A lakbérek piacán országos szinten 0,1 százalékos volt a drágulás, ami lényegében stagnálás.

Szigorú szabályok védik a gyermeket vállaló alkalmazottakat, mégis számos akadály várhatja azokat, akik a szülési szabadság lejártát követően vissza szeretnének térni a munkába. Sok érintett munkavállaló negatív tapasztalatokról számolt be erről az időszakról, de a munkáltatók többsége (68%) kellően rugalmasnak tartja a szülési szabadságról visszatérő dolgozóknak kínált feltételeket.
A család bővülésével a szülők életének fókusza is kiszélesedik, sokkal inkább előtérbe kerül a magánélet és a munka közötti egyensúly fontossága (97%), ami törvényszerűen kihat a karrierre is. A drasztikusabb változás, ami a munkából való átmeneti, de hosszabb kiesést jelenti, hazánkban továbbra is inkább a nőket érinti: a Profession.hu országos felmérésében részt vevő férfiak közül csak minden huszadik maradt otthon valamilyen formában a kisgyermekével és mindössze 3%-uk tette ezt egyedül.
Az otthon töltött időszak végeztével az érintettek többsége leginkább saját döntéseként élte meg a munkába való visszatérést (53%), ez az arány az alapfokú végzettségű nők esetében volt a legalacsonyabb (37%). Azonban mégis az ő esetükben nem volt olyan válaszadó, aki a munkahelyét, vagy a főnökét jelölte volna meg nyomásgyakorlóként. Utóbbi a leggyakrabban a felsővezetőkkel történt meg (12%).
Képzettségtől és beosztástól függetlenül a legtöbb nő anyagi okokból állt ismét munkába (79%), ezt követte a belső motiváció (38%) és a karrierépítés (14%), de előfordult, hogy családi nyomásra (5%) tett így, vagy a munkahelyéről érkezett a sürgetés (7%).
Munkáltatói segítség a visszatéréshez
A cégek megkönnyíthetik a szülők visszatérését a munkaerőpiacra, erre számos intézkedés létezik, ami hozzájárulhat a zökkenőmentes integrációhoz. A kérdéskörben érintett magyar munkavállalók 60%-ánál a rugalmas munkaidő vagy home office lehetőség például elérhető a munka-magánélet optimális egyensúlyának biztosítására. 44% arról nyilatkozott, hogy vezetői segítséget kapott az elhelyezkedéshez. Ennél jóval ritkábban vehettek részt célirányú képzésen (16%) vagy mentorálásban (13%), karriertervezési és továbbképzési lehetőséget pedig nagyon ritkán építettek be a vállalatok a gyakorlatba (6%).
A gyermekek munkaidőben történő felügyeletéről a szülőknek kell gondoskodniuk szinte minden esetben, mindössze 1% számára biztosított a munkahelyen a gyermekfelügyelet. Így a legtöbbször az intézmények (bölcsőde, óvoda) gondokosnak a gyermekekről (81%), illetve a családtagok és barátok (11%). Legkevésbé a bébiszitter foglalkoztatása jellemző (2%) – kivéve a felsővezető beosztásban dolgozóknál, akik körében minden negyedik szülő választja ezt a megoldást.
Az átlátható tájékoztatás és az információ elérhetővé tétele kulcskérdés
A gyermek születését követően több országhoz képest Magyarországon hosszabb az az államilag támogatott időszak, amit otthon tölthet a szülő; ezt a válaszadók fele (51%) ki is használta és csak 24 hónap után tért vissza dolgozni. Ez az arány magasabb volt a fizikai munkát végzők körében (67%), míg a felsővezetőkre volt leginkább jellemző a gyors, 3 hónapon belüli munkába állás (12%).
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A szülési szabadság alatt jelentős változások mehetnek végbe a munkaerőpiacon, amelyből az újdonsült szülő kimarad: a családi teendők mellett kevesebben követik a szakmájukban (44%), valamint ahhoz kapcsolódóan a gazdaságban, a társadalomban lezajló folyamatokat. Ez idő alatt eltávolodnak a hivatásuktól, majd sokszor az információhiány akadályozza őket az újbóli elhelyezkedésben.
Az érintett munkaerőpiaci csoport megsegítésére indítottuk el idén az UNICEF Magyarországgal szakmai együttműködésben Az emberi oldal kezdeményezésünket, amely keretében kutatási eredményeink mellett a lehető legtöbb információt gyűjtöttük össze, hogy a kisgyermekes szülők, a gyermekvállalást tervező munkavállalók és a munkáltatók egy helyen, célzottan kapjanak hasznos és hiteles információt, segítséget a munkavállalással, munkaszervezéssel kapcsolatban
– mondta el Varga Balázs, a Profession.hu marketing igazgatója.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


