Románia fővárosa, Bukarest nem úgy él a magyar ember képzeletében, mint egy dinamikusan fejlődő, izgalmas nagyváros. A keleti szomszédunk fővárosát régebben megjárt ismerősök elmondásaiból egy kátyúkkal, koldusokkal és kóbor kutyákkal teli büdös koszos szocialista nagyváros képe bontakozik ki, ahol a szállodában izgulni kell, hogy lesz-e meleg víz a zuhanyzóban. Az OTP Bank romániai
Románia fővárosa, Bukarest nem úgy él a magyar ember képzeletében, mint egy dinamikusan fejlődő, izgalmas nagyváros. A keleti szomszédunk fővárosát régebben megjárt ismerősök elmondásaiból egy kátyúkkal, koldusokkal és kóbor kutyákkal teli büdös koszos szocialista nagyváros képe bontakozik ki, ahol a szállodában izgulni kell, hogy lesz-e meleg víz a zuhanyzóban.Az OTP Bank romániai bankvásárlása révén a Portfolio.hu tudósítójának lehetősége adódott arra, hogy a tavalyi szófiai kirándulás után idén tavasszal a nem kifejezetten hízelgő prekoncepcióit leküzdve a másik EU aspiráns balkáni ország fővárosába, Bukarestbe látogasson közvetlen élményeket szerezve arról, hogy mi is történik keleti szomszédunknál. Az eredmény meglepő: messze várakozások feletti.
A változások érzése az embert már a repülőtéren megcsapja, Bukarest Otopeni nevű reptere ugyanis komoly fejlesztés alatt áll, melynek egy része már át lett adva, míg másik részének építése most folyik. A város Budapesthez hasonlóan túlzsúfolt s a belvárosi kétszer négysávos sugárutak gyakorlatilag a permanens dugó állapotában vannak. Az autópark (mely véleményünk szerint a lakosság életszínvonalának egyik legbiztosabb mértéke) a rengeteg Dacia mellett sok nyugati autóból áll, Szófiához képest fiatalabb átlagéletkorral és feltűnően jelentős számú kifejezett luxusautóval.
A nagy sugárutak jelentős része felújítás alatt van, az itthon megszokott kátyútömködés helyett azonban itt teljes sávok aszfaltozása a jellemző. Az utak állapota végül is nem rosszabb a budapestinél, e tekintetben már sikerült Bukarest és Budapest között kiegyenlíteni a színvonalat.
A házak csúnyák és nagyok.
Ceaucescu megalomán elnöki palotája értelmetlen mértékben nagy, de a belvárosi sugárutakat szegélyező házak általában véve is nagyon nagyok, lényegesen nagyobbak, mint a budapesti házak.
A szófiai provinciális "feeling"-nek itt nyoma sincs, érezhető, hogy a 2.3 millió ember mozog, él a városban (már amennyire ezt a dugók engedik).
Tény, hogy van egy latinos hangulata a városnak, melyet a dugókban reménytelenül hadonászó rendőrök is erősítenek.
A nagyváros jelleget és a vásárlóerőt jelzi, hogy egy szintén hatalmas helyi shopping center előtt is sikerült elhaladnunk, melyből a helyi divat szerint (vagy a folyamatos és sűrű építkezés, felújítás miatt) a járdától a tetőig érő reklámfelületek miatt semmit sem láthatunk.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Két dolog, mely teljesen más, mint Budapest: a város tele van kaszinókkal, és Szófiához hasonlóan érdekes látványt nyújtanak a betonkolosszusok között a tisztán, rendben tartott hagymakupolás ortodox templomok.
A magyar fővároshoz hasonlóan Bukarest is meg van szórva rendesen bankfiókokkal, különösen a BCR fiókok száma feltűnően sok. A román idegenvezetőnkkel való beszélgetés és személyes tapasztalatok alapján úgy tűnik, hogy a BCR mellett még a Raifeisen és a Societe Generale helyi bankjai különösen népszerűek a románok körében.
A városban gyakrabban megforduló magyar üzletemberekkel beszélgetve megerősítették, hogy Bukarest az elmúlt 3-4 évben komoly változáson ment keresztül. A város még természetesen a rengeteg szükséges változás elején tart, a lényeg azonban az, hogy a változás iránti tenni akarás érezhető a román fővárosban. Az elmúlt években nyílt üzletek, éttermek és szállodák révén az ember Bukarestben nem érzi úgy, hogy kívül került volna Európából, s a Romániában befektetni szándékozó magyar vállalatok, vállalkozók alapvető érdeke az, hogy ez a változás és tenni akarás érzés a fővárosról átterjedjen az ország többi részeire is.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Kényszerű lépés előtt a Ryanair, megérzik az utasok is
- Bejelentés: megszűnik a Hegyi-Karabahi Köztársaság
- Kormányinfó ebédre - Megjött a nyugdíjbejelentés számokban
- Megszólalt a Honvédelmi Minisztérium a fővárosban látott Leopard ügyében
- MNB-igazgató: év végére 7-8 százalék közé lassul az infláció - előrejelzés
- Halál a vasúti átjáróban
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


