16 °C Budapest
Ezt nem ússzák meg a magyar szülők: százezrekbe kerülhet, hogy ne bukjon meg a gyerek matekból

Ezt nem ússzák meg a magyar szülők: százezrekbe kerülhet, hogy ne bukjon meg a gyerek matekból

2024. szeptember 30. 10:03

Az eddigi évek statisztikái alapján a matematika érettségi nem erőssége a magyar fiataloknak, minden évben 50% körül mozog az országos átlag, ez az őszi érettségi esetén 30 százalék körülire esik le. Az emelt érettségikre viszont látványosan többet készülnek a diákok, az eredmények rendre 60-70% körül alakulnak, de az sem titok, hogy sokan nem sajnálnak költeni a jó eredmény érdekében a húzós áron elérhető külön felkészítőkért. A matematika különórák ára az egyéni órák esetén jellemzően 6 000 és 12 000 forint között mozog óránként, ami évenként már 432 ezer forint is lehet átlagosan. Míg egy egyetemista oktató már 4 500 forintért is vállalhat órát. 

Már több ízben foglalkoztunk a különórákkal idén. Megírtuk, hogy mennyibe kerülnek a nyelvi különórák és külön cikket szántunk a sportoknak is. Azonban talán sokan nem is gondolnák, hogy a reál tudományok esetén is meglehetősen népszerű az iskolán kívüli foglalkoztatások aránya. Bár ezek közül jóval nagyobb arányban van szükség felzárkóztatásra, korrepetálásra és csak kisebb arányban tehetséggondozásra. Ezen a helyzeten pedig nem segít az sem, hogy a tanárhiány a legnagyobb mértékben pont a reál tudományokat érinti.

Ezt erősítette meg korábbi cikkünkben Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) országos választmányi tagja is. Ugyanis arra vonatkozóan, hogy mely tantárgyi területek a legkritikusabbak -nem meglepő módon- elmondta, hogy

továbbra is a természettudományos tárgyakat tanítók, az idegen nyelv- és az informatikatanárokból van a legkevesebb, de nagyon sok óvodapedagógust és tanítót is keresnek

- hangsúlyozta. Megnéztük az Oktatási Hivatal oldalán elérhető adatokat az elmúlt évek matematika érettségijeire vonatkozóan. A következő ábrán összegeztük az elmúlt 5 év átlagos középszintű érettségi eredményeit, külön vizsgálva a tavaszi és őszi vizsgaidőszakot. 

Jól látható az ábrán, hogy 2020 és 2024 között nincsen olyan nagy szórás az országos eredményekben. Nagyjából mindegyik évben 50% körül teljesítettek a diákok átlagosan, ami a közepes osztályzatnak felel meg. Két évszámot érdemes különösen megvizsgálni a fenti ábrán, a 2020-as COVID évet és a 2024-es évet, amikor bevezették az új érettségi módosításokat.

Ami különösen érdekes, hogy a 2020-as eredmények, amikor a diákok nem tudtak az érettségi előtt bejárni a középiskolába, így online oktatás keretében készültek a vizsgára nem mutat különösen kiingást semmilyen irányba sem. Így elmondható, hogy nem volt különösebb hatással a gyerekek eredményeire az online oktatás (sem pozitív, sem negatív értelemben). 

A 2024-es év pedig azért érdekes, mert idén számos újítást hajtottak végre az érettségiken, amiről több szakértőt megkérdeztünk. A matematika tárgy kapcsán dr. Csapodi Csabával beszélgettünk, az ELTE TTK adjunktusa és az ELTE TKK főigazgatója arra a kérdésünkre, hogy nehezebb vagy könnyebb lett-e az új típusú matematika érettségi elmondta, hogy 

ezt így nem lehet kijelenteni. Gondoljunk a Pitagorasz-tételre, annak megértése sem nehéz, mégis lehetne olyan feladatot adni, aminek a megoldása nem lenne egyszerű. A követelmények összeségében valóban csökkentek, de nem lehetünk biztosan abban, hogy idén szignifikánsan jobban fognak sikerülni a feladatsorok, ugyanúgy fel kell készülni az érettségire idén is.

És valóban az Oktatási Hivatal által elérhető eredmények is ezt igazolják, mivel az idei 53,67%-os átlagos eredmény abszolút nem tér el a többi évtől. Ami viszont szembetűnő, hogy az őszi érettségin markánsabb rosszabbul teljesítettek a diákok, ugyanis az átlagos eredmények rendre 30 vagy az alatti százalékot érték el (az idei évre még nincsenek eredmények). Ami az emelt érettségit illeti ott is nagyon hasonló a helyzet, egyik évben sincsen kiugró érték és a tavaszi érettségik sokkal jobban sikerülnek, mint az ősziek.

Az is igen látványos, hogy az emelt érettségik jelentősen jobban sikerülnek átlagosan, mint a közép. Ennek pedig több oka is lehet, de elsősorban az, hogy akik bevállalják a matematika emelt érettségit, kellően felkészülnek a megmérettetésre. Ehhez pedig sokan külön iskolán kívüli segítséget is igénybe vesznek és különböző különórákat fizetnek ki, hogy elnyerjék a felvételt a kívánt képzésre. 

Mennyibe kerül a matek különóra?

A fenti adatok fényében (is) elmondható, hogy a matematika mindig is az egyik legnagyobb kihívást jelentő tantárgy volt az iskolában, és úgy tűnik, hogy az elmúlt években egyre többen keresik a különórák segítségét. Az órák népszerűsége mögött különböző okok húzódnak: egyesek a tehetséggondozás miatt vesznek részt rajtuk, mások pedig korrepetálásra szorulnak, hogy felzárkózzanak vagy felkészüljenek az érettségire.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Korrepetálás és felzárkóztatás és érettségi felkészülés céljából

Sok diák azért keres matematika különórákat, mert nehézséget okoz nekik a tantárgy megértése. Ez különösen igaz lehet a középiskolás évekre, amikor a tananyag egyre összetettebbé válik. A korrepetálás célja, hogy segítsen a diákoknak felzárkózni a tananyaggal, megérteni az összetettebb témákat.

Nem meglepő módon a matek érettségi előtti hónapokban különösen megnő a kereslet a különórák iránt, hiszen a sikeres vizsga kulcsfontosságú a továbbtanuláshoz.

Tehetséggondozás és kiválóságra törekvés

Azok a diákok, akik kifejezetten érdeklődnek a matematika iránt, és kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, gyakran nem elégednek meg az iskolai oktatással. Számukra a különórák lehetőséget adnak a tehetségük kibontakoztatására, versenyekre való felkészülésre, és mélyebb matematikai tudás megszerzésére. Ezek az órák gyakran komplexebb, elmélyültebb anyagokkal foglalkoznak, amelyek túlmutatnak a szokásos iskolai tananyag keretein.

A matematika különórák árai széles skálán mozognak attól függően, hogy csoportos vagy egyéni oktatásról van szó, illetve milyen tapasztalattal rendelkezik az oktató. Az egyéni matematika különórák általában drágábbak, hiszen a diák személyre szabott figyelmet kap. Az árak városonként és oktatótól függően változhatnak, de a nagyobb városokban egy tapasztalt tanár óránkénti díja általában 6 000 és 12 000 forint között mozog. Egyetemisták vagy kevésbé tapasztalt oktatók esetében ez az összeg alacsonyabb lehet, körülbelül 4 500–6 500 forint/óra. Ami igen jelentős eltérés.

Ha kicsit utánaszámolunk látható, hogy ha az átlagos értékekkel számolunk egy tapasztalatlanabb, egyetemista oktató egy hónapban akár már 22 ezerből is kijöhet, míg a tapasztalt oktató 36 ezer forint (4 hetes hónapokkal számolva, heti egy különóra).

Ez egy évben már 432 ezer forint, míg a kedvezőbb ár 264 ezer, tehát 168 ezer forint is lehet a különbözet.

Ez is jól mutatja, hogy lehet érdemesebb bizalmat szavazni a fiatalabb, tapasztalatlanabb egyetemistáknak. De ha valaki mindenképp biztosra akar menni maradhat a drágább, de biztosabb(nak tűnő) opció mellett.  A csoportos matematika különórák kedvezőbb áron elérhetők, mivel több diákkal osztozik a figyelmen és a költségeken.

Ezeken az órákon jellemzően 3-6 fős csoportokban tanulnak a diákok, és az árak óránként 2 500 és 6 000 forint között mozognak fejenként. Tehát egy hónapban 10 ezer és 24 ezer, egy évben 120 és 288 ezer forint.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 4. péntek
Izidor
14. hét
Április 4.
C-Vitamin nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33