Ha lemaradtál volna róla: ezek voltak a 48. hét legfontosabb, legérdekesebb, na meg legolvasottabb cikkei a Pénzcentrumon.
A magyar nők átlagosan 1 évvel korábban szüli meg első gyermeküket, mint az Európai Uniós átlag. Ezzel az eredménnyel mi még mindig inkább egy fiatalon szülő társadalomnak számítunk, mindannak ellenére, hogy nálunk is folyamatosan, és jelentős mértékben emelkedik ezeknek a nőknek az átlagéletkora.
Az Európai Unióban egy nő átlagosan 28,8 évesen adott életet első gyermekének 2013-ban, 2018-ra ez a szám már 29,3 évre emelkedett. Az életkor-emelkedés ráadásul az EU valamennyi tagállamát érintette, igaz eltérő mértékben.
A legnagyobb növekedés Észtországban következett be a fent is említett, 5 éves periódus alatt, ez idő alatt ugyanis 1,2 évvel nőtt az országban az első gyermeküket váró anyák átlagéletkora. Egészen pontosan 26,5 évről 27,7 évesre. Az észteket balti szomszédjai követték, Lettország és Litvánia, ahol 1,1 évvel nőtt az első gyermeküket váró anyák születéskor betöltött életkora.
Eközben a lista másik végén, Szlovákiában Svédországban csupán 0,2 évet nőtt az anyák átlagéletkor első gyermekük születési időpontjában, miközben Csehországban és Szlovéniában 0,3-al.
Magyarországon 5 év leforgása alatt egyébként fél évvel nőtt az első gyermeküket szülő nők születéskor betöltött átlagéletkora. Ez 2013-ban 27,7 év volt, 2018-ban viszont már 28,2. Érdemes megjegyezni azt is, hogy 2008-ba Magyarországon átlagosan 27,2 évesen szülték első gyermeküket az anyák. 10 év alatt tehát az ő átlagéletkoruk 1 évvel nőtt.
A grafikonon jól látható, hogy Magyarországon 5 év leforgása alatt éppen ugyanannyival nőtt a nők átlagéletkora első gyermekük születésekor, mint az EU-ban átlagosan.
Mit jelent ez Európában?
Az EU-ban egyértelműen Olaszországban és Spanyolországban átlagosan a legmagasabb azoknak a nőknek az átlagéletkora, akik első gyermeküket szülik. 2018-ban Olaszországban 31,2 év volt ez az átlagéletkor, Spanyolországban 31 év. De ugyancsak 30 éves koruk szülik átlagosan első gyermeküket a luxembourgi, ír és görög nők is.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ezzel szemben csupán két EU-s ország van, ahol átlagosan 27 év alatt szülnek először a nők. Ez Románia és Bulgári. Az EU átlag egyébként 29,3 év volt 2018-ban. A bulgár adat tehát 2 évvel ez alatt van. De mi a helyzet Magyarországon?
Ahogy látszik, hazánkban egy nő átlagosan 28,2 éves, amikor első gyermekét szüli. Ez egészen pontosan egy évvel van az EU-átlag alatt. A környező országok közül Ausztriában és Horvátországban és Szlovéniában is magasabb ez a szám. Ausztriában 1,3 évvel, Szlovéniában és Horvátországban 0,6-al. Szlovákiában és Romániában azonban átlagosan fiatalabban szülnek az anyák, mint nálunk.
Ha nézzük a statisztikákat, akkor elmondható, hogy minél nyugatabbra vagy északabbra (kivéve Baltikum) tekintünk, annál később szülnek a nők, és minél keletebbre "utazunk", úgy megyünk be szép lassan a 28 éves átlagéletkor alá.
A magyar anyákhoz leginkább a cseh anyák hasonlítanak ami az első gyermek vállalásakor betöltött átlagéletkorukat illeti, őket a francia kismamák követik ezen a téren.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Mire költenéd a lakásszámládat?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Videó: kipróbáltuk, hogy működik a házhozszállítás a magyar diszkontláncnál
November közepétől a Penny vásárlói már országos szinten intézhetik akár nagybevásárlásaikat is a foodora applikációján keresztül.
-
Kiábrándító tény: 10-ből 8 magyar nem készül a nyugdíjas évekre
Jelentősen le vagyunk maradva a nyugdíjbiztosítások terén a nyugat-európai átlaghoz képest.
-
Nissan X-Trail: fektessen be okosan, vásároljon céges autót jobb áron! (x)
Közeleg az üzleti év vége, amikor a vállalkozásoknak számot kell adniuk az előző évi teljesítményükről. De mi a helyzet akkor, ha az elszámolás közben előbukkan némi elköltetlen szabad pénzügyi forrás? A Nissan a következőkben erre az esetre ad egy jó tippet!
-
Elege van a szemüvegből? Ezzel a csúcslézerrel éles látása lehet percek alatt, érintésmentesen (x)
Már a 80-as évek óta elérhető Magyarországon a lézeres szemműtét. A technológia folyamatosan fejlődik, az egyik legnépszerűbb eljárás az érintésmentes Sasszzem No-Touch.