Havi szinten néhány ezer, éves szinten így pedig több tízezer forintot is meg tudnának takarítani a magyarországi devizahitelesek azzal a tervezett szabályváltoztatással, amely a Magyar Nemzeti Bank aktuális középárfolyamához kötné a kereskedelmi bankok havi törlesztő részletének elszámolását - derült ki a Portfolio.hu rövid vizsgálatából. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a bankok profitja szűkülne az ágazat egészét tekintve több milliárd forinttal is.
Egyelőre pontos részletek nem ismertek a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elképzeléséről, Szász Károly, a szervezet frissen kinevezett elnöke egyelőre azt mondta, hogy úgy (is) próbálnak segíteni a devizahiteleseknek, hogy a kereskedelmi bankokat köteleznék arra: saját maguk által szabadon megállapított árfolyam helyett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) aktuális középárfolyama alapján vonják le az ügyfelektől a havi hitel törlesztő részletét.
2010.07.06 13:09
Új javaslattal áll elő a PSZÁF a devizahitelesek megsegítésére
A Portfolio.hu rövid vizsgálata az elmúlt egy hónap kereskedelmi banki gyakorlatát vizsgálta (4 bank adatait tudtuk elérni: OTP Bank, CIB Bank, Raiffeisen Bank és Erste Bank). Ez alapján az látszik, hogy a bankok az MNB adott napi euró és svájci frank középárfolyamához képest átlagosan 2-3 forinttal, mintegy 1%-kal magasabb (a bankok szempontjából deviza eladási) árfolyamot alkalmaznak. Az, hogy az egyes bankoknál mikor kerül sor a törlesztésre, az alábbi táblázat foglalja össze.
Csak a példa kedvéért: július 5-én 284.88-as euró/forint MNB középárfolyam mellett átlagosan 288.37 forintot számoltak fel egy euróért a bankok annak, akinek aznap volt a hitel törlesztése. A svájci frank esetén 213.71-es frank/forint középárfolyam mellett 216.33 forintos volt az átlagosan alkalmazott árfolyam.
Főként a június eleji feszült napokon előfordult, hogy egyes bankok a középárfolyamhoz képest akár 8-9 forinttal is magasabb árfolyamot alkalmaztak a középárfolyamhoz képest. Ez az ügyfeleknek több forintösszeg levonását jelenti a számlákról, a bankoknak pedig többlet bevételt, hiszen ezek az intézmények a bankközi devizapiacon az MNB középárfolyamhoz közeli szinteken tudnak devizához jutni.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 6 százalékos THM-el, és havi 106 085 forintos törlesztővel fel lehet venni a Raiffeisen Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,42% a THM; a K&H Banknál 6,43%; az Erste Banknál 6,67%, a MagNet Banknál pedig 6,8%; míg az UniCredit Banknál 6,9%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a Sopron Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Amennyiben elfogadjuk, hogy az összes kereskedelmi bank átlagosan 4 forinttal kedvezőtlenebb árfolyam mellett vonja le a magyar ügyfelek számláiról az euró, illetve frank hitelek törlesztésekor az összeget, továbbá a frank esetén 300, illetve 500, az euró esetén 200 és 400 egységnyi havi törlesztendő devizaösszeget veszünk figyelembe akkor, a frankhiteleknél 1200-2000 forint, az euróhiteleknél 800-1600 forint adódik havi megtakarításként, amelynek 12-szerese az éves spórolás összege.
Egyelőre nem világos, hogy ez a szabályozás is (ahogy a Nemzeti Eszközkezelő Társaság deviza- és forinthiteleseket megsegítő, eddig jelzett konstrukciója) csak a jelzáloghitelesekre, vagy a fogyasztási célú kölcsönökre is vonatkozna. Természetesen minden ügyfél azt szeretné, ha igen, a bankok azonban a profit oldalon ennek ellenkezőjében érdekeltek.
Magyarországon 2009 decemberében a PSZÁF adatai szerint mintegy 600 ezer devizaalapú jelzáloghitel-szerződés futott, amelyben benne vannak a fogyasztási célú jelzáloghitelek is. Amennyiben erre a 600 ezer darab hitelszerződésre vonatkozna a meglebegtetett szabályváltoztatás, és feltételeznénk, hogy a bankok ezek törlesztésénél havonta átlagosan 1400 forintot veszítenének a mostani helyzethez képest, akkor az éves szinten mintegy 10 milliárd forintos profitcsökkenést hozna a szektor egésze számára.

Kíméletlenül bírságolt az MNB: ez a cég engedély nélkül közvetített hitelt, vállalt adósságrendezést
Hetvenmilliós bírságot szabtak ki a jogosulatlan alkusz és jelzáloghitel közvetítő Bankmentor Kft.-re.
A szorongás nem alaptalan, hiszen Magyarország évek óta rosszul szerepel a rákkal kapcsolatos halálozási listákon.
Akár esküvő, akár születésnap, a magyarok imádnak ajándékozni. Ajándékot pedig egyre többen online vásárolnának.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek.
A pénzügyi szakértők most elmondták, milyen tippekkel spórolhatunk.
-
Videó: ennyivel olcsóbb, ha nem a balatoni büfében vásárolsz, hanem a boltban
Megnéztük, milyen árak vannak a parton, és mennyibe kerül egy hamburger, ha magunk készítjük.
-
Hogy lehet bankszámlát nyitni egy szelfivel? Mutatjuk
A Gránit Bank szolgáltatását már több ezer ügyfél vette igénybe.
-
Ez a KKV-k nagy lehetősége: íme 3 érv, hogy kipróbáld a közösségi finanszírozást (x)
Ha érdekel a közösségi finanszírozás, akkor nagy valószínűség szerint ennek fő oka a tőke nem tradícionális módon történő előteremtésének lehetősége.
- Gigantikus sínszörny nyitott kerülőutat a határnál – fotók
- Vízhiány: helyzetjelentés Solymárról
- ENSZ-egyezményt is érint a kannabisz német legalizálása
- A németek fele visszaléptetné válogatottjukat a futball-vb-től
- Fontos FINA-tisztséget nyert el Molnár Tamás és Kemény Dénes
- Manfred Weber: elegem van abból, hogy Orbán Viktortól függünk
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


