Változik a polgári perrendtartás: csökkenti a jogkeresők adminisztratív terhelését, és meghatározott esetben illetékkedvezményt is nyújt számukra. Külön eljárási rendet vezet be a vállalkozások egymás közötti jogvitáira. A cél a perek gyorsabb lezárása, ennek érdekében egyebek között a jogvitát megelőző eljárások - köztük az előzetes bizonyítás - szerepének növelése és az elektronikus út további szélesítése.
A tervezet a mainál kényelmesebb és olcsóbb eljárást nyújtana a feleknek. Az eljárási illetéknek csak a felét kell majd megfizetniük, ha élnek az előzetes bizonyítás lehetőségével. Ez ösztönözheti az érintetteket arra, hogy még a pert megelőzően beszerezzék, rögzítsék a bizonyítékokat a bíróság vagy a közjegyző előtt. Az előzetes bizonyítással akár el is kerülhető a per. A bizonyítékok birtokában meggondolhatják a felek, érdemes-e egyáltalán bíróságra menniük.
A tervezet külön fejezetben szabályozza a cégek egymás közötti jogvitáit, hogy gyorsabb, pergőbb legyen az eljárás, s ne tartson két-három évig, mint manapság. A jogi személyiségű társaságoknak már most kötelező a per előtti egyeztetés, s a jövőben az lesz a nem jogi személyiségű vállalkozásoknak is. A bírósági procedúra közösen kialakított menetrend szerint, szoros határidőkkel folyik majd. A per rosszhiszemű elhúzását megakadályozandó, legkésőbb az első tárgyalás befejeztéig lehet keresetet változtatni, bizonyítási indítványokat, egyéb perbeli nyilatkozatokat tenni a fő szabály szerint. Az eljárás részvevői elektronikus úton kommunikálnak. Különösen az üzleti partnerek számára fontos, hogy a jogerős ítélet a Cégközlöny honlapján megismerhető lesz.
A gazdasági ügyekkel foglalkozó bírák előremutatónak tartják a kezdeményezést, megítélésük szerint 10-20 százalékkal csökkenhet a perek időtartama, elsősorban a keresetváltoztatásra és a bizonyítási indítványra előírt rövid határidőknek köszönhetően. Ugyanakkor kifogásolják: nem szerencsés, hogy a januárban hatályba lépett, kis értékű perekre vonatkozó rendelkezések után - amelyekben még nincs tapasztalatuk - újabb változásra kell felkészülniük.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


