Magyarországon az utolsó esetet harminc évvel ezelőtt regisztrálták, a kórt a Közel-Keletről hurcolta be egy fertőzött személy.

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) mai konferenciáján mutatta be az „Évszázados tapasztalattal az egészséges holnapért - A magyar gyógyszergyártás stratégiai jelentősége a nemzetgazdaságban” címet viselő, a hazai gyógyszeripar nemzet- és külgazdasági jelentőségét bemutató tanulmányt. A Deloitte segítségével összeállított elemzés feltárta, a hazai gyógyszergyártó nagy értékteremtő a feldolgozóiparon, illetve az egész gazdaságon belül is.
A tanulmány hipotézise az volt, hogy a gyógyszergyártás jelentősége rövid- és természetesen közép- és hosszabb - távon is növekedni fog, és hogy a gazdaság alapvető pillére lehet a gyógyszeripar. A tanulmány célja, hogy pillanatképet adjon a gyógyszergyártás jelenlegi helyzetéről, valamint kitekintést a jövőre nézve. A magyar gyógyszergyártás épít a történelmi hagyományokra és lépést tart a nemzetközi innovációval - mondta el Drácz Dániel a Deloitte szakértője, aki a tanulmányt ismertette. Az elemzés egyik tételmondata, hogy a globális megatrendek iparformáló hatásai és az ágazat történelmi jelentősége révén a gyógyszergyártás a magyar
gazdaság egyik biztos alappillérévé vált, melyre érdemes jövőt építeni.
Melyek a nemzetközi megatrendek? Ilyen a népesség elöregedése, a globális járványok növekvő előfordulása, vagy az új kezelések iránti igények. Ezek arra utalnak, hogy a gyógyszeripar szerepe a jövőben egyre fontosabbá válik. Ha csak az öregedést nézzük: globálisan abszolút értékben a 60 év felettiek száma 2050-re meg fog duplázódni. 2020-ban az EU lakosságának negyede volt 60 év feletti, 2050-re el fogja érni a 34%-ot. A demográfiai trendek tehát afelé hatnak, hogy az idősek és ezáltal a krónikus betegek száma is jelentősen fog nőni. Ezáltal pedig emelkedik majd a kereslet a gyógyszerek iránt.
A 2023-2026 időszakban a globális trendekből következően a gyógyszerértékesítés várhatóan 5,3%-kal nőhet átlagosan évente az Economist Intelligence Unit számítása szerint. Eközben a költségnyomás növekedni fog a gyógyszergyártó cégeken, külön nehézséget okoznak a szabályozott árak ebben a szektorban.

A magyar gyógyszergyártás nagy történelmi hagyományokkal rendelkezik, mára jelentős vállalatokkal, folyamatos innovációval van jelen a hazai gazdaságban, melynek köszönhetően jelentős nemzetközi jelenlétre is szert tett. A tanulmány szerint a legfrissebb adatok alapján a gyógyszergyártás 2023-ban közel 1700 milliárd forint árbevételt realizált. Azt állapították meg: a szektor export aránya a feldolgozóipari ágazatok közül kiemelkedő mértékű.
A hazai gyógyszergyártás rendkívül exportorientált ágazat - emelte ki Drácz Dániel. A gyógyszeripari export abszolút értéke alapján Magyarország a világranglista 20. helyén áll, az egy lakosra jutó gyógyszerexportban pedig a 12. helyet foglalja el a nemzetközi rangsorban. Az alábbi ábrán látható, hogy a gyógyszergyártás árbevételének több mint 80%-át az export adja a MAGYOSZ tagválalatoknál:

A gyógyszergyártás a feldolgozóiparon belül is jelentős
A gyógyszergyártás a feldolgozóipar által megtermelt bruttó hozzáadott érték közel 7%-át adja, és az egy foglalkoztatottra jutó hozzáadott értékben messze meghaladja a feldolgozóipari átlagot - emeli ki a tanulmány. Eközben az egy foglalkoztatottra jutó brut hozzáadott érték a gyógyszergyártásban (2022-es adatok szerint) 24,6 millió forint/fő volt. Míg például a járműgyártásban ez 12,1, az élelmiszer, ital ágazatban 8,2 millió.

Az ágazat bruttó hozzáadott értékét tekintve nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően teljesít. Magyarország - a hazai gyógyszergyártás - teljesítménye messze meghaladja a környező országokét - emelte ki a tanulmány.

A gyógyszergyártás bruttó hozzáadott értéke a kibocsátás szinte felét, 47%-át teszi ki, ezzel messze meghaladva a feldolgozóipari alágak teljesítményének átlagát (20%-ot). Ahogy az egy korábbi ábrán is látszott: a feldolgozóiparon belül a bruttó hozzáadott érték pedig 6,9 százalékos volt. A Pénzcentrum kérdésére, hogy mitől olyan kiemelkedő ágazati szinten a hazai gyógyszergyártás hozzáadott érték tekintetében, Poroszlai Csaba, az Egis vezérigazgatója, a MAGYOSZ egyik alelnöke kifejtette, hogy a gyógyszergyártás egy vertikálisan integrált ágazat. A hazai gyógyszergyártók lényegében csak az alapanyagot veszik meg, a gyártás minden egyéb folyamata egészen a kutatás-fejlesztésig itt zajlik, ezért képesek a gyógyszergyártó cégek kiemelkedő hozzáadott értéket előállítani.
A tanulmány is kiemeli, hogy a K+F ráfordítások forrás-megoszlását tekintve, a gyógyszergyártásban a saját források aránya jóval magasabb (~98%) a nemzetgazdaság egészéhez (~53%) és a feldolgozóipari átlaghoz képest (~45%).

A MAGYOSZ tagvállalatok fokozott hangsúlyt fektetnek a kutatás-fejlesztésre - a K+F-ben foglalkoztatottak
aránya az iparágban dolgozók 14,5%-át tette ki a 2020-2023 időszakban, ami a többi iparághoz képest kiemelkedőnek mondható (A K+F-létszám aránya az összes foglalkoztatottból Magyarországon 2023-ban 1,1% volt). Összesen ez 14,7 ezer főt jelent.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
2023-ban a 105 milliárd forintos K+F ráfordítás mellett - 2022-ben ez 99, 2021-ben 85, 2020-ban 80 milliárd forintot tett ki - a MAGYOSZ tagvállalatok 119 milliárd értékben eszközöltek beruházásokat. A K+F kiadások mértékében a gyógyszeripar szintén az élvonalban van. Az egy foglalkoztatottra jutó K+F ráfordítás értéke a gyógyszergyártásban közel tízszerese a feldolgozóipari átlagnak (339 ezer Ft/fő).

A fajlagos érték több mint 3 milliárd forint volt - emelte ki a szakértő. 2023-ban az összes feldolgozóipari K+F
ráfordítás 29%-át a gyógyszeripar adta, mellyel az alágazatok közül a gyógyszeripar egy foglalkoztatottra jutó ráfordítása volt a legmagasabb.
A K+F mellett a gyógyszeripar külgazdasági zászlóshajó is
A feldolgozóipari alágak közül a gyógyszergyártás export értékesítési aránya (87%) a 4. legmagasabb,
egyre pozitívabb kereskedelmi egyenleg mellett.

A tanulmány kitért arra is, hogy a V4 országok közül egyedül Magyarország az, melynek pozitív a külkereskedelmi mérlege (vagyis a kivitel nagyobb, mint a behozatal).

Társadalmi hozzájárulásban is jelentős a gyógyszergyártás szerepe
A tanulmány kitért több területre is, ahol a gyógyszergyártás társadalmi hasznot is hoz. A közel 15 ezer munkavállalóból, akik a MAGYOSZ tagvállalatainál dolgoznak 68 százalék szellemi foglalkozású, 47 százalékuk felsőfokú végzettséggel rendelkezik a 2023-as adatok szerint - emelték ki.
Az elmúlt 10 évben (2014-2024) konstans 50% feletti a patikából megvásárolt, hazai gyártású készítmények
aránya, tehát a MAGYOSZ szerepe az alapellátásban meghatározó. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon az alapellátásban minden 2. beteg a MAGYOSZ tagvállalat készítményével gyógyul.

A konferenciát megelőző sajtóháttérbeszélgetés során szóba került, hogy a MAGYOSZ tagvállalatok célja lenne, hogy minél nagyobb részben képviseltessék magukat a hazai betegellátásban. Elviekben a magyar gyógyszergyártás a teljes hazai igényt ki tudná elégíteni. Edukációs céllal vezették be a Magyar Gyógyszer védjegyet, hogy a betegek is tudják, hogy hazai terméket vásárolnak. Továbbá jelentős lehet ebből a szempontból a stratégiai gyógyszerlista megjelenése is, melyben az NNGYK „SH” jelzéssel jelölja a Magyarországon előállított gyógyszereket, és „S” jelzéssel a magyarországi gyártóhellyel rendelkező gyártók gyógyszereit. Ez egy ajánlás is egyben a patikák számára.
Végül kitért a tanulmány arra is, hogy a MAGYOSZ gyártó tagvállalatok gondoskodnak a lakosság edukációjáról egészségmegőrzés, prevenció és szűrések terén; adományozással, önkéntességgel, jótékonysággal állnak ki fontos társadalmi ügyek mellett, és a környezetvédelem terén is aktív szerepet vállalnak. Mindemellett, gondoskodnak a jövő szakembereinek képzéséről ösztöndíjprogramokkal, pályázatokkal és partnerségekkel; vagy például elismerik a természettudományok területén sikeres pedagógusokat.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


