Brit kutatók szerint elérkezett az idő, hogy továbbfejlesszük a szelektív hulladékgyűjtést. Ha a műanyag flakonok után a joghurtos dobozokat és minden más műanyagból készült háztartási hulladékot külön gyűjtenénk, akkor még megbecsülni sem könnyű, hogy hány ezer tonna szeméttel tehermentesíthetnénk évente a nagy lerakókat.
A hulladékot szelektíven gyűjtők 88 %-a úgy válaszolt, hogy nem okozna számára nehézséget a háztartásában keletkező műanyag hulladék külön gyűjtése. A lakosság körében a szelektív hulladékgyűjtés az egyik leghatékonyabb környezetbarát tevékenység, ami kis odafigyeléssel és némi válogatással óriási mennyiségű szeméttől szabadítja meg a környezetünket.
Szakértők szerint az áttörést az jelentené, ha a flakongyártás és az egyéb - de nem számottevő - felhasználás mellett találnának egy olyan hasznosítási módot, ami az így összegyűjtött szeméttömeget maradéktalanul újrahasznosítaná. A gyűjtés, a szállítás és a tárolás technológiai feltételei már most rendelkezésre állnak, a hasznosítás azonban még nem teljes körű.
Mások úgy vélik, hogy a flakonok gyűjtésén túl az egyéb - legtöbbször piszkos, zsíros, kellemetlen szaggal járó - műanyagok kiválogatását nem minden fogyasztó tolerálná, sokan mumusként kezelnék. Ha a felmérés során pozitív választ adó megkérdezettek közül csak minden második tartaná be a szavát, az akkor is ezer tonnákban mérhető végeredményt jelentene.
A kutatók szerint a rendszer beindításának tőkeigénye jóval alacsonyabb, mint a környezetet érő károk pénzben kifejezett értéke. A rendszer egész országra történő kiterjesztése azonban hosszabb időbe is telhet. Az újrahasznosítási folyamatot jobban meg kell ismertetni az emberekkel, mivel a többségnek fogalma sincs, hogy valójában mi is történik a kukába kidobott dolgokkal.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


