21 °C Budapest
Aerial drone view of adult couple on a sandy beach, Maldives (MR)

Indul a pályázat: Izlandra, Egyiptomba és a Maldív-szigetekre is utaznak diákok a pót-Erasmus programmal

2024. január 15. 07:49

Elindult a jelentkezés a kormány új, külföldi mobilitást támogató Pannónia Ösztöndíjprogramjára, mely az Erasmust hivatott helyettesíteni - írja az Eduline. Január 15-től január 29-ig pályázhatnak a modellváltáson átesett, az Erasmus+ programból tavaly januárban kizárt egyetemek. Tavaly az Európai Bizottság összeférhetetlenségre hivatkozva befagyasztotta huszonegy, korábban modellváltáson átesett magyar egyetem külföldi mobilitási programjának, vagyis az Erasmus+ és a Horizont Európa programnak a támogatásait. A konfliktust a folyamatos tárgyalások ellenére egyelőre nem sikerült feloldani.

Hamarosan elfogy a pénz a hallgatók Erasmus-támogatásaira, a magyar kutatók pedig már a nyár folyamán is arról számoltak be, hogy nem hívják, nem vonják be őket nemzetközi kutatásokba - írja a lap. Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkár tavaly novemberben azonban egy új csereprogram ötletét lengette be. Ez valósul most meg Pannónia Ösztöndíjprogram néven. "A Tempus Közalapítvány 2024. január 15-én hirdeti meg a pályázatot az egyetemeknek, így a diákok már jövő márciusban pályázhatnak az egyetemeiknél, hogy ősztől már részt vehessenek a csereprogramokban" - ígérte akkor az államtitkár. Az ösztöndíjprogram pályázati felhívása pedig december közepén fel is került a Tempus Közalapítvány honlapjára, a pályázatokat 2024. január 29-én éjfélig lehet benyújtani a felsőoktatási intézményeknek.

A hallgatók alap, mester, osztatlan és doktori képzés esetén is egyaránt tölthetnek hosszabb, 2-12 féléves tanulmányi célú mobilitást, vagy szakmai gyakorlatot, esetleg frissdiplomás szakmai gyakorlatot külföldi országban és intézményben, de lehetőségük van 2-3 hónapos kutatási célú mobilitáson is részt venni, továbbá 2-60 nap terjedelmű tanulmányi vagy kutatási célú külföldi tanulmányokat végezni a világ bármelyik felsőoktatási intéznényében. Az ösztöndíjak összege a hosszabb távú, legalább 2, legfeljebb 12 hónap terjedelmű mobilitás esetében célországtól függően havi 350-400 ezer forint, rövid távú tartózkodás esetén pedig alap, mester vagy osztatlan képzésen

  • 1-10 napig: 30.000/27.500/25.000 Ft/nap
  • 11-20 napig: 20.000/17.500/15.000 Ft/nap
  • 21-30 napig: 10.000/7.500/5.000 Ft/nap.

Doktori képzés esetén pedig ezeket felül 5000 forint/nap az ösztöndíj összege. Mindezek mellett a pályázó hallgatók akár kiválósági ösztöndíjban is részesülhetnek, ha az általuk választott külföldi intézmény a Times Higher Education, illetve a Quacquarelli Symonds nemzetközi felsőoktatási rangsorokban az első 250 hely valamelyikén szerepel. A kiválósági ösztöndíj összege 1-6. hónapos időszakra célországtól függően havi 450, 475 vagy 500 ezer forint, ugyanakkor az érintett egyetemek minden tervezett kiválósági ösztöndíjas hallgató után egységesen 10.000.000 forint előzetes támogatást (előfinanszírozás) igényelhetnek - írja a lap.

A célországok listája a Pannónia Ösztöndíjprogramban

I. országcsoport
Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Izland, Liechtenstein, Luxemburg, Németország, Norvégia, Svédország, Svájc, Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Hongkong, Japán, Dél-Korea, Makaó, Szingapúr, Tajvan.
II. országcsoport
Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Bulgária, Csehország, Észtország, Görögország, Spanyolország, Horvátország, Olaszország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia, Szlovákia, Észak-Macedónia, Szerbia, Örményország, Georgia, Moldova, Szíria, Banglades, Bhután, Kambodzsa, Kína, Laosz, Maldív-szigetek, Mianmar, Nepál, Pakisztán, Srí Lanka, Afganisztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Irak, Jemen.
III. országcsoport
Albánia, Azerbajdzsán, Bahrein, Brunei, Egyesült Arab Emírségek, Fülöp-szigetek, India, Indonézia, Irán, Jordánia, Katar, Kazahsztán, Libanon, Mongólia, Malajzia, Omán, Szaúd-Arábia, Thaiföld, Törökország, Vietnám, Kolumbia, Mexikó, Algéria, Angola, Dél-Afrika, Egyiptom, Líbia, Marokkó, Namíbia, Nigéria, Tunézia.

"A mobilitásokban részt vevő egyetemi polgárok kiválasztását és mobilitásainak támogatását a támogatásban részesülő intézmények – a Tempus Közalapítvány felügyelete mellett – saját belső szabályrendszerük alapján végzik a pályázati felhívásban és a támogatási szerződésben meghatározott feltételek figyelembevételével, azok célkitűzései mentén, a rögzített kritériumrendszer(ek) folyamatos alkalmazása mellett" - írják a lap szerint.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem