A mai kormányinfón rengeteg új dolgot árultak el az új, 3 százalékos kamatozású támogatott hitelről, melyet az első ingatlanjukat vásárlók igényelhetnek.
Zúgolodnak a budapestiek, senki nem érti, miért nem jár családi ház tetőterének beépítésére a 10+10 milliós CSOK. Mutatjuk, mire is gondolhatott a jogalkotó.
Jókora felzúdulást okozott a Portfolio, az FHB Bank, valamint a takarékok által szervezet CSOK-roadshow utolsó, budapesti állomásán a rendelet azon kitételének ismertetése, miszerint családi házak tetőterének klasszikus be-, illetve ráépítésére nem vehető igénybe a 10+10 millió forintos állami támogatás. Mint arról a Pénzcentrum korábban beszámolt, az új CSOK-rendeletben ugyanis az szerepel, hogy:
Ha ez nem lenne teljesen egyértelmű, nem csodálkozunk, néhány héttel ezelőtt ugyanis még a legtöbb hazai pénzintézet sem volt biztos a szócikk helyes értelmezésében. A Pénzcentrum megkeresésére a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) azonban tiszta vizet öntött a pohárba.
- írta megkeresésünkre az NGM.

Mire gondolhatott a jogalkotó?
Tetszik vagy sem, a rendeletben található homályos megfogalmazás ellenére, a jogalkotó egyértelmű szándéka tehát az volt, hogy az otthonteremtési program új építésű ingatlanokra vonatkozó részéből kizárja azokat, akik egy családi ház (jellemzően a szülői ház) tetőterét építették volna be a 10+10-es CSOK-ból. Lehet persze emiatt zúgolódni - erre jó példát szolgáltatott a Portfolio tegnapi rendezvénye is -, de ez esetben igenis van realitás a kormányzati szándék mögött.
Ha találgatni kellene - hiszen egyértelmű megerősítés e tekintetben nem hangzott el a kormány részéről, és valószínűleg nem is fog -, akkor nagyon úgy tűnik, hogy a családok otthonteremtésének elősegítésén keresztül a kormány alapvető szándéka az építőipar, a lakáspiac, illetve a hitelpiac megsegítése volt. És, ha őszinték vagyunk, ebből a szempontból teljesen logikus a tetőtér beépítésére vonatkozó szigorú passzus a rendeletben.
Nézzünk egy egyszerű példát: ha a CSOK-ra jogosult család beépíti a 10 millió forintos vissza nem térítendő támogtásból (ehhez még plusz forrást sem kell bevonni) a szülői ház tetőterét, az kétségtelenül lecsapódik bevételként az építőiparban is, de marginális ahhoz a szcenárióhoz képest, mintha a szülők a családi fészek eladásából finanszíroznák saját maguk továbblépését, és segítenék a gyerekek otthonhoz jutását is. Nem kell sokat magyarázni, utóbbi esetben három új tranzakcióval bővül a lakáspiaci forgalom, illetve az építőipar (új építés és felújítás) és a hitelintézetek is profitálnak az otthonteremtési program előidézte felfutásból. És ez nem jelenti azt, hogy a tetőtér-beépítést tervezőkre egyáltalán nem gondoltak:
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Van még rá esély?
Habár a mondás szerint "soha ne mondd, hogy soha" - gondoljunk csak a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvény eltörlésére -, a jogalkotó eredeti szándékát figyelembe véve egyelőre aligha várható a CSOK-törvény tetőtér-beépítésre vonatkozó részének módosítása. Persze minél hangosabban veri valaki az asztalt, annál inkább eljutnak az igények a jogalkotókhoz is. Ahogy a Portfolio tegnapi CSOK-rendezvényén Tokodi Gábor, az FHB Bank vezérigazgató-helyetttese fogalmazott:
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


