Siess, csak 2 napod van! Videós segítség az adóbevalláshoz

Pénzcentrum
2012. május 20. 08:02

Május 21-én, hétfőn éjfélig kell postára adni, vagy a magyarorszag.hu oldalon megtalálható Ügyfélkapun keresztül elküldeni a 1153-as számú személyi jövedelemadó bevallásokat, vagy a kihívásokat kedvelőknek a 1153ANY jelű egyszerűsített adónyilatkozatot. Több mint egymillióan halasztották az utolsó pillanatra ezt a kötelezettségüket.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szombat reggeli közleménye szerint még több mint egymillió magánszemély adóbevallása nem érkezett meg az adóhatósághoz, a benyújtott bevallások közül pedig minden negyedik hibás. Éppen ezért a NAV két kisfilmmel kíván segíteni a bevallások elkészítésében.

Az egyik film lépésről lépésre bemutatja, hogyan kell letölteni a nyomtatványt.

A másik film egy átlagosnak mondható példán vezeti végig a nézőt a bevallás sorain. Így bemutatja, hogy akinek munkaviszonyból származó jövedelme, két gyermeke és önkéntes kölcsönös biztosító pénztári befizetése van, hogyan töltse ki a bevallást.

Ajánld fel az 1+1 százalékodat!

Az idén különösen fontos, hogy az adózók vegyék a fáradságot, és ajánlják fel az általuk választott civil szervezet, valamint egyház, illetve a tehetséges gyermekeket támogató Nemzeti Tehetség program kiemelt költségvetési előirányzat javára az adójuk 1+1 százalékát. Az egykulcsos adó, valamint a tetemes családi kedvezmény bevezetése révén ugyanis összességében 500 milliárd forinttal csökkent a magánszemélyek adókötelezettsége, így abból értelemszerűen kevesebbet is lehet felajánlani.

Tavaly a 4,5 millió magánszemélyből elvileg közel 3,4 millió - az adózók 75,5 százaléka - ajánlhatott volna fel összesen 27,2 milliárd forintot. Ténylegesen azonban csak mintegy 1,9 millió adózó rendelkezett az szja 1+1 százalékáról a NAV adatai szerint. Az érvényes nyilatkozatokban felajánlott összeg 15,96 milliárd forint volt, ami alig több mint a fele annak, amennyit megkaphattak volna a kedvezményezett szervezetek, egyházak, költségvetési előirányzat.

Nagyon sokan, 184 ezren ugyan nyilatkoztak az 1-1 százalékokról, viszont érvénytelenül. Közülük a legtöbben, 46 ezren azok voltak, akik nem fizették meg az adójukat, így az általuk felajánlott összegeket nem kaphatták meg a kedvezményezettek. Nagy számban, 22 ezren voltak azok, akik tévesen tüntették fel a támogatni kívánt szervezet, egyház adószámát, technikai számát. Érvénytelenek azok a nyilatkozatok is, amelyeket nem határidőben nyújtottak be, illetve nem írtak alá.

Fontos tudni, hogy május 21-én éjfélig külön nyomtatványon az is rendelkezhet az 1-1 százalékokról, aki már korábban benyújtotta az adóbevallást, de nem csatolt hozzá rendelkező nyilatkozatot. A civil szervezeteknél az adószámot, egyházaknál és az egyetlen költségvetési előirányzatnál a technikai számot pontosan tüntessék fel. A rendelkezést zárt − a rendelkező magánszemély adóazonosító jelével ellátott − borítékban elhelyezve postán vagy személyesen lehet eljuttatni az adóhatósághoz.

Nem elég a bevallás, meg is kell fizetni az adót

Nem elég időben benyújtani a bevallást, május 21-ig meg is kell fizetni a pótlólagos személyi jövedelemadót. Idén is élhetnek a legfeljebb 4 havi pótlékmentes részletfizetés lehetőségével azok a magánszemélyek, akiknek 100 ezer forintnál kisebb összeget kell befizetniük, de azt nem tudják egy összegben teljesíteni. Ehhez nem kell külön kérelmet kitölteniük, hanem a bevalláson megtalálható soron kell jelölniük. Nagyon fontos változás, hogy az idei évben az első részletet már a bevallás benyújtásának határidejéig, azaz 2012. május 21-ig meg kell fizetni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az esetleges tartozását a magánszemély belföldi bankszámlájáról történő átutalással, az adóhatóság kijelölt ügyfélszolgálatain bankkártyás fizetés útján, illetve postai készpénz-átutalási megbízással is teljesítheti. Postai átutaláshoz csekket a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ügyfélszolgálatain lehet igényelni.

Nem szabad elfeledkezniük az adóbevallásról az ellátásban részesülő álláskeresőknek sem. Nekik is el kell számolniuk az szja-bevallásukban a múlt évi adókötelezettségükről.

Oszd meg szülőtársaddal a családi kedvezményt, ha egyedül nem tudod igénybe venni!

A múlt évi adóbevallás kitöltése leginkább a gyermekeseknek jelent óriási kihívást, szó nincs az egyszerű adóbevallásról. Jelentős kedvezménnyel csökkenthetik az adóalapjukat. Egy gyermek után évi 750 000, két gyermek után 1 500 000 forinttal csökkenthető az összevont adóalap. Három gyermektől óriási az ugrás: évi 7 425 000 forintot lehet levonni az adóalapból, az így csökkentett összeg után kell megfizetni az adót. Ha az egyik szülő nem tudja teljes egészében kihasználni a kedvezményt, akkor megoszthatja a másik szülővel, Nem gond, ha az év közbeni adóelőleg-levonásoknál nem kérték a megosztást, azt az adóbevallásukban is megtehetik.

És amit újra és újra hangsúlyozni kell: ALÁ KELL ÍRNI A BEVALLÁST!

Ne szenvedj a 1153ANY söralátét adóbevallással!

Mint a Pénzcentrum.hu korábban többször is megírta, a nemzetgazdasági tárca és az adóhatóság által nagy dérrel-dúrral beharangozott adónyilatkozat, népi nevén söralátét-adóbevallás kitöltése csak a legbátrabbaknak és a kihívásokat kedvelőknek ajánlott. Az egyszerűsített adónyilatkozaton mindössze három, adókötelezettségre vonatkozó sor szerepel, közülük azonban csak egyet lehet könnyedén kitölteni, a másik kettővel viszont, különösen a 2. sorral, vért izzadnak a laikus adózók. 

A söralátét bevallás hátulütőiről ITT OLVASHATSZ: Így bukhatsz nagyot az adóbevallással, maradj a járt úton!

Az adóhatóság is elismeri, hogy az szja-bevallást a legegyszerűbben a NAV nyomtatványkitöltő programjával készíthetjük el. Azért érdemes ezt a programot választani, mert a program számol helyettünk, javítja ki a hibákat, sőt egyes esetekben magyarázatot is ad az adott sorokhoz.

Elég nagy szépséghibája a kitöltő programnak, hogy az adóhatóság önkényes jogértelmezése köszön vissza benne. Mint azt a Pénzcentrum.hu megírta, több mint 100 ezer forinttól fosztja meg az adóhatóság a bruttó 180 ezer forint alatti jövedelmű gyermekes munkavállalókat. Nem engedi ugyanis - a törvény szövegével ellenkezően -, hogy a múlt évben még létező adójóváírást igénybe tudják venni az alacsony keresetű kisgyermekesek, holott a törvény ezt lehetővé tenné.

OLVASD EL korábbi cikkünket: Százezreket vesz el a NAV a kispénzű gyermekesektől

HR BLOGGER
legacykft  |  2026.03.30 18:35
Válaszolj magadnak őszintén! – Tudod, hogyan kellene reagálnod egy helyzetben, mégsem azt teszed? –...
hrdoktor  |  2026.03.24 15:00
A menopauza beköszönte sokféle testi panasszal járhat, ezek közül az egyik leggyakoribb az alvás min...
laskainelli  |  2026.01.18 19:19
Van az a reggel, amikor arra ébredsz, hogy már megint vele álmodtál. Pedig már napok, hetek teltek e...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
vezetoi-coaching  |  2025.11.06 13:37
Guys, plagizáltam… már ez is baj, de pláne, hogy nem is tudom, hogy történt… Oltári gáz. Ezt a damag...
NAPTÁR
Tovább
2026. április 8. szerda
Dénes
15. hét
Április 8.
A romák világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?