Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Ahhoz már lassan hozzászoktunk, hogy napról napra egyre többet fizetünk a boltok kasszáinál, még a KSH legfrissebb adatai szerint is brutálisan kilőttek az árak. Az is nyilvánvaló, hogy nem vagyunk egyedül ezzel a problémával, Európa többi országa is hasonló gondokkal küzd - azonban nem mindenhol ilyen tragikus a helyzet, mint nálunk. A híresen drága Svájcban már egyes termékekhez, például a tojáshoz olcsóbban lehet hozzájutni, mint a hazai diszkontokban.
Nem csak Magyarországot, egész Európát, sőt az egész világot sokkolja a mostani infláció: persze más-más mértékben. Egy friss Tik-Tok videó szerint, amit egy Svájcban élő magyar készítette, a kinti Lidlben sokkal olcsóbban lehet hozzájutni a tojáshoz, mint itthon.
30 darab tojás 5 frankba kerül, azaz mostani árfolyamon számolva 2145 forint, tehát darabja 71 forint. Itthon a Lidlben október 7-én 97 forint volt darabja, 30 vásárlása esetén, de azóta 120-130 forintos darabárral is találkozhattunk már.
A KSH legfrissebb jelentése szerint, amiben már a rezsiemelés helyt kap, az éves infláció mértéke szeptemberre meghaladta a 20 százalékot. Ez pedig gyakorlatilag azt jelenti, hogy átlagosan csaknem mindenfajta termék és szolgáltatás ára a negyedével növekedett hazánkban tavaly szeptember óta.
12 hónap alatt, 2021. szeptemberhez viszonyítva az élelmiszerek ára 35,2%-kal emelkedett, ezen belül leginkább a kenyér (76,2%), a sajt (68,0%), a tejtermékek, valamint a vaj és vajkrém (66,3%), a margarin (61,2%), a száraztészta (60,2%), a tojás (53,7%) drágult.
Persze nem csak Magyarországon szabadultak el az árak, egész Európában többet kell fizetni a termékekért és szolgáltatásokért, de az élelmiszer inflációját külön is méri az Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD.

Ahogy a grafikonon is jól látszik, Magyarországon az augusztusi (a KSH a szeptemberi adatokat hozta most nyilvánosságra) élelmiszerinfláció 33,1 százalékos volt, míg a Svájcban csupán 2,5 százalék. Nem is csoda, tehát, hogy az itthon a boltokba kerülő tojás ára megelőzte a svájcit.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Simán átváltva a forintot frankra is olcsóbb tehát a tojás Svájcban, mint itthon, arról nem is beszélve, hogy a kinti átlagkereset havonta 94,212 CHF, azaz 3,6 millió forint.A 2021-es árak alapján ez a fizetés annak felel meg, mintha valaki itthon nettó 1,4 millió forintot kapna havonta.
Évi 240 tojás fejenként
A hazai tojástermelők a kedvezőtlen gazdasági környezet és az aszálykárok miatt kényszerültek áremelésre. A tojás fogyasztói ára a statisztikai adatok alapján idén 37-39 százalékkal nőtt, vagyis szinte pontosan annyival, amennyivel az áram és a gáz, valamint a takarmány-alapanyagok drágultak - hangsúlyozta a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége (Magyar Tojásszövetség) egy október 12-i közleményében - írja az Agrárszektor.
Az elmúlt évben a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a magyar lakosság fejenként évente átlagosan 240 tojást fogyasztott, az adat 2014 óta folyamatos, kismértékű növekedést mutat.
Svájcba ömlik a külföldi tojás
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és tojástermékimportja 1,7 százalékkal 13 ezer tonnára nőtt 2022. január–júniusban az előző év azonos periódusához képest. Az import 54,7 százaléka Ukrajnából (+32,9 százalék), 14,8 százaléka Argentínából (+135 százalék) származott. A közösség tojás- és tojástermékexportja 15,3 százalékkal 121 ezer tonnára csökkent ugyanezen időszakok összevetésében.
Az unió legnagyobb célországai, Japán (29,1 százalék részesedés az exportból) és Svájc (15,5 százalék) együttesen 54 ezer tonna tojást és tojásterméket vásároltak a közösségtől 2022 első hat hónapjában. Japánba 5,7 százalékkal, Svájcba 10,6 százalékkal csökkent a kivitel, míg 35,9 százalékkal nőtt a kiszállítás Szingapúrba, ami 5,9 százalékát adta az uniós kivitelnek az év első felében.

Fellélegezhetnek a magyarok a boltok kasszáinál: nagyon jó hírt kaptak, a tej- és tojásárakat érinti
Megállapítható, hogy az ellátási láncban a jövedelmi viszonyok a termelői és a feldolgozói szint felé tolódtak el
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


