Megtört a csend: 2011-ben euró?

Pénzcentrum
2006. május 17. 11:00

2011-re tervezi a lengyel kormány az euró bevezetését. A közép-európai ország volt az egyedüli a 2004-ben az EU-hoz csatlakozott új tagállamok között, mely nem rendelkezett hivatalos céldátummal a közös pénz bevezetését illetően. A miniszterelnök szerint 2009-ben megindulhatnak a tárgyalások a közös pénz bevezetéséről, 2011-től pedig már euróval lehet fizetni Lengyelországban. A lengyel

2011-re tervezi a lengyel kormány az euró bevezetését. A közép-európai ország volt az egyedüli a 2004-ben az EU-hoz csatlakozott új tagállamok között, mely nem rendelkezett hivatalos céldátummal a közös pénz bevezetését illetően.

A miniszterelnök szerint 2009-ben megindulhatnak a tárgyalások a közös pénz bevezetéséről, 2011-től pedig már euróval lehet fizetni Lengyelországban. A lengyel gazdaság az adósság és inflációs kritériumot már most is teljesíti, a deficitet illetően az idei évben várhatóan 3% fölé kerülnek. Kazimierz Marcinkiewicz miniszterelnök szerint azonban 2007-ben visszatérhet a 3% alatti szint, így nem lesz komolyabb akadálya a maastrichti feltételek teljesítésének. A képet árnyalja, hogy a deficitadatok a nyugdíjpénztári korrekció utáni számok, ha viszont Brüsszelben a korrekciót nem engedik, akkor a hiányt tovább kell mérsékelni.A lengyel konvergencia program 2007-re 2.2%-os deficittel számol, ugyanakkor a hiány a nyugdíjkorrekció nélkül elérheti a 4.1%-ot is.

A céldátum ellenére azonban a lengyel gazdasági és politikai vezetés igen megosztott. A most alakult kormánykoalíció kisebb, populistának nevezhető pártjai jellemzően elutasítják a közös pénz bevezetését, egyes hangok az EU-csatlakozást sem helyeselték. Itt említhető meg, hogy a Jog és Igazságosság párt elnöke (vezető párt a kormánykoalícióban), Lech Kaczinski sem támogatja túlzottan az eurót. Leszek Balcerowicz jegybankelnök szerint a közös pénz bevezetése a lengyel gazdaság növekedését 0.2%-kal gyorsítja.

Az euró-zóna az újonnan csatlakozott államok közül először Szlovéniával bővülhet 2007-ben, melyet 2008-2009 között Litvánia, Észtország, Ciprus, Málta és Szlovákia követhet. Csehország és Magyarország 2009 után csatlakozhat Lengyelországgal együtt.

Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem