Alultervezhettek a hit- és erkölcstanoktatásra szánt pénzekkel, most plusz forrást kell előteremteni hozzá.
Tanárok vallottak az iskolakezdésről: így kéne készülni a szülőknek a tanévre, mindenki jobban járna
Az iskolakezdéshez nem elég csupán a megfelelő felszerelés beszerzése: a napi rutin visszaállítása, a mindennapi olvasás, a finommotoros készségek gyakorlása, az önállóság és a felelősségvállalás fejlesztése, valamint a segítségkérés képességének elsajátítása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy gyermekeink sikeresen kezdjék az új tanévet.
Az üzletek polcai tele vannak hátizsákokkal, csillogó cipőkkel és élénk színű füzetekkel. A levegőben zsírkréta, ceruzahegyező és rózsaszín radír illata keveredik. Elérkezett az idő, hogy elkezdjük felkészíteni a gyerekeket az iskolakezdésre.
Miközben a megfelelő színű ceruzákat keresgéljük és egyezkedünk, mennyit költsünk egy pár cipőre, fontos, hogy ne csak a külsőségekre figyeljünk. Az iskolára való felkészüléshez több kell, mint megfelelő ruhák és felszerelés. Összegyűjtöttünk néhány plusz tényezőt, hogy mit tehetnek a szülők gyermekeik sikeres iskolakezdése érdekében.
Állítsuk vissza a napi rutint
Bryson Tarbet, volt zenetanár és jelenlegi oktatási tanácsadó szerint az első hetek kimondottan kimerítőek lehetnek a gyerekeknek. Ennek pedig egyik oka, hogy a nyári szünet alatt felborul a megszokott 9 hónapos rutin, amire a visszaállás kihívás elé állíthatja a gyerekeket.
A legfontosabb, hogy a gyerekek normális időben keljenek és feküdjenek le
-mondta Tarbet. Majd hozzátette, hogy "az iskolai ritmushoz való visszatérés megkönnyítheti az átmenetet". A nyári időszakban segíthet a napi rutin tartásában, ha jobban bevonjuk a gyerekeket az otthoni munkákba. A házimunkák segítenek a gyerekeknek felelősséget vállalni, így a bioritmus fenntartása mellett ebben is segíteni tud Matteo Enna, kaliforniai óvónő azt javasolja, hogy "adjunk életkornak megfelelő feladatokat a gyerekeknek, például másodikos gyerekek már elkezdhetik készíteni a saját ebédjüket". Ezeket fontos, hogy mindig játékosan, inkább közösen töltött minőségi időként éljék meg a gyerekek, hogy ne legyenek negatív élményeik ezekkel a feladatokkal.
Olvassunk minden nap
Lana White, a 'We Tutor Young Minds' (5-10 éves gyerekek fejlődésére specializálódott szervezet) társalapítója hangsúlyozza, hogy napi öt perc olvasás is sokat segíthet a gyerekeknek a nyári időszakban.
Az olvasás erősíti a szókincset, a megértést és a hallási készségeket
- mondta White. Az olvasás hiánya a nyári szünetben gyakran visszaesést okoz a tanulók teljesítményében, ami problémát jelenthet a tanév során (mind a tanárnak és a diáknak is). Idősebb gyerekeknél bátoríthatjuk az önálló olvasást és rendszeres könyvtárlátogatást.
Emellett pedig alsós gyerekeknél az is fontos, hogy a finommotorikus mozgások se fejlődjenek vissza a 3 hónapos szünetben. Bizonyára mindannyiunknak megvan az az érzés amikor sokáig nem írunk kézzel, utána olyan érzésünk lehet, hogy vissza kell szoknunk az íráshoz. Ez a fejlődésben lévő, épp az írástanulás folyamatának elején lévőkre hatványozottan igaz. Az alsóbb osztályosok számára fontos, hogy a finommotoros készségeiket fejlesszék, például
olló használatával, kirakós játékokkal, rajzolással vagy gyurmázással.
JÓL JÖNNE 2,6 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 584 927 forintot igényelnél 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 57 984 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 13,10 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 58 104 forintos törlesztőt (THM 13,20%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ezek a tevékenységek javítják a kéz-szem koordinációt és megkönnyítik az iskolai eszközök használatát. Itt is fontos hangsúlyozni, hogy nem szabad kötelező,tanulásra emlékeztető helyzetnek beállítani a gyakorlást.
Bátorítsuk önállóságra a gyerekeket
Kezdő óvodásoknál fontos, hogy önállóan használják a mosdót Kellie Barragan, kaliforniai óvónő elmondta, hogy a tanárok nem segíthetnek a gyerekeknek a mosdóban, így az önállóság elengedhetetlen. Emellett olyan szokásokat is kiemelt, hogy gyakoroltassuk a gyerekekkel az ételcsomagolás kinyitását is, hogy ne kelljen felnőtt segítségére várniuk.
De ezek közzé sorolhat a segítség kérés képessége is. Sokunknak ez már lehet magától értetődő, de gyerekként ez tűnhet igen félelmetesnek is. A gyerekeknek tudniuk kell, hogyan kérjenek segítséget, ha betegek, eltévednek vagy problémájuk van a tananyaggal vagy társaikkal. Beszélgessünk velük lehetséges helyzetekről és gyakoroljuk el a szituációkat.
Úgy ahogy ehhez szorosan kötődik az is, hogyan viselkedjenek társaikkal. Beszélgessünk a gyerekekkel a kedvességről, és dicsérjük meg őket, amikor kedvesek másokkal.
Beszéljünk pozitívan az iskoláról!
Az iskolához és adott esetben egyes tantárgyakhoz való hozzáállását a gyereknek nagyban meghatározza, hogy hogyan szocializálja az otthoni közeg. Erre jó példa a reál tudományokról kialakult társadalmi kép. Sok gyerek még nem is tudja, hogy mi az a matematika, amikor már otthon azt hallja a szülőktől, hogy
na majd meglátod milyen nehéz lesz a matek!
Nagyon fontos, hogy ilyen szállóigékké váló állításokat ne neveljünk bele a gyerekekbe. Hagyjuk, hogy kialakítsa a saját tapasztalatai alapján egyéni valóságkonstrukcióját. Ez ugyanúgy igaz arra is, amikor az iskoláról beszélünk, próbáljunk meg a pozitív aspektusokra fókuszálni. Kérdezzük meg a gyerekeket, melyik barátjukat várják a legjobban, vagy milyen készségeket szeretnének fejleszteni az új tanévben.
Ez segíthet csökkenteni a szorongást és növelni a motivációt. Jól látható tehát, hogy az iskolakezdésre való felkészülés nem csak az iskolaszerek megvásárlásáról szól. A fent említett tanácsok segíthetnek abban, hogy gyermekeink zökkenőmentesen és sikeresen induljanak neki az új tanévnek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.
Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.
-
Új vásárlók a magyar drogériákban: így változott meg a piac
A drogérialáncok nem csak hazánkban, Európa többi országában is dinamikusabban fejlődnek, mint a többi lánc.
-
Rohamosan csökken a hazai borfogyasztás, de a szakértőknek van megoldásuk a helyzetre
A klímaváltozás sem könnyíti meg a borászatok dolgát.