16 °C Budapest
Budapest, 2021. április 1.A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) 3-as metró járatához vezetõ bejárat a Nagyvárad téri gyalogos aluljáróban. Balra jegy- és bérletkiadó automaták.MTVA/Bizományosi: Róka László

Pofátlan lehúzás a BKK automatáinál: így veszik el a pénzed, nagyon figyelni kell

2024. augusztus 6. 13:47

Újra felütötte a fejét a könnyű, de természetesen törvényellenes lehúzási módszer Budapesten. A bűnözők viszont megunták, hogy pár forint apróért piszkolják be a kezüket: már a BKK automaták bankjegykiadóit tömítik el különféle utcai szeméttel, várva arra, hogy több ezer forint üsse a markukat - illegálisan. Hol a legnagyobb a veszélye annak, hogy így járjunk?

Immár tíz éve, hogy az alapos ráncfelvarrást és újragondolást követően teljesen új és modern jegy- és bérletkiadó automatákat telepített Budapest forgalmas csomópontjaira a Budapesti Közlekedési Központ (BKK). Azt is nyugodtan lehet mondani, hogy ezek az automaták a kényelmi funkcióik miatt hamar népszerűvé is váltak: mivel számos termék könnyen és gyorsan megvásárolható belőle, az utasok kimondottan sokat használják. Ma már pedig internetes alkalmazáson is vehetünk jegyeket és bérleteket, szóval az utazás terén kimondottan kényelmesek a magyarok.

Csakhogy az automatáknál már a kezdet kezdetén felmerült egy probléma, amire mintha nem lettek volna felkészülve: nevezetesen az, hogy különböző lumpen elemek gyakran eltömítették a pénzvisszaadó nyílásokat, így az utasok sokszor nem kapták vissza azt a pár forint aprót, ami a tranzakció után járt volna. Erre a nem új, de most ismét felbukkanni látszó módszerre hívja fel a figyelmet egy magyar tiktokker az alábbi videóban - ami, mint láthatjuk, már sokkal nagyobb gondra hívta fel a figyelmet.

Watch on TikTok

A fenti videón jól látszik, hogy egy kisebb papírdarabor tömtek be a pénzvisszaadó nyílásba, mégpedig a papírpénzeknél.

Ez pedig azt a célt szolgálja, hogy a vásárló ne kapja vissza a neki járó papírpénzt, akkor, ha nem a pontos összeggel fizetett.

Sokan egy évtizede, amikor az aprót néha nem kapták vissza, persze sokszor legyintettek 10-20, de talán még száz forintra is, vagy annyira sietnek, hogy nincs idejük reklamálni, bejelenteni. A könnyű pénzre vágyók pedig ezután csak eltávolítják a "dugaszt", és esetenként akár több száz vagy több ezer forint is lehet a jutalmuk a "munkáért". A videóban azonban az látszik, hogy ezúttal a tolvajok nem az apróra mennek, hanem a papírpénzes nyílásba tesznek akadályt - vagyis ha eleget várnak, sok ezer forintot is összeszedhetnek.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A videó alatti kommentekben persze többen is feltették azt a kérdést, hogy ha egyszer az automatánál lehet bankkártyával is fizetni, akkor miért tennénk készpénzzel? A bankkártyás vásárlást legfeljebb a rendszer visszadobja bizonyos alkalmakkor, attól azonban legalább biztosan nem kell tartani, hogy tolvajoké lesz a visszajáró pénz - ami ugyebár nincs is ebben az esetben, hiszen egy elektronikus tranzakciónál forintra annyi pénzt fizetünk kártyával, mint amibe a termék kerül. A kommentek alapján a videó egyébként a budapesti Széll Kálmán téren készült, de többen megjegyezték, hogy Kelenföldön vagy más forgalmas csomópontos is tapasztaltak már ilyesfajta eltömítést.

Korábban a Pénzcentrum már írt arról, hogy gond van az automatákkal, és akkor tanácsokat is adtunk arra vonatkozólag, hogy mit kell tenni az aprópénzzel:

  • Dörzsöljük a pénzérmét (pl. az erre a célra szolgáló fémlapon)
  • Tartsuk melegen, vagy melegítsük fel a nálunk lévő hideg érméket
  • Akár az is bejöhet, ha erőből földhöz vágjuk az érmét
  • Figyeljünk arra, hogy a nálunk lévő érme ne legyen koszos vagy ragadós

címlapkép: MTVA/Bizományosi - Róka László

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 3. csütörtök
Buda, Richárd
14. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33