15 °C Budapest

Internetes szerződések: becsapva érzik magukat a felhasználók

2011. augusztus 19. 17:44

Az interneten történő vásárlás és szerződéskötés nem újdonság senki számára, naponta többször is elfogadunk Általános Szerződési Feltételeket (ÁSZF), vagy vásárolunk különböző online felületeken. Mégis sokan nincsenek tisztában az itt alkalmazott jogszabályokkal, épp ezért alakulhatott ki botrány egy online hirdetési portál ügyéből.

Az ingatlandepo.com és a cégcsoporthoz tartozó egyéb oldalak ellen több ügyfél is panasszal élt, annak ellenére, hogy annak hirdetési tevékenysége nem ütközik törvénybe - ez a legtöbb szakértő véleménye. A felhasználók viszont felkészületlenek, keveset tudnak az online szerződéskötésekről.

Az online oldalak felhasználási feltételei általános szerződési feltételeknek minősülnek, amelyet úgy kell közzétennie, hogy azokat a felhasználó megismerhesse. a felhasználó általi elfogadáshoz a ráutaló magatartás is elég, vagyis például az, hogy a felhasználó beikszeli a "szerződési feltételeket megismertem, a szolgáltatásra regisztrálok" ablakot. Ezt soha nem szabadna megtennünk a szerződés elemeinek pontos megismerése nélkül. Amennyiben a szerződés megkötéséről értesítést is kapunk az életbe lép.

Az említett ügy kapcsán meg kell jegyezni, hogy ez még sok panasszal élő ügyfél szerint is megtörtént, bár azt sem olvasták el alaposan. Emiatt kerülhettek abba a nehéz helyzetbe, ahol most vannak. Talán még az is közrejátszott, hogy a jog és fogyasztóvédők csak lassan reagálták le az ügyet, amikor megtették akkor is csak elbizonytalanították az embereket.

Jó tanács: a felhasználási feltételeket, szabályzatokat mindig pontosan és körültekintően el kell olvasni! Ne kössünk olyan szerződést, még az interneten sem, amit nem olvastunk el! Ha nem így járunk el, akkor bizony nagy veszélynek is kitehetjük magunkat!

A példaként felhozott ingatlanhirdetési portállal kapcsolatban több szervezethez is éltek panasszal az ügyfelek, viszont ezek egyike sem tud segítséget nyújtani. Sokan a Gazdasági Versenyhivatal véleményezésére várnak, de ennek a szervezetnek a legfőbb célja a piaci verseny tisztaságán való őrködés, nem a fogyasztóvédelem. Ráadásul már egyszer vizsgálta az ügyet a GVH és megállapította, hogy a fogyasztóknak több esetben is lehetőségük volt tanulmányozni az ÁSZF-et. Semmilyen versenyt torzító tényezőt nem állapított meg. Bár egy negatív esetleges jövőbeni döntés sem mentesítené az ügyfeleket a tartozásuktól.

Ezt csak egy polgári peres eljárás tehetné meg, ahol kevés eséllyel indulnak azok, akik pontosan tudják lehetőségük volt az ÁSZF elolvasására, és a szerződés létrejöttéről értesítést is kaptak. Ezt a kommunikációjában egyre inkább megbékélő, fogyasztóvédelmi szervezetek képviselői is elismerik.

Egy másik szervezet, ahova fordulni lehet a panaszosoknak a NAV. Tudtunkkal el is jártak az ügyben, próbavásárlást hajtottak végre, amikor is az ügylet után még fizettek is. Szabálytalanságot így ők sem állapítottak meg.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Tehát már csak a tényleges pereskedés marad, azoknak, akik az ingatlandepo felé fennálló tartozásukat jogtalannak tartják. Egy ilyen pernek a kimenetele kétséges, a fizetendő költségek viszont akár a tartozás mértékét is meghaladhatják. Aki ezt el akarja kerülni, annak nem marad más, mint a fizetés. A társaság képviselője szerint mindig próbálnak megegyezni a tartozásokról, késedelem során felhalmozott költségeket elengedik amennyiben a peres eljárás előtt hajlandó a tőketartozást megfizetni az ügyfél. Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy ezt megteszi-e hangsúlyozzák a fogyasztóvédők.

A Magyarországon csak a bíróság mondhatja ki a tartozás semmisségét- mondta el Kriesh Attila, a nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság munkatársa az RTL Klub műsorában. A fogyasztókra hárul egy olyan szerep, hogy meggyőződjenek a feltételekről. Semmilyen törvény nem szabályozza, hogy az adott ingatlanhirdetéseket pénzért tegye közzé valaki, amennyiben ezt jelzi a fogyasztóknak. Az persze előfordulhat, hogy a fogyasztó csak rutinszerűen rákattint az elfogadás gombra. A magyar, e téren még hiányos szabályozás tekintetében így is elfogadottnak minősül a szerződés.

Előzmény: Nem törlik az ingatlanhirdetők adatait, de számlát küldenek

 

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 26. péntek
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem