A Nemzetgazdasági Minisztérium élelmiszerárak alakulását szorosan figyelemmel kíséri a magyar családok védelme érdekében.
Több mint 30 ezer bankkártya vizsgálata alapján kiderült, hogy a magyarok a tavaly év végi időszakban átlagosan 54 044 forint összegben használták kártyájukat, és sokan voltak, akik Luxemburgban, vagy Japánban vásárolgattak a karácsonyi időszakban.
Egy nagyjából Hajdúböszörmény méretű város lakosságának megfelelő számú kártya használatának tendenciáit és kiugró értékeit vették alapul a Sberbank Magyarország Zrt. felméréseben. A vizsgált időszak 2015 szeptembere és decembere közé esett, és amint arra számítani lehetett, az év utolsó hónapjában megugrott a kártyás tranzakciók száma, illetve az ilyen módon mozgatott pénz összege.A felmérésben szereplők december hónap folyamán egyenként átlagosan 54 044 forint összegben használták kártyájukat, amibe beletartozik a készpénzfelvétel, a hagyományos és érintés nélküli (PayPass) vásárlás, illetve az online fizetés is.
Ez az összeg egyébként - szintén átlagosan és egy főre vetítve - 9452 forinttal, 17,5 százalékkal magasabb, mint az iskolakezdés hónapjában bonyolított forgalom. A készpénzfelvételektől megtisztított adatok viszont azt mutatják, hogy a vásárlások aránya még ennél is jobban, 21,2 százalékkal nőtt szeptemberhez képest.
A PayPass vásárlásokat illetően szintén jelentős növekedés figyelhető meg a vizsgált kártyák használata alapján. Míg szeptemberben mindössze 14 ezer sikeres tranzakciót bonyolítottak a kártyákkal, addig novemberben már kicsivel több, mint 18 500-at, decemberben pedig 24 ezer tranzakció fölé ugrott ez a szám.
Megjegyzendő, hogy bár az összes kártyás vásárlás 14,3 százaléka érintés nélkül történt, a teljes, kártyával vásárlásra fordított összegnek ezek a tranzakciók mindössze csak 7 százalékát tették ki.
A kártyák felhasználási helye is igen beszédes jellegzetességeket mutat. A résztvevő kártyákkal elköltött összesített összeg alapján a következő helyeken fizették a legtöbbet decemberben.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Forintban:
- áruházban
- benzinkúton
- élelmiszerboltban/szupermarketben
- közműszolgáltatónál
- elektronikai üzletben
A fenti sorrend leginkább a karácsonyi készülődésre és az ünnepi teendők megszervezésére utal. Míg, ha az euróban regisztrált tranzakciók helyének sorrendjét vizsgáljuk, akkor már inkább rövidebb külföldi utak - mint például egy sítúra - képei rajzolódnak ki:
- benzinkút
- szálláshely (hotel, motel, stb.)
- élelmiszerbolt/szupermarket
- utazási iroda/utazásszervező
- ruházati üzlet
Az összes költés szerint rangsorolt tranzakciók helye is rímel a fenti listákra. A forintban történt ügyletekből a legtöbbet értelemszerűen Magyarországon kezdeményezték. A második a sorban Nagy-Britannia, ami nem meglepő, ha figyelembe vesszük a szigetországban élő magyarok magas számát. A harmadik azonban egy nem várt ország, Luxemburg.
Az euróban bonyolított tranzakciók helyeinek hasonló listáját szintén Magyarország vezeti, utána azonban két, síterepeiről híres ország következik: Ausztria, illetve Németország. Ám, míg ezek az országok nem okoznak meglepetést, arra még a bank elemzői sem számítottak, hogy a legtávolabbi ország, ahol decemberben használták a bank kártyáját, Japán lesz.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Lakásbiztosítás: milyen kár ellen véded az otthonod?
A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink pénzügyileg hogyan készülnek fel az ingatlanukat érintő káreseményre.