Évekkel ezelőtt a Portfolio.hu hasábjain megjelent cikkben feltérképeztük, mire számíthatunk, ha telket szeretnénk vásárolni és ehhez bankhitelre szorulunk. Nem volt egyszerű eset, hiszen gyakorlatilag egyetlen hitelintézet kivételével senki nem kínált kifejezetten erre a problémára szolgáló terméket. Jelen összeállításunkban hasonló eredménnyel voltunk kénytelenek szembesülni, amikor azt vizsgáltuk, miként vásárolhatunk műtárgyaukciókon bankhitelből. Lássuk a korábbról már ismerősen csengő eredményeket!
A felvetett probléma
A vizsgált helyzet alapvetően egyszerű: az aukciós szezon beindultával szemet vetettünk egy értékes műtárgyra, melynek megvétele azonban szétfeszítené a családi költségvetés kereteit...mondjuk ki: lehetetlen hitel nélkül.
Tekintettel arra, hogy az általunk megvenni kívánt műalkotás igen értékes, szeretnénk ennek fedezete mellett hitelhez jutni és nem a családi házat elzálogosítani. Mint látni fogjuk, ez gyakorlatilag a lehetetlen küldetés kategóriájába tartozik...
Mindenki a jól bevált módszert ajánlja: Itt a Jolly Joker!
Nem lepődtünk meg túlságosan, amikor a megkérdezett bankoktól sorra a következő választ kaptuk: "erre a problémára nincs konkrét termékünk, de..." És itt jönnek a jolly joker termékek, a szabad felhasználású hitelek, melyeknél éppen csak a lényeg nem stimmel, de ne szaladjunk ennyire előre...
Mivel a válaszadó bankok egyike sem rendelkezik műtárgy fedezete mellett nyújtott hitellel, mindenki a személyi kölcsönöket és a szabad felhasználású jelzáloghiteleket ajánlotta figyelmünkbe. Ezekkel a fenti szempontok alapján több probléma is van: a személyi kölcsön fedezetlen, ami a magasabb kockázat miatt drágább, mint szerettük volna, az ingatlanfedezetes kölcsönök esetében pedig az a probléma, hogy nem azt zálogosítjuk el, amit terveztünk. (Az összeghatár általában nem jelentene akadályt, ugyanis többmilliós mértékben is eladósíthatjuk magunkat a felajánlott konstrukciók keretein belül.)
A HVB-nél értékpapír/betét fedezete mellett kínálnak szabad felhasználású kölcsönt a problémánkra, de a fenti okok miatt ez sem teljesen megfelelő megoldás.
Megvan természetesen az oka, hogy miért nem fogadják el a bankok a műtárgyakat fedezetként, ezt az Erste Bank azzal indokolta, hogy nincs olyan szakértőjük, aki a tárgy értékét fel tudja becsülni.
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 1 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 23 029 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 23 274 forintos törlesztőt (THM 14,56%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Persze mivel a műtárgy a fentiek fényében nem minősül tárgyi fedezetnek, azt bármikor eladhatjuk, ha megszorulunk és nem tudjuk fizetni a törlesztő részleteket, arra azonban nincs garancia, hogy egykori kiszemeltünktől gyorsan és kedvező áron tudunk megszabadulni.
Beletrafáltunk? - Lehet, hogy lesz megoldás...
Ügyfélszempontból a legérdekesebb választ az OTP Banktól kaptuk, ahol elmondták, hogy szakembereik a piaci szegmens becsült nagysága, a fedezet, az elvárt szerződéses összegek és futamidők, valamint az egyéb feltételek és lehetséges kondíciók alapján vizsgálják, hogy üzletileg indokolt-e egy ilyen hitelkonstrukció bevezetése. A bank az elemzés eredményeinek ismeretében hoz döntést a piaci bevezetésről, illetve a hitel végleges feltételeiről.
Ezek alapján még akár speciális konstrukció is születhet, ezt persze csak akkor vehetjük biztosra, amikor már hivatalos formában is leleplezik a terméket.
Az összeállítás elkészítésében az OTP Bank, a K&H Bank, az Erste Bank, a Budapest Bank, a HVB Bank és a Citibank volt segítségünkre.

Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
-
Videó: Budapesten rendezték a klímaszerelők világbajnokságát
Elméleti teszt, hibaelhárítási és forrasztási feladat várta a szerviztechnikusokat.
-
A férfiak jobban állnak anyagilag és határozottabbak is a pénzügyekben
A nők nagyobb eséllyel élték fel megtakarításaikat az elmúlt években.
-
Így lesz klímaberendezés a kerti kútból – startupokat díjazott az MVM
A hetedik alkalommal megrendezett MVM Edison startup versenyen az egyediség és a nemzetközi ambíciók is számítottak.
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


