Csaknem százmillió forint elsikkasztása miatt emeltek vádat egy nagykanizsai nő ellen, aki két benzinkút üzemeltetésével volt megbízva.

Így vált luxussá a temetés Magyarországon 2024-ben: szinte megduplázódtak az árak pár év alatt
Az elmúlt egy évben jelentősen nőttek a temetkezési költségek Magyarországon, akár koporsós, akár hamvasztásos temetést nézünk: az átlagárak 37 ezer és 27 500 forinttal emelkedtek, meghaladva az infláció mértékét. A családoknak egyre nehezebb kigazdálkodni a költségeket, sok esetben önkormányzati segítségre vagy hitelfelvételre kényszerülnek, hogy méltó módon búcsúzhassanak elhunyt szeretteiktől.
A koporsós és a hamvasztásos temetések árai gyakorlatilag megduplázódtak az elmúlt évben. Ha egy éves távlatban nézzük 2023 szeptembere és 2024 szeptembere között a 37 ezer, illetve 27 500 forintot emelkedtek az átlagárak, ami bőven az infláció fölött van. 2024 szeptemberében 3,0%-kal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest, a temetések esetében ez 9, illetve 9,3%. Tehát temetési szolgáltatások majdnem az átlagos infláció háromszorosával drágultak meg egy év alatt.
Mint a KSH részletes adatbázisából kiderült: idén szeptemberben egy koporsós temetés országos átlagára 446 400 forintba került, egy évvel korábban még csak 409 310 forintot kellett érte átlagban fizetni.
A hamvasztásos temetés átlagára idén szeptemberben 321 460 forint volt, egy évvel korábban még csak 293 940 forintba került.
Mi ez az őrült tempó?
Palkovics Katalin, a Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesületének elnöke a Pénzcentrumnak korábban nyilatkozva rámutatott: az elmúlt egy-két évben az infláció erőteljes hatást gyakorolt a temetkezési költségekre is, hasonlóan más termékek és szolgáltatások áraihoz. Az infláció következtében jelentősen nőttek a temetéssel kapcsolatos kiadások, ideértve a koporsók és urnák árát, a szertartások költségeit, a sírhelyeket, az elhunytak szállítását, hűtését, valamint a temetői és egyéb kiegészítő szolgáltatások díjait.
Ezeken felül az infláció emelkedése hatással volt a nyersanyag árakra, munkaerőköltségekre, üzemanyag- és energiaárak emelkedésére is. Ezen emelkedések megnehezítették a családok számára a temetési szertartások finanszírozását.
Az egyéb költségek növekedése is nagyban hozzájárult ehhez az emelkedéshez, mint például az energiaárak, a munkaerőköltségek, valamint a nyersanyagok (pl. fa, textil, üveg, kerámia, márvány, gránit, építőipari anyagok) áremelkedése - tette hozzá.
Kitért arra is Palkovics Katalin, hogy az áremelkedés mértéke régiónként és szolgáltatónként is változhat, és a különböző temetkezési csomagok között is jelentős árkülönbségek lehetnek a temettetők igényeinek és a szolgáltatások minőségének függvényében
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Fizetések és temetések
Ha összevetjük az átlagkereseteket, kiderül 2023 szeptemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban nettó átlagkereset 383 500 forint volt. Egy évre rá, azaz idén augusztusban, ez a legfrissebb adat, a nettó átlagkereset 433 100 forint volt: ez 49 600 forintos, 12,9 %-os emelkedést jelent egy év alatt. Így elviekben könnyebb volt idén augusztusban kifizetni a temetést egy átlagfizetésből, mint tavaly, ugyanakkor az egyhavi átlagbér már nem fedezi a költségeket.
Egyre nehezebb kigazdálkodni a temetést
Egyre súlyosabb a temetkezési szegénység, ami megnehezíti a rászorulók számára, hogy méltó módon búcsúzzanak szeretteiktől. Akinek nincs pénze, az az önkormányzattól kérhet segítséget. Ilyenkor a település meghitelezi a temetés árát, amit a hagyatékból kell rendezni. Korábban háromféle önkormányzati szociális segély volt elérhető a rászorulók számára: ezek a temetési segély, az átmeneti segély és a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás voltak. Ez a három szociális segély típus egy ideje önkormányzati segély címen igényelhető, azonban ezeket a támogatásokat nem kötelező minden önkormányzatnak folyósítania – ez azt jelenti, hogy a település vagy kerület vezetősége dönti el, hogy jár-e ez a szociális segély az ott lakóknak, méltányossági alapon.
Közben idén végleg lemondott a kormány az évek óta tologatott szociális temetkezési törvényről, amely szerint az állam a rászorulóknak ingyenesen biztosított volna sírhelyet és koporsót vagy urnát, de az elhunyt rokonának közre kellett volna működnie a halott temetésre való előkészítésében, a sír kiásásában, visszahantolásában.
Temetés hitelből?
Mint arról korábban beszámoltunk, a személyi hitelek felhasználási céljai között gyakran szerepel a temetés finanszírozása is. Nem csoda, hiszen a magyarok jelentős részének nincs akkora megtakarítása, hogy egy váratlan helyzetben zsebből ki tudjon fizetni egy nagyobb összeget:400 - 500 ezer forintot. Főként, hogy egyre kevesebben tudnak eleve félretenni és a temetési költségek is sokat nőttek.

Újabb budapesti lomtalanítás dátum derült ki: ez a kerület még várhat, csak nyáron viszik el a lomot
Fontos, hogy a nem a megjelölt időpontban történő lomkikészítés közterület-szennyezési szabálysértésnek minősül.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


