Nem csak a kata, hanem a különadók részletezése is megjelent a Magyar Közlönyben hétfő este - megmutatjuk a fontos változásokat a törvények szövegében.
Mától fizethetjük a 6 százalékos eho-t a megtakarításaink után, ráadásul a pénzünkhöz is már csak a minimum 3 ezrelékes tranzakciós illeték megfizetése után férhetünk hozzá. Megúszhatjuk az új terheket?
6 százalékos eho-t kell mától fizetni a kamatjövedelmek után, a plusz sarcot kevés kivételtől eltekintve nem tudjuk megúszni. A lakosság legnagyobb része csak néhány hónapra tud előre gondolkodni, így betétben tartja a pénzét, aminek a hozamából alig marad meg valami.
Nem tudsz hosszú távra lekötni?
Rövidtávú megtakarítás esetén csak az állampapír vásárlók úszhatják meg a 6 százalékot, de ide tartoznak a legalább 80%-ban állam által kibocsátott, forintos kötvényből álló befektetési jegyek is.
Hol vegyek állampapírt?
Minden értékpapírszámlát vezető hitelintézetnél és befektető cégnél, illetve a Magyar Államkincstár fiókhálózatában (19 megyeszékhely), a 2008-ban elindított internetes szolgáltatáson, a Webkincstáron keresztül, illetve Telekincstáron keresztül is vásárolhatunk állampapírt. A kincstárjegyeket akár a postán is megtaláljuk. Az értékpapír-számla vezetéséért és a jegyzési, adás-vételi, illetve kamat- és törlesztésfizetési tranzakciók után díjat nem számol fel az Államkincstár és nincs készpénzfelvételi díj sem.
Ha nem kell a pénz 3 éven belül, akkor...
A tartós befektetési szerződés (TBSZ) formájában befektetők (bármilyen befektetésről legyen szó) továbbra is élveznek mentességet: ha 3 évig ezen a számlán tartják pénzüket, akkor csak az eddig is meglévő 10%-os kamatadót kell megfizetniük (az eho-t nem), ha pedig 5 évig kitartanak a TBSZ mellett, akkor egyáltalán nem terheli adó őket, csak a tranzakciós illeték. TBSZ-t szinte minden bankban és pénzügyi szolgáltatónál lehet kötni, a számlán tartott pénzügyi eszközök is változatosak lehetnek, betétektől kezdve, befektetési jegyeken át állampapírokig sok minden elérhető.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 millió forintot, 25 éves futamidőre, már 8,1 százalékos THM-el, és havi 151 979 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 8,52% a THM; a K&H Banknál 8,57%; a Raiffeisen Banknál 8,72%, az Erste Banknál 9,02%; míg az OTP Banknál 9,3%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Elkölteni sem lesz olcsóbb a pénzünk, mint lekötni
Augusztus elsejétől kell fizetni az emelt tranzakciós illetéket is a bankoknak, de ügyfelekre ezt csak később hárítják át. A legtöbb bank csak augusztus végén, szeptember közepén hárítja át az így keletkező plusz terheket. Az elektronikus utalások illetékterhe 2 ezrelékről 3 ezrelékre változik, míg a készpénzfelvétel után 6 ezrelék lesz. Ez utóbbi esetén ráadásul nincs is felső korlát, akár 6 ezer forintnál is többet fizethetünk az államnak, ha 1 milliónál több készpénzre van szükségünk.
Jó hír, hogy a legtöbb népszerű számlacsomag estén ingyenes marad a kártyás vásárlás. De érdemes odafigyelni a kártyadíjak alakulására, több hitelintézet is emelte a tranzakciós illeték emelése után az éves kártyadíjat és kibocsátási díjat.
Nézzük át a számlacsomagunk kondícióit, ha nem vagyunk elégedettek, akkor keressünk új bankot magunknak aBankRáció.hu kalkulátorával.

Itt a sztárbefektetők titkos, 72-es szabálya: így duplázhatod meg a spórolt pénzed, teljesen legális
Első pillantásra egy évi 7 százalékos hozam talán nem tűnik olyan lenyűgözőnek, pedig ekkora hozammal nagyjából 10 év alatt megduplázhatod a pénzed.


Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Nem enyhül az élelmiszer-infláció, de nem mindenhol kell mélyebben a zsebünkbe nyúlni
A Lidl-nél például bővítik az akciós termékek körét.
-
Multi élelmiszerláncok: családtámogatás az árakon és a munkatársakon keresztül (x)
Évente több száz milliárdos nagyságrendben fektetnek be az árak letörésébe, valamint munkatársaik bérezésébe és egyéb juttatásaiba az árharcos multinacionális nemzetközi élelmiszerláncok.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
- Nagy változás jön a ChatGPT-n – ilyen okos még sosem volt
- GFM: térképes boltszűrő funkcióval bővült az árfigyelő rendszer
- Rejtélyes bűneset történt Svájcban
- Agresszív férfi tombolt egy szlovákiai választóhelyiségben
- Vlagyimir Putyin: Oroszország újjáépíti az elfoglalt ukrán területeket
- Szlovákia: lesz, ahol legalább 40 perccel tovább fog tartani a szavazás
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


