17 °C Budapest

Megharapott egy férfit az ATM! Horror baleset az automatánál

2014. május 18. 08:03

Németországban néhány hónapja "megharapta" egy férfi ujját egy ATM, amikor megpróbált a pénze után nyúlni. Az esetből per lett, de úgy tűnik, az áldozat volt a hibás. Vajon Magyarországon történt már hasonló eset, kell-e félnünk a bankjegykiadó automatáktól?

Érdekes esetről számolt be nemrég a német sajtó. Egy 62 éves férfi pénzt szeretett volna kivenni egy bankjegykiadó automatából Dortmund külvárosában, amikor a bankjegykiadó nyílás hirtelen becsukódott, és eltörte a férfi ujját. A lapok beszámolója szerint az automata meghibásodhatott, ugyanis a pénz csak félig lógott ki a nyíláson, ezért a szerencsétlenül járt ügyfél kénytelen volt mélyebbre nyúlni - ekkor történt a baleset.

A történet folytatása, hogy a sértett 5 ezer eurós (1,5 millió forint) kártérítést követelt bankjától, a düsseldorfi bíróság azonban elutasította a keresetet, mondván, a férfi túl mélyen nyúlt a nyílásba, a bank pedig nem vonható felelősségre egy olyan, előre nem látható veszély kapcsán, amit egy - egyébként szabályszerűen karbantartott - ATM okozhat. Az ítélet nem jogerős. 

Felmerül a kérdés: veszélyes lehet egy ATM?

Kíváncsiak voltunk arra, vajon Magyarországon történt-e már hasonló baleset. Az egyik legnagyobb hazai ATM-üzemeltető cégnél, a TrezEx megkeresésünkre elmondta, hogy az általuk üzemeltetett ATM-ek esetében hasonló baleset még nem fordult elő, és a németországi esethez hasonlóról nem is hallottak eddig Magyarországon.


Mint megtudtuk, az ilyen sérülés bekövetkezésének esélye gyakorlatilag a nullával egyenlő. A berendezések alapvetően úgy vannak összeszerelve és rögzítve, hogy rendeltetésszerű használat során a személyi sérüléssel járó balesetek esélyét szinte a nullára csökkentsék.

A gépek pénzkiadó nyílásának reteszét - szakmai nevén a shuttert - például olyan műanyag fogaskerekek mozgatják, amelyek szándékosan úgy vannak összeszerelve - elsősorban biztonsági okok miatt -, hogy a legkisebb ellenállás hatására szétessenek, összetörjenek, ezzel voltaképpen leállítva a teljes berendezés működését. Ennek oka, hogy ha valaki csalás céljából fel akarja feszíteni a pénzkiadó nyílást, akkor leállítja a teljes berendezést, így megelőzhető a károkozás. Ez a leállás egyébként minden esetben bekövetkezik, hiszen a shutter több, kifejezetten ezt figyelő érzékelővel is fel van szerelve. Az tehát a szakemberek számára kizártnak tűnik, hogy egy ATM pénzkiadó nyílása valakinek a kezét a csontok töréséig préselje.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)


Ettől függetlenül természetesen fizikailag lehetséges, hogy valaki benyúljon a pénzkiadó nyílásba, de mivel a készpénzt két pár szíj - az úgynevezett presenter - tolja ki a felhasználónak, így némi kellemetlen érzésen kívül fájdalmat vagy sérülést nem okoz a folyamat. Ráadásul ez is egy kifelé ható erő, amely ismét az ellen szól, hogy az ember kezét bekapja a gép.

Azt ugyanakkor nem javasolják, hogy megfelelő szakismeret és felhatalmazás nélkül bárki is megpróbáljon a gépek burkolata alá benyúlni, a burkolatot felfeszíteni, hiszen ez rongálásnak minősül, az így okozott kárt pedig a rongálónak kell megtérítenie.

A TrezEx szakértői szerint az ATM által okozott esetleges sérülések miatti felelősség általában az üzemeltetőt terheli, de ez hangsúlyozottan csak abban az esetben áll fenn, ha a berendezést nem a rendeltetésének megfelelően, nem a biztonsági szabályokat betartva használták.

NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 26. péntek
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem