16 °C Budapest

Sokba kerülhet, ha elfelejted odaírni - a devizaátutalás rejtelmei

Pénzcentrum
2007. február 19. 14:00

Miután 2003. január elsejével hazánkban is bevezetésre került az Európai Unióban használt szabvány nemzetközi számlaszám, az IBAN, azt és a kereskedelmi bankok nemzetközi bankazonosító kódját ajánlott volt használni a közös pénznemre, az euróra vonatkozó átutalásoknál. 2007. január elsejétől azonban ezen adatok hiányos megadása már nem csupán plusz díjat, hanem az átutalás visszautasítását is magával vonhatja, ezért összegyűjtöttük a hazai lakossági pénzintézetek BIC kódjait és az IBAN-t alkalmazó országokban használt számlaszámok szerkezetét mutató mintákat.

Az IBAN és a BIC-kódok, más néven SWIFT-ek alkalmazásának bevezetése, amelyet már a Monetáris Unió létrejöttekor, 1999-ben megkezdtek a tagállamok, a közös pénznemre, az euróra vonatkozó pénzügyi ügyletek harmonizálásának egyik lépést jelenti. A nemzetközi számlaszámok és bankazonosítok használatával leegyszerűsíthető az idegen számlaszámok és bankok felismerése, és automatizálható válnak az átutalási műveletek.

Mi történik, ha nem használom a kódokat?

Abban az esetben, ha nem használjuk a kódokat, a címzett számlavezető bankja hiányosnak ítéli az adatokat, s mivel manuális kell beavatkoznia az átutalás folyamatába, pótlólagos díjat számol fel, amelyet természetesen saját nekünk kell majd megfizetnünk. A plusz díj összege általában 5-20 euró közé tehető, amely 1263 és 5052 forint közötti összeget jelent.

Ennél súlyosabb következmény azonban, ha a külföldi bank a hiányos adatokra hivatkozva visszautasítja az átutalást, ekkor ugyanis az egész procedúrát elölről kell kezdenünk minden költségével együtt.

IBAN számlaszámok rejtelmei

Az IBAN (International Banking Account Number) szabványosított nemzetközi számlaszám, amelyet főként az Európai Gazdasági Térség országai (EU27 plusz Norvégia, Liechtenstein és Izland), illetve Svájc és Törökország használ, akik speciális kétoldalú megállapodásokat kötöttek az EU-val.

A következő táblázatban a jelenleg IBAN-t alkalmazó országok nemzetközi számlaszámainak szerkezetére vonatkozó mintákat soroljuk fel.

A magyarországi számlatulajdonosok nemzetközi számlaszáma 28 jegyű, annak első két jegye az országkód (HU), második két jegye egy speciálisan előállított ellenőrző szám, utolsó 24 jegy pedig a belföldi pénzforgalmi jelzőszám (16 jegyű számlaszám esetén az utolsó 8 karaktert nullával kell kitölteni.) Fontos, hogy a számlaszámot szóköz és kötőjel nélkül kell megadni.

Ha azonban biztosra akarunk menni, akkor ellenőrizhetjük a nemzetközi számlaszámunkat a számlakivonatokon, érdeklődhetünk bankfiókokban, telefonon, illetve egyes kereskedelmi bankok online kalkulátort is készítettek, amelyek a bank honlapján érhetőek el.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

SWIFT vagy BIC

A BIC (Bank Identifier Code) kód a bankok azonosítására szolgál, amely biztosítja a kedvezményezett bank felé a pontos kifizetést. A BIC vagy SWIFT kód hossza és felépítése országonként változhat.

A következő táblázatban a magyarországi kereskedelmi bankok kódjait foglaltuk össze, a lista azonban nem teljes, mert a főként nem a lakossági szegmensben tevékenykedő bankokat nem tüntettük fel. A BIC kódok megtalálhatóak a kereskedelmi bankok honlapjain.

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 8. kedd
Ellák
28. hét
Ajánlatunk
  • Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)

    A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.

EZT OLVASTAD MÁR?