Az intézkedés indoklásában a háborús veszélyhelyzetre és az állami feladatok megnövekedett mennyiségére hivatkoznak.

Lehangoló ábrán a tátongó magyar bérolló: szó szerint fillérekért robotolnak a vidék melósai
Tovább nőtt a nettó átlagkereset 2024-ben, de az országon belüli bérkülönbségek is látványosabbá váltak – derül ki a KSH legfrissebb adataiból. Míg Budapesten már 520 ezer forint felett keresett tavaly egy átlagos munkavállaló, addig Szabolcsban alig több mint 315 ezret vittek haza. A legjobban fizetett nemzetgazdasági ágazatokban már milliós fizetések is előfordulnak, miközben egyes megyékben még a 150 ezret sem éri el az átlagnettó egy-egy munkakörben. Közben a közigazgatásból és a kiskereskedelemből is egyre többen menekülnek az alacsony bérek miatt. A szakszervezetek átfogó bérrendezést sürgetnek, mielőtt tovább mélyülne a munkaerőhiány.
Egészen pontosan 430 123 forint volt az országos átlagos nettó átlagkereset 2024-ben a KSH friss összesítése szerint - ez egy negyedév alatt bő 9000 forintot emelkedett, legalábbis a harmadik negyedéves adatban 421 275 forint volt a nettó átlagbér. Az is kijelenthető, továbbra is a budapesti vízfej húzza fel a béradatokat, a fővárosban 520 683 forintot keresett egy átlagos dolgozó - bő 11 ezerrel többet, mint a 2024-es harmadik negyedévben. Átlag felett Budapest mellett csak Győr-Moson-Sopron megye dolgozói kerestek, de a különbség itt már jóval kisebb, 456 067 forint volt a megyei nettó átlagbér év végén, ami több mint 10 ezerrel magasabb, mint egy negyedévvel korábban volt.
Ezek mellett az országos átlagot csak a Komárom-Esztergom megyei fizetések tudták megközelíteni, ott 429 400 forint volt a nettó átlagbér, és ezen felül csak Fejér megyében kerestek átlagosan 400 ezer felett a dolgozók (egészen pontosan 418 581 forintot havonta).
Emellett az is külön beszédes, hogy mialatt a budapesti átlagfizetés több mint 90 ezer forinttal magasabb az országosnál (az előző negyedévben csak 88 500-al volt), addig a legrosszabbul kereső szabolcsiak (nettó 315 710 Ft/hó) bére több mint 114 ezer forinttal marad el ettől - 2024 első három negyedévének alapján még "csak" 112 ezerrel kerestek kevesebbet. Szabolcs megyén kívül Békésben (nettó 324 648 Ft/hó) és Nógrád megyében (nettó 334 662 Ft/hó) is 340 ezer forint alatt maradt a dolgozók átlagos nettó bére.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2024-ben a bruttó és nettó átlagkeresetek – beleértve a közfoglalkoztatottakat is – országosan 13,2%-kal haladták meg az egy évvel korábbit. A keresetek minden vármegyében nőttek, a legnagyobb mértékben Szabolcs-Szatmár-Bereg (16,4%) és Hajdú-Bihar (16,3%) térségében, míg a legkisebb növekedés Győr-Moson-Sopron, Vas vármegyében és Budapesten volt (11,0–12,4%).
A foglalkoztatottság szintje országosan kis mértékben, 0,3%-kal nőtt, így 3 millió 682 ezren dolgoztak hazai székhelyű cégeknél. Ugyanakkor 16 vármegyében csökkent a munkavállalók száma, különösen Fejér, Vas és Jász-Nagykun-Szolnok megyében, ahol 1,7–1,9%-os visszaesést mértek. Növekedés csak három vármegyében és a fővárosban történt, a legnagyobb arányban Pest (1,7%) és Hajdú-Bihar (1,6%) megyében.
Ők keresik a legtöbbet, legkevesebbet
De a fenti csak a nagy átlag, hogy árnyaljuk a képet, megnéztük a KSH részletesebb, nemzetgazdasági ágak szerinti és megyei szintű bontását is - így kiderül, hol éltek és melyik nemzetgazdasági ágban dolgoztak a tavalyi évben a legjobban és legkevésbé megfizetett magyarok.
Mint kiderült, 15 megyében a humánegészségügyi és szociális ellátásban dolgozók keresték a legkevesebb pénzt - minden esetben fizikai munkát végzőkről beszélünk. A legrosszabbul a Borsod megyében, ebben az ágazatban dolgozók kerestek 2024-ben: nettó átlagbérük mindösszesen 117 724 forint volt, de a Szabolcsiak sem kaptak ennél sokkal többet, nettó 117 729 forintot. A harmadik legrosszabb Nógrádban, ugyanebben az ágban 136 806 forint volt a nettó átlagfizetés. Alább táblázatba gyűjtöttük az egyes megyék legrosszabbul keresőit:
Látható, hogy a "legjobban" legrosszabbul keresők Budapesten, a szálláshelyszolgáltatás, vendéglátás ágazatban dolgoztak, nekik a nettó átlagbérük 262 948 forint volt, azaz több mint kétszerese az országosan legrosszabbul fizetettekének. De Vas és Győr-Moson-Sopron megye legrosszabbul keresői is 240 ezer forint feletti fizetést kaptak, mikozben 12 megyében a legkevésbé megfizetettek nettó átlagbére nem haladta meg a 200 ezer forintot.
A legjobban fizetett ágazatok listáján csupa szellemi munkát találni. Legkiemelkedőbben Tolna megyében, a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás ágazatban dolgozók voltak megfizetve, akiknek az átlagos nettó bére 1 036 204 forint volt havonta 2024-ben. Minden bizonnyal azért itt a legmagasabb ez az érték, mert a megyében található a paksi atomerőmű, amelynek üzemeltetése, karbantartása - és Paks 2 építése - olyan speciális szaktudást igényel, amivel kevesen rendelkeznek, így a mérnököket és a többi dolgozót meg kell fizetni.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Második helyen a Budapesten, ugyanebben az ágban dolgozók álltak, akik nettó 824 504 forintot kaptak átlagosan. Ezen kívül még Fejér és Pest megyében kaptak a top keresők átlagosan 800 ezer forintnál többet.
A lista végén Békés megye legjobban megfizetett dolgozói álltak, a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás ágazatban tevékenykedők ott nettó 522 378 forintot kerestek átlagosan, de átlagban nettó 550 ezer alatt kaptak a Szabolcsban a feldolgozóiparban (nettó 524 092 Ft/hó), és Nógrádban a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat ágazatban (nettó 540 445 Ft/hó) dolgozók. Ők így csak kicsivel kerestek jobban, mint a budapesti, 520 ezres átlagfizetés.
A közigazgatásból is menekülnek a dolgozók
A legfrissebb KSH-adatok alapján korábban megírtuk, hogy nemcsak a már ismerten munkaerőhiányos szektorok – mint az oktatás és egészségügy – küzdenek betöltetlen álláshelyekkel, hanem egyre komolyabb gondok mutatkoznak a közigazgatásban és a kiskereskedelemben is. Bár a tavalyi év utolsó negyedévében több mint 9000 álláshelyet sikerült betölteni, az összkép nem ilyen derűs: továbbra is 65 ezer körüli a betöltetlen munkahelyek száma, különösen súlyos a helyzet a feldolgozóiparban, a közszolgálatban és a kereskedelemben.
A közigazgatás területén a legnagyobb gondot az alulfizetettség okozza – mondta el a Pénzcentrumnak Boros Péterné, a közszolgálati szakszervezet vezetője. A bérek versenyképtelensége miatt nemcsak új munkaerőt nehéz találni, de a meglévők is tömegesen hagyják el a szektort. Szerinte a probléma régóta ismert, és a kormányoldalon pattog a labda: sürgősen bérrendezésre lenne szükség, de eddig csak részleges intézkedések születtek, például a kisebb települési hivatalok esetében.
A folyamatos elvándorlás a bent maradó dolgozókra is nagy terheket ró: nő a munkamennyiség, miközben a javadalmazás nem változik – sőt, sok esetben még csökken is, ha helyettesítési pótlék nincs. A szakszervezet szerint különösen a női munkavállalók vannak kitéve ennek a nyomásnak, hiszen ők vannak többségben a közigazgatásban. További problémát jelent a szabadságrendszer korábbi átalakítása, amely szintén növelte a munkaterheket, és azóta is visszatérő követelés a visszarendezés.
A kereskedelemben hasonló gondokat lát Bubenkó Csaba szakszervezeti vezető, aki szerint a szektorban a bérek elmaradnak a versenyszféra más területeihez képest, ráadásul a dolgozóknak hétvégente is helyt kell állniuk három műszakban. A munkaerőhiány itt is tartós, a fizikai és mentális megterhelés pedig gyakran elriasztja az új jelentkezőket – sokan inkább a vasárnapi szabadnapot választják, mint a pótlékkal járó munkát.
További feszültséget okoz, hogy a dolgozók sokszor válnak az intézkedések – például az árrésstop – „elszenvedőivé”. Az erről való kommunikáció hiányosságai miatt a vásárlók elégedetlensége sokszor a bolti dolgozókon csapódik le, holott ők nem döntéshozók. A szakszervezetek mindkét ágazatban egységesen úgy látják: rendszerszintű és sürgős beavatkozás nélkül a munkaerőhiány csak tovább súlyosbodik.

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


