Egy kenyai fiatalember, David Kuloba, aki biztonsági őri állás reményében utazott Oroszországba, az ukrán fronton vesztette életét, miután megtévesztő toborzás áldozata lett.
Így használná Európa a befagyasztott orosz pénzeket Ukrajna megsegítésére: ezt nem mindenki nézi jó szemmel
Donald Trump visszatérése a Fehér Házba alapjaiban változtatta meg Amerika Ukrajna-politikáját, ami arra készteti az európai országokat, hogy új lehetőségeket keressenek Kijev katonai támogatásának megerősítésére - írja a CNBC. Az egyik ilyen opció a befagyasztott orosz vagyoneszközök teljes elkobzása lehet.
Az Egyesült Államok elnöke az elmúlt hónapban Ukrajnát hibáztatta a háború kirobbantásáért, Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt diktátornak nevezte, és egyoldalú tárgyalásokat kezdett Oroszországgal Szaúd-Arábiában, ami felháborította az ukrán és európai tisztviselőket. A helyzet tovább eszkalálódott a múlt héten, amikor Trump, JD Vance amerikai alelnök és Zelenszkij között heves vita robbant ki a Fehér Házban. Az USA azóta állítólag felfüggesztette Ukrajna katonai támogatását, amíg felmérik a helyzetet.
Az európai vezetők összefognak Ukrajna támogatása érdekében az amerikai segítség csökkenése közepette. Az egyik lehetséges megoldás a befagyasztott orosz vagyoneszközök teljes elkobzása. Az orosz központi bank mintegy 300 milliárd euró értékű külföldi tartalékkal rendelkezik, amelyből körülbelül 210 milliárd euró az Európai Unióban található, főként Belgiumban.
Tavaly júniusban a G7-ek elvi megállapodást kötöttek arról, hogy 50 milliárd dolláros hitelt nyújtanak Ukrajnának, amelyet a befagyasztott orosz eszközökből származó nyereségből fedeznének. Az európai tagállamok azonban eddig tartózkodtak a teljes elkobzástól, aggódva a jogi és gazdasági következmények miatt.
Több uniós vezető, köztük Kaja Kallas külpolitikai főképviselő és Valdis Dombrovskis gazdasági biztos is támogatja a teljes elkobzást. Az elképzelés szerint egy létrehozandó Nemzetközi Követelési Bizottság jóvátételt követelne Oroszországtól, és elutasítás esetén teljes elkobzásra kerülne sor.
A szakértők szerint jogilag nehéz, de morálisan indokolt lenne az orosz kintlévőségek elkobzása. Armin Steinbach, a HEC Paris professzora szerint az EU-nak korlátozott lehetőségei vannak az orosz nemzetközi jogsértésekkel szembeni ellenlépésekre, amelyeknek ideiglenesnek és visszafordíthatónak kell lenniük.
JÓL JÖNNE 3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 64 021 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,68%), de nem sokkal marad el ettől az ERSTE Bank (THM 10,83%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az IISS szakértője, Nigel Gould-Davies szerint a jogi tanulmányok azt mutatják, hogy létezik biztonságos jogi út az elkobzáshoz, és a gazdasági következményektől való félelmek túlzóak. Szerinte amikor először befagyasztották az eszközöket, az sem okozott negatív hatást az európai gazdasági vagy pénzügyi stabilitásra.
Oroszország korábban jelezte, hogy megtorlással élne kintlévőségei elkobzása esetén. David Roche stratéga szerint Vlagyimir Putyin az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások során követelni fogja az eszközök feloldását és visszaszolgáltatását gazdasága fellendítése érdekében, és Trump nyomást gyakorolhat Európára ennek érdekében.
-
Adatvezérelt energiakereskedelem és AI-transzformáció: ezek az Audax Renewables jövőévi célkitűzései
A Pénzcentrum Pap Gabriellát, az energetikai vállalat ügyvezető igazgatóját kérdezte.
-
Megindult az MBH Bank részvények igénylése (x)
A lakossági befektetőket egyszerű folyamat és árkedvezmény is várja a bank részvényigénylésében.
-
Megéri-e a KKV-nak napelembe fektetnie? (x)
Energiaválság és kiszámíthatatlan költségek
-
Szigetüzem egyszerűen: megbízható Pramac megoldások (x)
A stabil energiaellátás ma már nem luxus, hanem alapfeltétel – legyen szó otthonról, vállalkozásról vagy mezőgazdasági telepről.








