Csaknem százmillió forint elsikkasztása miatt emeltek vádat egy nagykanizsai nő ellen, aki két benzinkút üzemeltetésével volt megbízva.

Sokkoló hír az angliai magyaroknak, ez vár rájuk a kormányváltás után: kiköltözni sem lesz egyszerű?
A nemrég lezajlott brit kormányváltás magában hordozza az ígéretet, hogy megoldódik végre az ország lakhatási krízise, ezzel együtt pedig az oda kivándorolt magyarok élete is könnyebb lehet. A Pénzcentrumnak nyilatkozó elemző szerint a nemrég színre lépett Starmer-kormány lazíthat a bevándorlási szabályokon is, de arról azért továbbra sem álmodozhatnak a magyarok, hogy ingatlant vásároljanak a szigetországban.
Szűk két héttel ezelőtt politikai földindulás volt az Egyesült Királyságban: a 2010 óta, vagyis már csaknem másfél évtizede kormányzó konzervatívok egy hatalmas választási vereségbe szaladtak bele, és át kellett adniuk a hatalmat a Keir Startmer vezette Labournak, vagyis a baloldali Munkáspártnak. Erről a Pénzcentrum is beszámolt.
A váltástól azonban a britek nem csak politikai, hanem szociális változásokat is várnak, kezdve azzal, hogy a Starmer-kormány oldja meg végre az egyre égetőbb lakhatási krízist, ami immár két évtizeden átnyúló problémát jelent nem csak a helyi lakosoknak, de az igen nagyszámú gazdasági bevándorlók közösségének is. Az új kormány pedig nem is tétlenkedik: Keir Starmer a kabinet egyik első és legfontosabb feladatának nevezte, hogy dolgozni kezdjenek mindezen.
Ebben a cikkben szakértővel nézzük át annak lehetőségeit, mennyiben érinti, érintheti ez a több, mint 100 ezres lélekszámú magyar közösség életkörülményeit, vajon olcsóbb lesz-e a lakások bérleti díja? Mire számíthatnak a gazdasági bevándorlók az országban, vajon jobban fognak-e élni?
Súlyos lakhatási válság van a szigetországban
Az Egyesült Királyság azzal együtt is a magyar kivándorlók, illetve a csak időlegesen külföldi munkát vállalók egyik kedvenc célországa, hogy 2021 elején a szigetország kilépett az Európai Unióból. Ezzel a bevándorlási és munkavállalási feltételek is szigorodtak, és ez sok magyar vendégmunkást eltántorított. Ennek ellenére azért olyan jelentősen nem csökkent a számuk, a szakértők szerint az még mindig tartósan 100 ezer felett van - ezt Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője is megerősítette lapunknak.
Az Egyesült Királyságban közel 180 ezer honfitársunk él vendégmunkásként, azonban a különböző források csupán 120 ezer főről számolnak be. A szigetországban élő magyar bevándorlók száma hazánk 2004-es uniós csatlakozását követően nőtt meg jelentősen
- fogalmazott az elemző. Hozzátette, hogy a lakhatási válság, amellyel Nagy-Britannia több évtizede küzd, nem csak az őskalosokat, hanem bizony a szerencsét próbálni odaérkező magyarokat is jelentősen sújtja.
Legfőbb problémát számukra a lakhatás biztosítása jelenti, szinte mindegyikük ingatlanbérlésre szorul, a saját lakástulajdon szerzése számukra gyakorlatilag lehetetlen célkitűzés. Az Egyesült Királyságban élő magyar vendégmunkások főleg a brit nagyvárosok agglomerációjában tudnak ingatlant bérelni, mivel a belvárosi lakások túlfoglaltak
- tette hozzá.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Annak is vannak persze bőven okai, hogy nem csak a vendégmunkások, hanem a született britek is csak nagyon nehezen jutnak lakáshoz. Horváth Sebestyén elmondta lapunknak, hogy a covid előttre datálható vissza az, hogy miért nem épül elég lakás az országban - és hogy a lakásbérlések összege is jelentős emelkedésen ment át.
A lakhatás kérdése a választást megelőző kampány egyik központi témája volt, a Konzervatív pártot ellenfeleik azzal kritizálták, hogy nem teljesítették az egyik fő 2019-es ígéretüket, miszerint Angliában évente 300 ezer új lakást építenek a 2024-ig tartó parlamenti ciklusban. A valóságban azonban a Skóciában és Walesben épített ingatlanokat is beleszámítva sem sikerült évente több mint 250 ezer új lakóhelyet felhúzni. A lakhatási krízis az Egyesült Királyság lakosságának az egyik fő problémája, mind az ingatlanárak, mind a bérleti díjak meredeken emelkedtek az utóbbi két évben. Az áremelkedési csúcspontot idén márciusban érték el, ekkor éves alapon 9,4 százalékkal kellett többet fizetni egy havi ingatlanbérlésért. A helyzetet tetézte, hogy bár a tavalyi év második negyedévében rekord mennyiségű ingatlan épült, a rákövetkező negyedévben a koronavírus járvány és a 2008-as válság óta nem látott szintre zuhant be az építőipari teljesítmény
- mondta az elemző.
Könnyebb lehet a magyaroknak is?
Végezetül térjünk vissza a vendégmunkásokra: megkérdeztük az elemzőt, szerinte mire számíthatnak a Nagy-Britanniában élő magyarok? Mint Horváth Sebestyén fogalmazott: várakozása szerint a Brexit utáni szigorításon lazítanak majd, így többen kaphatnak majd bevándorlási engedélyt.
A munkáspárti politikusok már a kampányban megígérték, hogy felhagynak a Konzervatív Párt elhibázott bevándorláspolitikájával és felfüggesztik a hírhedtté vált ruandai kitelepítési programot. Az új kormányzat várhatóan ki fogja terjeszteni azok körét, akik jogosultak a bevándorlási engedélyre. Keir Starmer egyik kampányrendezvényén amellett is elköteleződött, hogy a turistákkal szemben a vendégmunkások lakhatási helyzetét fogja előtérbe helyezni, így ezalapján arra lehet számítani, hogy szigorítani fogják a rövidtávú lakáskiadást, sőt azt is belengették, hogy az ilyen szolgáltatást kínáló platformokat építőipari támogatás fizetésére is kötelezhetik
- mondta az Oeconomus elemzője.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


