18 °C Budapest

Akiket a pénz (nem) boldogít: itt a lista

2011. május 26. 04:44

A pénzügyi mutatók talán mit sem érnek, nem tudják leírni egy ország lakóinak elégedettségét. Mi kell a boldogsághoz, érdemes a vagyont hajkurászni? Az OECD nemrég megjelent elemzésében egy olyan indexet próbáltak megalkotni, ami erre talán választ ad.  Legalábbis jobban leírjs egy ország lakóinak életkörülményeit, mint a rideg gazdasági adatok.

Nem minden a pénz, főleg ha a boldogságról van szó (üres pénztárcával vagyunk hajlamosak erre gondolni). Tény, hogy életminőségünket nagyban befolyásolják egyéb tényezők is. A napsütés, légszennyezettség stb. mind napi szinten meghatározza életünket. Vajon milyen fontosak lehetnek ezek, tényleg nem számít a vagyon?

Az OECD által megalkotott index olyan változókat is tartalmaz, amit egyetlen pénzügyi mutató sem tud figyelembe venni, mint például a környezet állapota, az oktatás, a kormányzat, az egészség, a biztonság és a jövedelem. A jóléti index meghatározásakor figyelembe vett tényezők szorosan hatnak a jólétünkre, épp úgy, mint a havi fizetésünk.

1989 óra munka, kevés pénz és boldogtalanság

A tanulmányból kítűnik, hogy Magyarország korántsem tartozik a boldog országok közzé, legtöbb tényezőben átlagosan vagy kicsivel azalatt teljesítünk. Az OECD átlag fizetésétől kevesebbet vihet haza egy magyar dolgozó. A 18 és 65 év közöttiek közül csak 55 százaléknak van állása. Aki dolgozik, az viszont nem keveset, átlagosan 1989 órát egy évben (38,25/hét). Az oktatás színvonala viszont legalább átlagosnak tekinthető, amennyire a diákok olvasási készségéből meg lehet ezt állapítani.

Környezetünket tekintve nem állunk rossz helyen, a légszennyezettség az átlag alatt van. Az elérhető életkorunk ennek ellenére több mint öt évvel alacsonyabb az OECD többi országának átlagánál. Csupán az emberek 23 százaléka elégedett az életével, máshol ez közel 60 százalék.

Nézzünk rá az alábbi, Economist által készített grafikonra: láthatjuk a OECD által kreált jóléti index alakulását a GDP/fő (egy főre számított bruttó hazai össztermék) függvényében. A GDP növekedésével erőteljesen nő a jóléti index értéke is. Talán közvetlenül nem lehet megvenni a boldogságot, de valahogy talán megalapozhatjuk vele azt. Pénzbe kerül az egészség, az oktatás és még sorolhatnánk. Ez lenne a gazdasági fejletség és jólét közötti összefüggés lényege?

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az OECD Index alakulása a GDP függvényébenForrás: OECD, Economist


Akik kis pénzből is boldogok

Láthatóan szoros kapcsolat van az eddig is jól ismert pénzügyi mutató és a jóléti index között. Bár szerencsés országok lakói kisebb pénzből is boldognak tudják magukat mondani. Új-Zéland lakosságának 77 százaléka elégedett életével kapcsolatban, pedig GDP és fizetés tekintetében korántsem az élmezőnyben foglalnak helyet. Az ország légszennyezettsége az egyik legalacsonyabb, átlagos elérhető életkoruk is igen magas, 80,4 év. A munkaképes lakosság (16 és 64 év közöttiek) 72 százalékának van munkája, akik 1729 órát dolgoznak évente. A környezet és a táj leírásába nem bocsátkozom, így is nagyfokú irigység foghat el minket. Azt mindenképp fontos megjegyezni, hiszen egyik alapja lehet a boldogságuknak, hogy az új-zélandiak 97 százaléka meg tud nevezni valakit, akire számíthat bármilyen helyzetbe is kerül élete során. Nekünk sajnos ez sem adatott meg.

A OECD által készített interaktív honlapon megalkothatjuk saját jóléti indexünket is. Bár nincs olyan feltétel, amivel hazánkat az élre hozhatnánk.

 

PC BLOGGER & PODCASTER
Bankmonitor  |  2024. április 27. 14:30
Társadalmi egyeztetésre bocsátották az otthonfelújítási program pályázati kiírását. Május 6-ig bárki...
MEDIA1  |  2024. április 27. 10:36
Mirkóczki Ádám egri polgármester egy kiszivárgott hangfelvételen arról tárgyal a kormányközeli Rádió...
Kasza Elliott-tal  |  2024. április 26. 17:34
Na, nincs több Deutsche Bank részvényem. 2018 óta volt, abban az időben aktívan kereskedtem vele, az...
ChikansPlanet  |  2024. április 26. 11:32
Az Amazonas-medence esőerdeje fontos természeti kincsünk, amely gazdag növény- és állatvilággal, kit...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem