A július 26-i melegrekord még 1921-ből származik.

A nyári hőségben a napsütéses helyen parkoló autók belseje akár 60 °C-ra is felforrósodhat, ami nemcsak kellemetlen, de veszélyes is lehet. A Német Autóklub műszaki szakértői letesztelték, mely napvédelmi eszközök védik meg leghatékonyabban az utasteret a túlmelegedéstől. A tesztekből kiderült: nem minden megoldás egyformán hatékony, de van, ami akár 10 fokkal is hűvösebben tartja az autót.
A napsütötte helyen parkoló autók belső tere rövid idő alatt extrém módon felmelegedhet – akár 60 °C is lehet odabent. De mi véd meg valóban a felforrósodástól? Az ADAC műszaki szakértői Landsberg am Lech-i központjukban vizsgálták meg, mely napvédelmi eszközök hatékonyak leginkább a hőség ellen.
A tesztben különböző napvédelmi eszközöket hasonlítottak össze: teljes ablakfedést biztosító ponyvát (ún. „félgarázst”), külsőre helyezhető tükröződő napvédő fóliát, műszerfalra helyezhető fehér textilt, belső napvédő rolót, illetve sötétített oldal- és hátsó ablakokat. A referenciaautó belseje 53 °C-ra forrósodott fel, a félgarázzsal azonban csak 43 °C-ot mértek. A külső fólia 45 °C-ra, míg a belső roló 49 °C-ra, a műszerfalra tett kendő pedig 50 °C-ra csökkentette a hőmérsékletet.
A félgarázsos ponyva teljeskörűen árnyékolja az autó üvegfelületeit, ezáltal jelentősen csökkenti a belső tér felmelegedését. A mérések szerint akár 10 fokkal is alacsonyabb lehet így a hőmérséklet, mint árnyékolás nélkül. A külső fólia szintén hatékony, akár 8 fokkal hűvösebb lehet az utastér, ráadásul az ülések és a műszerfal sem forrósodnak át annyira.
Belső roló és sötétítés: kevésbé hatékony, de jobb a semminél
A belső roló 4 fokos javulást hozott, de csak akkor, ha pontosan illeszkedik az ablakhoz – ellenkező esetben a hatás minimális. A sötétített üvegek a levegő hőmérsékletét csak 2 fokkal csökkentették, viszont a hátsó ülések felületén 9 fokos különbséget mértek: 57 °C helyett csak 48 °C-ot, ami gyermekek és csecsemők szempontjából különösen fontos.
A korábbi vizsgálatok szerint már 30 percnyi déli parkolás után 50 °C-ra emelkedik a belső hőmérséklet, 60 perc után éri el a csúcsot, és 90 perc múltán akár 60 °C is lehet. Az alkatrészek, például a kormány és a műszerfal 70 °C fölé melegedhetnek – ez égési sérüléshez vezethet, ezért mindig érdemes letakarni ezeket.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A teszt azt is megvizsgálta, milyen hatással van a jármű színe a hőmérsékletre. A fekete autó fényezése 65 °C-ra, míg a fehéré csak 44 °C-ra melegedett fel. A belső hőmérsékletben ez körülbelül 5 fok különbséget jelentett (53 °C a fekete, 48 °C a fehér autónál). A sötét színek több napsugarat nyelnek el, így több hőt is tárolnak, ami jobban felmelegíti az utasteret is.
Az ADAC mindegyik vizsgált napvédelmi eszközt ajánlja – különösen a félgarázst és a külső fóliát. Ezek hatékonyan csökkentik az utastér felületeinek hőmérsékletét, és kellemesebbé teszik a beszállást, mivel a klíma is gyorsabban hűti le az autót.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


