Francois Bayrou francia kormányfő szerint hiba volt a kentuckyi bourbon whiskyt felvenni az európai válaszintézkedések listájára.

Már nagyon sok gazdálkodó várja, hogy megjelenjen a leggyakrabban Fiatal gazda pályázat néven emlegetett lehetőség. A hivatalos nevén Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása pályázati felhívás tervezete már nyilvános, múlt évben bocsátották társadalmi egyeztetésre, mely decemberben le is zárult. Bár a végleges felhívás még nem jelent meg, a nyilvános tervezetből kiderül, várhatóan mik lesznek a fiatal gazda pályázat feltételei 2025-ben. Összegyűjtöttük, mit tudunk jelenleg a pályázatról.
A Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása című pályázati felhívás (kódszáma: KAP-RD05-RD01b-1-25) tervezetének társadalmi egyeztetése 2024. december 14-én zárult le. Ez azt jelenti, hogy már idén tavasszal elindulhat a pályázat. A tervezet szövegéhez képest még módosulhat a végleges felhívás, azonban az, hogy ki, milyen célra, mekkora összeget és milyen feltételek mellett vehet fel, valószínűleg már nem fog jelentős mértékben változni.
Fiatal gazda pályázat 2025
A tervezet szerint a felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 79 milliárd forint, amelyet két célterületre bontva lehet majd megpályázni és felhasználni. A felhívás 1. célterülete keretében igénybe vehető keretösszeg 39 milliárd forint, a 2. célterület esetében 40 milliárd forint. Az 1. célterület a "Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása", a 2. pedig a "Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása". A felhívás forrását az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja. A fiatal gazda pályázat feltételei közül a legfontosabbak:
- Támogatási kérelmet fiatal mezőgazdasági termelő nyújthat be.
- A támogatásból az üzleti tervben vállalt, mezőgazdasági termelő tevékenységet szolgáló fejlesztések, beruházások valósíthatók meg.
- A támogatási kérelmek benyújtására a tervezet szerint 2025. április 8-tól van lehetőség. A benyújtásnak négy szakasza lesz, kettő tavasszal és kettő ősszel.
- A Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása egy vissza nem térítendő támogatás, melynek típusa egyösszegű átalánytámogatás és tételes költségelszámolás.
- Az 1. célterületre 14,6 millió forint, a 2. célterületre legalább 10,5 millió Ft, legfeljebb 75 millió forint kapható. Tehát legfeljebb együttesen 89,6 millió forint. Előleg igénylésére nincs lehetőség.
- A művelet végrehajtására az 1. célterület esetébe 5 év működtetési idősza, a 2. célterület esetében a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított legfeljebb 24 hónap lehet a rendelkezésre álló időtartam.
- A művelet Magyarország egész területén megvalósítható, várhatóan 2 ezer művelet kaphat támogatást a KAP-RD05-RD01b-1-25 pályázat keretében.
Ezek a legfontosabb tudnivalók, amelyek kiderültek a pályázati felhívás tervezetből. Megnéztük részletesen is, hogy mit lehet tudni a fiatal gazda pályázat feltételei kapcsán előzetesen.
A fiatal gazda pályázat feltételei részletesen
Ki pályázhat fiatal gazda támogatás összegre 2025-ben?
A tervezet szerint a felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be fiatal mezőgazdasági termelő, az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikkének (6) bekezdésével összhangban meghatározott mezőgazdasági termelő az alábbiak figyelembevételével:
1. Természetes személy, aki a támogatási kérelem benyújtásakor
- 18. életévét betöltött, de 40. életévénél nem idősebb,
- államilag elismert vagy honosított mezőgazdasági jellegű végzettséggel rendelkezik,
- legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet,
- legalább 10.000, de legfeljebb 50.000 euró STÉ értékű mezőgazdasági üzemmérettel rendelkezik.
2. A fiatal mezőgazdasági termelő tényleges és hosszú távú ellenőrzése alatt álló jogi személy, amennyiben a támogatási kérelem benyújtásakor
- a benne a tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorló fiatal mezőgazdasági termelő legalább 18, de legfeljebb 40 éves,
- a benne a tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorló fiatal mezőgazdasági termelő államilag elismert vagy honosított mezőgazdasági jellegű végzettséggel rendelkezik,
- a mezőgazdasági tevékenységet a támogatási kérelem benyújtásától számított 5 évnél nem régebben végző vállalkozás,
- és a jogi személy legalább 10.000 euró STÉ értékű, a jogi személy és a benne tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorló fiatal mezőgazdasági termelő együttesen legfeljebb 50.000 euró STÉ értékű üzemmérettel rendelkezik.
Mi az a STÉ? A STÉ érték egy bonyolult számítási módon kalkulált mutatószám, amelyet az Agrárgazdasági Kutató Intézet gondoz. A STÉ a Standard Termelési Érték rövidítése, az adott ágazat/tevékenység kibocsátást fejezi ki. Az agrárpályázatok esetében fontos kritérium, mutatószám a STÉ, amely a NAK honlapján elérhető STÉ kalkulátorral előre kiszámítható. A további pályázók köréhez kapcsolódó rendelkezéseket, fogalmakat a felhívás tartalmazza.
A támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
Fiatal gazda támogatásban nem részesíthetők köre
Az Általános Útmutató a KAP Stratégiai Terv keretében meghirdetett felhívásokhoz c. dokumentum (a továbbiakban: ÁÚF) "Kizáró okok" c. részben felsoroltakon túl, az alábbi szempontok szerint nem ítélhető meg támogatás azon kedvezményezett részére:
a) akinek, amelynek támogatási kérelme nem felel meg a felhívás célkitűzéseinek;
b) aki ‒ mint a támogatást igénylő természetes személy vagy a jogi személy, jogi személy kizárólagos tulajdonosa és ügyvezetője – már részesült a fiatal mezőgazdasági termelők indulásához igényelhető olyan támogatásban, amelynek forrása az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap, vagy az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap volt,
c) aki – mint a támogatást igénylő természetes személy vagy a jogi személy kizárólagos tulajdonosa és ügyvezetője – a felhívás 2. célterületét figyelembe véve azonos tevékenységkategóriában nyújtott be a KAP Stratégiai Terv keretében meghirdetett vagy meghirdetni tervezett valamely az alábbiak szerint meghatározott pályázati felhívásra támogatási kérelmet, és
- támogatásban részesült és véglegessé vált támogatási okirattal rendelkezik, vagy
- annak kapcsán e felhívás szerinti támogatási kérelme benyújtásának időpontjában támogatási okirattal nem rendelkezik, vagy
- támogató vagy elutasító tartalmú döntéssel szembeni benyújtott kifogás elbírálása folyamatban van.
Jelen felhívás keretében a KAP ST alábbi felhívásainak megjelölt célterületei vonatkozásában nem igényelhető támogatása:
- KAP-RD01a-RD01c-1-24 Kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és post- harvest fejlesztések támogatása: a felhívás 2. célterület B) alcélterület 1. pont,
- KAP-RD01a-RD12-1-24 Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása: a felhívás 2. célterület D) alcélterület,
- KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-1-24 Állattartó telepek fejlesztésének támogatása és KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-2-24 Állattartó telepek megújításának támogatása: a felhívás 2. célterület A) alcélterület,
- KAP-RD01a-RD01c-1-25 Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek komplex fejlesztésének támogatása és KAP-RD01a-RD01c-2-25 Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása: a felhívás 2. célterület C) alcélterület,
- KAP-RD01a-1-25 Kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása: a felhívás 2. célterület B) alcélterület 2. és 3. pont.
d) aki - a támogatást igénylő természetes személy vagy a jogi személy kizárólagos tulajdonosa és ügyvezetője – már részesült a VP2-6.3.1-16 Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése vagy a VP2- 6.3.1-20 Mezőgazdasági kisüzemek támogatása című felhívások kapcsán támogatásban, de még nem rendelkezik a benyújtott záró kifizetési kérelemhez kapcsolódó kifizetési kérelem jóváhagyásáról szóló határozattal,
e) akinek a támogatási kérelme csak az 1. vagy csak a 2. célterületre vonatkozó tevékenység megvalósítására irányul.
Fontos, hogy a jelen felhívás alapján támogatásban részesülő kedvezményezett nem jogosult támogatási kérelem benyújtására és támogatásban nem részesíthető a KAP ST RD06_B02_YFY_75 - Generációs megújulás gazdaságátvevő támogatásával című beavatkozása alapján meghirdetésre kerülő, KAP- RD07- RD06-1-25 Gazdaságátadás és gazdaságátvétel támogatása megnevezésű felhívás keretében. Tehát, ha valaki igényli a fiatal gazda támogatást, más pályázatokból kizárható lesz! Ezt mindenképp érdemes figyelembe venni pályázás előtt.
Fiatal gazda támogatás határidő 2025-ben
A támogatási kérelmek benyújtására a felhívás tervezet szerint 2025. év április 8. naptól lesz lehetőség az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban:
- benyújtási szakasz: 2025. április 8 – 2025. április 21.
- benyújtási szakasz: 2025. április 22. – 2025. május 5.
- benyújtási szakasz: 2025. november 4. – 2025. november 17.
- benyújtási szakasz: 2025. november 18. – 2025. december 1.
Az ifjú gazda pályázat benyújtásának módja, feltételei
A kedvezményezett a felhívás keretében egy, az 1. és a 2. célterületre együttesen vonatkozó támogatási kérelem alapján részesíthető támogatásban, és a támogatási kérelem a 2. célterület tekintetében kizárólag egy alcélterületre terjedhet ki! Amennyiben a korábbi támogatási kérelmét a kedvezményezett visszavonja, vagy elutasításra vagy visszautasításra kerül, úgy a kedvezményezett jogosult újabb támogatási kérelem benyújtására - áll a felhívásban.
- Támogatási kérelmet kizárólag a KAP törvény 10. § (2) bekezdés c) pontja szerint Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (a továbbiakban: KNYR) kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezett nyújthat be.
- Támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen (www.mvh.allamkincstar.gov.hu) keresztül lehet benyújtani.
- Az eredetileg papíralapú dokumentumokat digitalizált (pl. pdf, jpeg) formában kell csatolni a kérelemhez. A feltölteni kívánt fájlt annak tartalma alapján szükséges elnevezni. Elektronikus aláírással hitelesített dokumentum benyújtása az eredeti elektronikus formában szükséges.
- Forráskimerülés esetén a Nemzeti Irányító Hatóság (IH) vezetője legkésőbb a felhívásban rögzített szakasz zárásának időpontját megelőző ötödik napon külön IH közleményben rendelkezik a támogatási kérelem benyújtási időszakának lezárásáról.
- A támogatási kérelem meghatalmazott által is benyújtható.
- A támogatási kérelem benyújtásának részletes szabályait a KAP Vhr. 11. §-12. § - a tartalmazza.
- A támogatási kérelem kitöltésével és benyújtásával kapcsolatos részletes leírást a "Felhasználói kézikönyv az elektronikus felület használatához és e-kérelem benyújtásához" című dokumentum tartalmazza.
A fiatal gazda pályázat keretében támogatható tevékenységek
I. Önállóan támogatható tevékenységek
Kötelezően megvalósítandó tevékenységek:
A kedvezményezett egy támogatási kérelem alapján részesíthető támogatásban, amelynek keretében kötelező az 1. célterületre és a 2. célterületre is együttesen kötelezettséget vállalni. Fontos, hogy a kedvezményezett kizárólag a két célterület alapján támogatott tevékenységek együttes megvalósítása esetén részesíthető támogatásban. A 2. célterület ez esetben kizárólag egy, az alábbi pontok szerint meghatározott alcélterületre vonatkozhat!
1. Állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések
- Építéssel járó, állattartáshoz kapcsolódó beruházások: állattartó telepi épületek, létesítmények építése, bővítése, felújítása: az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően pl. istálló, fejő- és tejház, tojás válogató-, keltető épület, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, illetve kifutó és jártató, elektromos és hagyományos karám, fürösztő, mézház, méhészeti eszközök és berendezések tárolására és használatára, valamint a megtermelt méz az eszközöktől külön légtérben történő, biztonságos tárolására alkalmas épületek kialakítása, a méhcsaládok teleltetésére alkalmas teleprész kialakítása, bővítése, felújítása;
- Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése: az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően például: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása és fejlesztése; fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, gyapjúnyírás technológia kialakítása és fejlesztése,
- Építéssel nem járó, állattartáshoz szükséges gépek, eszközök beszerzése: az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően például: takarmány-előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges gépek, állati termékek telepszintű kezelésének eszközei és gépei, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek, szálastakarmány betakarítás eszközeinek és munkagépei (például: bálázó, rendsodró, kaszáló, silózó adapter, bálacsomagoló, bálatüske, bálafogó), valamint legfeljebb 85 kW motorteljesítményű traktor beszerzése, tojásjelölő-, osztályozó,- és csomagoló, illetve tisztító berendezések beszerzése, beépítése, fejőberendezések, tejhűtők, mobil karám, mobil kapu, mobil vályú, kezelő- és körmölő kaloda, körbála etető, mobil borjú óvoda, válogatókarám (mobil), körmölő kaloda, lábfürösztő, elletőbox, drankák, önetető, önitató, körbála etető, fix és mobil villanypásztor beszerzése.
2. Kertészeti termelőtevékenység fejlesztése
- Építéssel járó, kertészeti termelőtevékenységet szolgáló épületek, létesítmények építése, bővítése, felújítása.
- Építéssel nem járó, kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges alábbi gépek, eszközök beszerzése:
a) mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható munkagépek,
b) vontatott betakarítógépek,
c) szedő platform, szüretelő-szedő gép, szedőputtony,
d) talajművelő gépek,
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
e) kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges, egyéb gépek, eszközök beszerzése,
g) legfeljebb 85kW motorteljesítményű traktor.
- Tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzése és telepítése (a kapcsolódó műszaki-szakmai elvárásokat a 3.3. III. pont tartalmazza):
a) rögzített (telepített) vagy mobil (áttelepíthető) légkeverő berendezések,
b) autonóm hőtermelő berendezések (fagyvédelmi kályhák, más fűtőberendezések),
c) vontatott hőtermelő vagy légkeverő gépek (füstölő, ködképző berendezések, légkeverő, valamint fagyvédelmi gépek).
- Betakarítást követő áruvá készítést szolgáló eszközök beszerzése: válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás, gépei vagy gépsorai, kapcsolódó technológiai berendezései
3. Terménytisztítók és terményszárítók beszerzése, terménytárolók építése, bővítése, technológiai korszerűsítése
- Építéssel járó tevékenységek: szántóföldi termények tárolását szolgáló létesítmények építése, bővítése, korszerűsítése.
- Építéssel nem járó, a terménytároláshoz szükséges gépek, eszközök beszerzése:
a) terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók technológiai felújítása, valamint az azok üzemeltetéséhez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása
b) mobil szárítóberendezések, mobil vetőmagszárítók, szárítók beszerzése,
c) magtisztítók, elő- és utótisztítók beszerzése,
d) terménytárolókban használatos anyagmozgató gépek (például: serleges felhordók, szállítószalagok, rédlerek, szállítócsigák, surrantócsövek, beépített fogadógaratok, mechanikus üzemű (statikus és mobil) raktári felszedő- és rakodógépek, pneumatikus üzemű magtári felszedő- és rakodógépek)
4. Gyümölcstermő-, gyógy-, aroma és fűszernövény, borszőlő ültetvény telepítése
- Új ültetvény telepítése:
a) gyümölcstermő ültetvény telepítése (a területen már meglévő ültetvény felszámolásának lehetőségével is),
b) évelő gyógy-, aroma- és fűszernövény ültetvény telepítése,
c) borszőlőültetvény telepítése.
Fontos, hogy öntözéshez kapcsolódó tevékenységek nem támogatottak, azonban a gyümölcstermő ültetvények esetében a víztakarékos öntözőrendszert ki kell építeni!
II. Önállóan nem támogatható tevékenységek
A 2. célterület vonatkozásában az alábbi tevékenységek önállóan nem, csak valamely önállóan támogatható tevékenységgel együttesen támogathatóak a felhívás 9.4. pontjában rögzített felső korlát figyelembe vételével:
- Művelet előkészítés: szakmai előkészítés és közbeszerzés
- Mérnöki feladatok
- Műveletmenedzsment
- Immateriális javak beszerzéséhez kapcsolódó tevékenységek (szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek vagy eljárások megszerzése).
- Telepen belül megvalósítandó infrastruktúra-fejlesztés, amely magában foglalja a vagyonvédelem gépeinek, eszközeinek beszerzését, továbbá a telepi infrastruktúra (lásd: Fogalomtár) megvalósítását;
- Áruszállításra, terepi munkavégzéshez használt, N1 járműkategóriába sorolt, gépjárművek beszerzése a 9.4 pontban foglalt korlátozás figyelembevételével
Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek:
Tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése. A tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos előírásokat az ÁÚF tartalmazza.
Nem támogatható tevékenységek:
A felhívás keretében a 3.1.1. - 3.1.2. pontokban meghatározott tevékenységeken túlmenően más tevékenység nem támogatható. Kiemelten fontos, hogy a 2. célterület vonatkozásában nem támogathatóak az alábbi tevékenységek:
A méhészeti ágazatban a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások 2024-2027. évi igénybevételének szabályairól szóló 10/2024. (III. 25) AM rendelet keretében támogatott tevékenységek;
- 180 napnál rövidebb ideig álló mobil állat-, valamint szalma/széna/eszköztároló sátrak beszerzése;
- Göngyöleg beszerzése;
- Fagyvédelmi gyertya beszerzése;
- A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet által a quad kategóriába sorolt járművek beszerzése, függetlenül annak forgalomba helyezési járműkategóriai besorolásától;
- Használt gépek, eszközök beszerzése;
- Pickup típusú gépjármű beszerzése;
- Öntözéshez kapcsolódó minden tevékenység, beleértve a gyümölcstermő ültetvények esetében kötelezően kiépítendő víztakarékos öntözőrendszert is;
- Forgóeszközök beszerzése;
- Mezőgazdasági termékek feldolgozásához kapcsolódó minden tevékenység;
- Egynyári növényekből létrehozott ültetvények kialakítása;
- Mezőgazdasági termelési jogok, támogatási jogosultságok megvásárlása;
- Ingatlan vásárlása;
- Állatok vásárlása;
- Erdőtelepítésbe történő beruházások;
- Megújuló energiaforrást hasznosító technológiákkal, rendszerekkel kapcsolatos tevékenységek.
A felhívás keretében nyújtott támogatás nem minősül az EUMSZ 107. cikk (1) bekezdés szerinti állami támogatásnak, mivel a felhívás tekintetében a 2023-2027-es időszakra vonatkozó mezőgazdasági és erdészeti ágazatban, valamint a vidéki térségekben nyújtott állami támogatásokról szóló iránymutatás (11)-(14) pontja értelmében nem alkalmazandók az EUMSZ 107. cikk (1) bekezdése szerinti állami támogatásokra vonatkozó szabályok - áll a felhívásban.
A művelet műszaki, szakmai tartalmával kapcsolatos elvárásokat, a műveletvégrehajtás időtartamára vonatkozó részletes szabályokat, és a végrehajtással kapcsolatos egyéb elvárásokat, indikátorokat részletesen a pályázati felhívás tartalmazza.
Hogyan lehetünk sikeresek a vidékfejlesztési pályázatokon?
Hogyan szerepelhetnek eredményesen az utóbbi időszakban nagy számban megjelent agrár- és vidékfejlesztési pályázatokon a hazai agrárgazdasági vállalkozások? – ez lesz a fő témája a Portfolio Agrárium 2025 konferencia egyik fő szekciójának, amelyben a szakértők részletesen értékelik a pályázati feltételeket és teljesítési kritériumokat.
Kitérnek az eddig benyújtott pályázatok értékelési szempontjaira, a megvalósítás minél zökkenőmentes lehetőségeire, illetve a támogatások kifizetési ütemezésére és az ellenőrzési szempontrendszerére. Emellett a szekció bemutatja, milyen további pályázati kiírások várhatók 2025-ben és ezekre hogyan pályázhatnak az agrárágazati szereplők.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


