A tegnapi napon került megrendezésre Brüsszelben egy, a szociális és pénzügyi elszigeteltséget górcső alá vevő konferencia, ahol ismertették az Európai Bizottság megbízásából készült, az alapvető pénzügyi, banki termékekhez való hozzáférést vizsgáló uniós tanulmányt is. Megdöbbentő, hogy a régi tagállamok lakosságában 10-ből 2 fő egyáltalán nem rendelkezik bankszámlával. Nézzük, milyen tényeket fed még fel ez a tanulmány!
Pénzügyileg kirekesztett
A tanulmány napvilágot látása kapcsán, Vladimir Spidla, a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért és az esélyegyenlőségért felelős biztos kiemelte, hogy a pénzügyi elszigeteltség társadalmi kirekesztettséghez is vezethet, hiszen sok helyen például bankszámla nélkül nem kaphatnak állást.
Az uniós fogalomhasználatban pénzügyi kirekesztettség alatt az a folyamatot értik, amely az egyes ügyfeleknek megnehezíti, vagy megakadályozza azon alapvető pénzügyi termékek és szolgáltatások használatát, vagy igénybe vételét, melyek a szükségleteik kielégítéséhez elengedhetetlenek, illetve szükségesek ahhoz, hogy normális társadalmi életet élhessenek.
Megfelelő hozzáférés
A pénzügyi termékek megfelelőnek számítanak abban az esetben, ha a szolgáltatás jellege, a termék felépítése és költségei nem vezetnek ahhoz, hogy az ügyfél ne férhessen hozzá ahhoz. Alapvető pénzügyi szolgáltatóknak azok a társaságok számítanak, amelyek nem fordítanak kiemelt figyelmet egyetlen társaság irányába sem, míg alternatív szolgáltatók célközönsége valamely piaci rés. Ez utóbbi kategóriába tartoznak azok a szolgáltatók is, akiknek tevékenysége például az amerikai hitelválság kipattanásához is vezetett, vagyis tulajdonképpen az illegalitás határán állnak.
Mihez nem férnek hozzá?
A tanulmányban hozzáférési nehézségek azonosítása során a Világbank által meghatározott négy kulcsterületet vizsgálták:
• banki tranzakciók,
• megtakarítások,
• hitelek,
• biztosítás.
Az első kategóriába sorolható például a munkabér átutalás, a csekkbeváltás, vagy akár a bankszámláról történő fizetés. Persze a kirekesztettségnek is lehetnek fokozatai, így teljes mértékben bankon kívüliek, azok, akik semmilyen kapcsolatban sem állnak bankkal. Valamelyest mértékben kizártak azok, akik ugyan rendelkeznek bankszámlával, azonban ahhoz nem kapcsolódik elektronikus fizetési lehetőség, vagy bankkártya.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 127 668 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,12% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,37%; az MKB Banknál 9,39%, a Takarékbanknál pedig 9,53%; míg az Erste Banknál 10,06%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni az OTP Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A második kategória más kezelést igényel, ugyanis a bankbetéthez való hozzáférés hiány nem vezet közvetlenül szociális problémákhoz, az ok-okozati irány fordított, inkább annak következménye.
A hitelezés kérdése szintén alapvető fontosságú, ugyanis mindez egy eszköz azon termékek és szolgáltatások megvásárlásához, melyek nem férnének bele az egyes háztartások költségvetésébe. Sőt a hitel eszköz a fogyasztás simításához, amellyel védekezni lehet a különböző bevételi sokkok ellen.
Ki lesz kirekesztett?
Mint az a tanulmány adataiból is látszik, országról országra változó, hogy mekkora a pénzügyi kirekesztettség szintje. Általánosságban elmondható, hogy az olyan országokban, mint Hollandia, Dánia, Svédország és Luxemburg, alacsony, ezekben az államokban az életszínvonal is magasabb. Ezzel szemben a pénzügyi kirekesztettség szintje azokban a vizsgált államokban magasabb, amelyekben rendszerváltás zajlott, illetve alacsony a nemzeti össztermék.
Ettől a szinttől azonban független, hogy mely társadalmi csoportokra jellemző inkább a pénzügyi kirekesztettség, hiszen elmondható, hogy általában azokat sújtja mindez a leginkább, akik munkanélküliek, gyermeküket egyedül nevelők, vagy valamely fogyatékosságuk folytán munkaképtelenek. Emellett a kirekesztettségben igen fontos szerepet játszik a képzettségi szint is, illetve az életkor is.
A Brancs a hazai piacon egyedi koncepciójával és célközönségével gyakorlatilag indulása óta aktív résztvevője a startup világnak.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
-
Menedzserek a társadalomért - Fókuszban a Jövő! konferencia (x)
MENEDZSERSZÖVETSÉG - HATÉKONY VÁLLALATVEZETÉS a sikeres jövőért!
- Nagy bajban lehet a Red Bull
- Magyar pólós bravúrok a Bajnokok Ligájában
- Igencsak sikeres egy magyar-ukrán projekt - videó
- 3D-nyomtató a Holdon? – nagy erőkkel készülnek az első bázis kialakítására
- Nagy fába vágja a fejszéjét a Pilisi Parkerdő
- Erős földrengés Ázsiában, a katasztrófában többen meghaltak
Fenntartható élelmiszergyártás – Ez a jövő befektetése?
MISKOLC - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!
DEBRECEN - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


