A luxusingatlan-piacokon 1 millió dollár egyre kevesebbet ér: Monacóban mindössze 19 négyzetmétert lehet venni ennyi pénzből, míg Budapesten akár 185 négyzetmétert is.

Mellbevágó kép tárul elénk, ha a kínálati árak alapján vizsgáljuk Budapesten az új építésű lakások piacát. Nincs mese, egyre inkább a szűk dúsgazdag réteg terepe lesz a lakáspiac ezen szegmense, hiszen a teljes kínálat bő harmadát már a 100 millió forintot meghaladó ingatlanok teszik ki. Míg a legdrágább új építésú lakásért Pesten közel 1,5 milliárdot kérnek, addig a 200 millió forintnál drágább lakások darabszáma jelenleg 434-et számlál. (Erről a témáról is szó lesz szeptember 18-án, a REA 2024 SUMMIT-on, amelyet a Kalmárokkal közösen rendez meg a Pénzcentrum és a Portfolio.)
Mint arról múlt héten megjelent,"Elképesztő, milyen lakásokban él a fővárosi elit: ezért fizetnek 3 milliót négyzetméterenként" című cikkünkben beszámoltunk, történelmi rekordra ért az új építésű lakások ára Budapesten, jelenleg négyzetméterenként 1 millió 564 ezer forintot kell kicsengetnie annak, aki a fővárosban venne új otthont magának. Ráadásul úgy fest, nincs megállás, hiszen egyértelműen folytatódik a felfele ívelő trend a fővárosi lakáspiac új építésű lakóingatlan-szegmensében.
És ez csak az átlag, minél erősebb nagyító alatt vizsgáljuk ugyanis a főváros ingatlnapiaci szövetét, annál nagyobb kilengéseket tapasztalhatunk. A Dunának például lakáspiaci szempontból is fontos demarkációs szerepe van: jelenleg közel 500 ezer forintos az árkülönbség a budai oldal javára. Ez a gyakorlatban ma azt jelenti, hogy a főváros pesti oldalán egy hasonló adottságokkal rendelkező, 70 négyzetméter alapterületű lakás átlagosan 35 millió forinttal kerül kevesebbe, mint a budai oldalon. Íme:
A fővárosi lakáskínálat bő 30%-a 100 milliónál drágább
Az árak tehát folyamatosan emelkednek, ami komoly pénzügyi kihívás elé állítja a bérből és fizetésből élőket. Olyannyira, hogy a városrészek szerinti bontásban pedig jól látható, hogy már akadnak olyan kerületek, amelyekben a 3 millió forintot nyalogatja alulról az átlagos négyzetméterár. Az pedig legutóbbi elemzésünkből már kimaradt, mennyire széles is a dúsgazdagoknak szánt felhozatal Budapesten, hiszen nem arról van szó, hogy az elenyésző számú luxusberuházás húzza csak felfelé az átlagárat.
Hiszen, mint az a Budapesti Lakáspiaci Riport számaiból is látható, 1 milliárd forintfelett 4 db luxusingatlant kínálnak jelenleg Budapesten; az 500 millió feletti, de 1 milliárd forintot meg nem haladó lakások darabszáma pedig 40-et számlál. De a kínálat 500 millió forint alatt nyílik ki igazán: mint az alábbi infografikánkon is látható, a 100 millió forintot meghaladó ingatlanok darabszáma a teljes fővárosi kínálat bő 30 százalékát teszik már ki, összesen több mint 2000 ezer ennyire drága új építésű lakóingatlan van most a piacon Budapesten (az viszont érdekesség, hogy ebből mindössze 794 darab jut az amúgy drágább budai oldalra). Íme:
Végezetül mutatjuk azt is, mi a top most Budapesten. Nos egészen megdöbbentő, de a legdrágább új építésű lakóingatlant 1 423 689 750 forintért kínálják a VI. kerületi A47-ben. Ezért az összegért az Andrássy úton található luxustársasházban 5 szobát kap a vevő 286 négyzetméteren, és mindössze 3,84 (!) négyzetméter erkély jár hozzá, se kert, se terasz! Meglepő továbbá, hogy a közel másfél milliárdot kicsengető tulajdonos az utcán parkolhat majd, ugyanis a Budapesti Lakáspiaci Riport adasora szerint nem jár parkolóhely az ingatlanhoz. Az A47 projektben amúgy még több lakás is szabad, a legolcsóbbért közel 450 milliót kérnek.
Itt a szezon nagy kérdése: hová és miből mennek nyaralni idén nyáron a magyarok?
Nő a magyarok reálkeresete, több az elkölthető pénzük, de nagy kérdés, hogy mindez lecsapódik-e majd a turizmusban. Habár kifejezetten jó szezonra készül az ágazat, a szezon vége még messze van. Most futó turisztikai kérdőívünkben az utazási szokásaikról kérdezzük az olvasóinkat: mennek-e nyaralni idén, ha igen, hová és mennyi pénzt szánnak rá. Ha van 5 perced, és segítenéd a munkánkat, töltsd ki a Pénzcentrum Nagy Utazáskutatását. Köszönjük!

Újabb budapesti lomtalanítás dátum derült ki: ez a kerület még várhat, csak nyáron viszik el a lomot
Fontos, hogy a nem a megjelölt időpontban történő lomkikészítés közterület-szennyezési szabálysértésnek minősül.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


