Megsemmisítette az Alkotmánybíróság azt a magyar alkotmánnyal és az uniós előírásokkal is ellentétes kormányrendelet azon passzusait, amelyek az orvosi ügyeleti díjak visszatartásáról rendelkeztek - írja a Magyar Nemzet.
A Magyar Orvosi Kamara elnöke, Egri István üdvözölte az alkotmánybírák döntését, amely ugyan 2007. június 30-ig haladékot adott a kormánynak, hogy előteremtse a teljes ügyeleti idő kifizetéséhez szükséges 40 milliárd forintot, ám az alól már nem ad kibúvót.
Az probléma gyökere, hogy a pillanatnyilag érvényben lévő szabályozás alapján a kórházak az engedélyezett 12 óra túlmunkából csupán 4 órát ismernek el munkaidőnek, s csupán ez után fizetik ki a díjakat. Az Európai Bíróság hasonló döntése utána azonban az Alkotmánybíróság is kimondta, az ügyeletben töltött idő teljes egészében munkaidőnek számít.
Az orvosok közül sokan vállalkozási formában látták el az ügyeletet, ám ezt a lehetőséget, amely jelentős többletbevételt biztosított az ügyelő orvosoknak, a kormány 2006. június 30-val megszüntette. Mindez ahhoz vezetett, hogy a traumatológusok októberben bejelentették, hogy ha a kormány nem változtat az álláspontján, nem vállalnak a heti 48 órán felül többletmunkát, később a gyermeksebészek és az altatóorvosok is hasonló álláspontra jutottak.
A rendelet megsemmisítéséről szóló határozat nem visszamenőleges hatályú, mégis sok bíróság megítélte az orvosoknak járó ügyeleti díjat 2004. május elsejétől kezdődően, vagyis hazánk uniós csatlakozásának időpontjától.