítási díj, amely legtöbb esetben csak a minőség és a szolgáltatás rovására érhető el. A vállalkozások legtöbbször csak egy "minimumbiztosítást" keresnek, amely kizárólag a legfőbb kockázatokat tartalmazza.

Magyarországon, az általános biztosítottsági szint is csak nagyon messziről közelíti a nyugat-európai országokban tapasztalható szintet. A nyugat-európai tapasztalatok azt mutatják, hogy a kis- és közepes vállalkozások elsősorban a tűz és elemi kár-, a betöréses- lopás és üvegtörés- valamint a felelősségbiztosítást tekintik a minimális fedezetnek, ezt persze opcionálisan igény szerint kiegészítik egyéb kockázatokkal.

Sokan alulról szagolják...

Lakossági vagyonbiztosítások esetében sokszor beszéltünk már az alulbiztosítottság tényéről. Nos, ez fokozottan igaz a vállalkozások esetében. Itt ugyanis már nem csak a fedezet rossz megválasztásáról, hanem a rossz termékkombinációkról, illetve részleges biztosításról is beszélhetünk.

Az új beruházásokat követő vagyonbiztosítások esetében a szerződésben megállapított biztosítási összegek az esetek túlnyomó részében elfogadhatónak bizonyulnak. A korábban megkötött szerződések esetében viszont sokszor egy esetlegesen bekövetkező káreseménynél derül ki csak a vállalkozók számára, hogy mivel a biztosítási összegek nem kerültek felülvizsgálatra a kárkifizetés összege is csak aránylagos lehet.

Természetesen egy, nagyobb káresemény után sokan próbálják a tüzet oltani, és igyekeznek felülvizsgálni a biztosítási szerződésben meghatározott biztosítási összegeiket. Ez az eset már alapból elkerülhető lenne, ha a cégek, az alulbiztosítottságot eredményező könyv szerinti bruttó értékről áttérnének a vagyontárgyak újértéken történő biztosítására.

A kkv-k alulbiztosítottságának aránya
A kkv-k alulbiztosítottságának aránya valamelyest csökkent, de a valószínűsége a különböző vagyoncsoportok esetében:

ingatlanok: 6-7%
berendezések: 22-23%
készletek: 15%

A másik alapvető probléma, hogy a vállalkozások jellemzően csak vagyontárgyaikra (épületek, építmények, gépek, berendezések, áruk, készletek, göngyölegek) kötnek biztosítást, és az ezek sérülése, megsemmisülése következtében bekövetkező pénzügyi (üzemszüneti) kockázatokkal nem számolnak. Pedig az üzemszünetbiztosítás segítséget nyújthatna a bekövetkezett termelés- és/vagy szolgáltatás kiesés miatt, a működés következtében felmerülő állandó költségek pótlására és a kiesési időszakra vonatkozható elmaradt nyereség-realizálásban.

Ami muszáj, de nem kötelező

Minden vállalkozásnak abból kell kiindulnia és azt kell feltételeznie, amikor biztosítást köt, hogy lesz kára, amely bekövetkeztének kockázatát a biztosítóra kívánja áthárítani. A káresemények bekövetkeztének statisztikájából kiderül, hogy ezer szerződésből több, mint 230 esetben bekövetkezik valamilyen káresemény, azaz nagyjából minden negyedik vállalkozót kár ér az adott évben.

A biztosítás megkötése előtt a leglényegesebb lépés, hogy a vállalkozás mérje fel a tulajdonában lévő vagyontárgyak értékét és ezt foglaltassa bele a biztosítóval kötendő szerződésbe. A vagyontárgyak értékének változását pedig kövesse nyomon a szerződésben.

A biztosítótársaságok a vállalkozó által meghatározott érték alapján kalkulálják a díjakat, ezért a "költségek lefaragásának" egyik legközkedveltebb módszere, hogy a vállalkozások az érték alábecslésével spórolnak a biztosítási díjon, ami persze komolyabb káresemény bekövetkeztekor a legdrágább spórolás. Ezért tartsuk szem előtt, hogy egy minimális biztosítási szintet érdemes valamennyi vállalkozónak elérnie.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A biztosítás díja természetesen nagy mértékben függ a kockázati tényezőktől, területi elhelyezkedés, épület típusa és kora, végzett tevékenység tűzveszélyessége, aktív tűzvédelem alkalmazása, mechanikai védelem-, ill. elektronikai védelem szintje, élőerős őrzés alkalmazása, a raktározott áru(k) betöréses lopás veszélyeztetettsége, a végzett tevékenység során másoknak okozható felelősségi kár valószínűsége és ennek lehetséges nagysága, stb...

Ebben a tekintetben a hazai biztosítási kultúrában nincs lényeges különbség, itthon is ezek a kockázati körök a meghatározóak, azonban a kiegészítő szolgáltatásokat jóval kisebb arányban igénylik a hazai vállalkozások, mint a tőlünk nyugatabbra működő cégek.

Ha már a fejlett piacoknál tartunk érdemes megjegyezni, hogy a vállalkozói jogvédelem Nyugat-Európában már évek óta bevezetett és egyre inkább népszerűnek mondható termék. Itthon még nem annyira fokozott az igény, hogy pánikszerűen terméket dobjanak a piacra a társaságok. Pedig, számos kockázatot fedezhetnének vele a hazai vállalkozások is, amelyek lehet, hogy most a működésüket veszélyezteti.

Bízzuk inkább szakemberre!

Összefoglalva tehát, a hazai vállalkozók egyik csoportjának álláspontja szerint, elég ha, rendelkeznek egy olcsó, a legfontosabb kockázatokra fedezetet adó, egyszerű, akár magas önrészt tartalmazó, biztosítás-szerű biztosítással.

A másik szemlélet azonban a biztosítást, szolgáltatásként definiálja, ezen ügyfelek számára fontos a korrekt feltétel, a lehetséges kockázataira a tényleges megoldási javaslatok kidolgozása és a fedezetek megadása.

Mindkét szemlélet képviselői jócskán megtalálhatók a palettán, talán az alkuszi és tanácsadói tájékoztatás minőségének javulásával az utóbbiak aránya nagyobb ütemben nő majd a jövőben.

A fent már említett alulbiztosítottság és a felmerülő kockázatok részleges lefedése, jelenleg égető probléma a kkv szektorban. Ezen probléma megoldásában pedig kulcsszerepe van a hazai alkusz és közvetítő szakmának.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 19. 16:26
Megvan, mennyibe kerül majd az HBO Maxot, a discovery+ szolgáltatást és az Eurosportot egyesítő stre...
ChikansPlanet  |  2024. április 19. 12:49
A tornádók minden évben hatalmas pusztításokat végeznek szerte a világon, a tudósok pedig aggódva fi...
Holdblog  |  2024. április 19. 12:25
Megint immáron nyolcadik alkalommal mi lettünk Az Év Alapkezelője. Mellette a HOLD Részvény, a Deep...
Kiszámoló  |  2024. április 19. 10:08
Tavaly már mindenki temette Kínát és az új Japánnak hívták. Japán a második világháború után hatalma...
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 19. péntek
Emma
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem